Zlatý kruh

Gejzír Strokkur

Golden Circle je veľmi obľúbenou turistickou oblasťou na výlety v blízkosti Reykjavíku, vrátane niekoľkých prírodných zaujímavostí. Vďaka rozmanitému prostrediu spoznáte trochu zo všetkých foriem islandskej krajiny. Vďaka svojmu tvaru na mape sa Zlatý kruh často nazýva aj Zlatý trojuholník.

Porovnajte ceny prenájmu áut

Ako dlho trvá Zlatý okruh?

Zlatý okruh je dlhý približne 235 km, a ak započítate aj odbočky na parkoviská alebo iné atrakcie, celkovo prejdete približne 300 km. Keďže sa Zlatý okruh nachádza v juhozápadnej časti Islandu v blízkosti hlavného mesta Reykjavík, je najnavštevovanejšou a najlepšie dostupnou destináciou na ostrove.

Zlatý okruh sa dá precestovať počas celého roka, dokonca aj v zime.

Okruh sa dá skrátiť na približne 200 km vynechaním spiatočnej trasy a návratom do Reykjavíku po rovnakej trase. Pre mnohých cestovateľov je Zlatý okruh obľúbený aj preto, že sa dá absolvovať za jeden deň.

3 najlepšie miesta na Zlatom okruhu

Zlatý okruh má 3 hlavné atrakcie, ktoré nesmiete vynechať. Zažijete krajinu holých plání, vresovísk, sopečných kaňonov, hôr, vodopádov a gejzírov.

Národný park Þingvellir (Thingvellir)

Oblasť úzkych čadičových kaňonov s množstvom riek, potokov a malých vodopádov, širokých údolí a rovín, jazier a hlavného predpolia medzi euroázijskou a severoamerickou tektonickou doskou je cenná nielen z prírodného, ale aj kultúrneho hľadiska. Práve tu bol vďaka dobrej dostupnosti založený najstarší parlament na svete.

Geotermálna oblasť Haukadalur

Miesto mnohých gejzírov, termálnych prameňov a iných vulkanických aktivít, ktoré si získalo svetovú slávu najmä vďaka dvom gejzírom. Jeden z nich je prvým gejzírom na svete Geysir, ktorý dal tomuto fenoménu spoločný názov. Druhým je gejzír Strokkur, jeden z najaktívnejších na Islande.

Vodopád Gullfoss

Jeden z najmohutnejších vodopádov na Islande s 2 kaskádami padajúcimi do 32 metrov hlbokého kaňonu. Vďaka usadeninám vo vode má voda pri slnečnom svite zlatistú farbu.

Ďalšie zaujímavé miesta

Okrem vyššie uvedenej "top trojky" by však bola škoda vynechať ďalšie menej známe miesta na Zlatom kruhu. Medzi ne patrí napr:

Poznáte ďalšie krásne miesto na Zlatom kruhu? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a podeľte sa s ostatnými čitateľmi.

Mapa Zlatého kruhu

Autom alebo autobusom?

Najlepšou a rozhodne odporúčanou možnosťou je cestovať prenajatým autom, ktoré vás prevedie po menej známych, ale možno o to krajších miestach. Zastaviť sa môžete kdekoľvek a čo je dôležitejšie, na ľubovoľne dlhý čas.

V Reykjavíku je veľa požičovní áut a ich ceny si môžete porovnať napríklad cez booking.com.

Okolo Zlatého kruhu sa nedostanete bežnými verejnými autobusmi, ale v Reykjavíku je niekoľko turistických agentúr, ktoré ponúkajú organizované autobusové výlety.

Zvyčajne trvajú 7 až 9 hodín a stoja od 8 000 isk do 10 000 isk. Príkladom sú Reykjavík Excursions alebo Gray Line.

Ubytovanie na Zlatom kruhu

Keďže okruh sa začína a končí v hlavnom meste Reykjavík a mnohí cestovatelia sa rozhodnú len pre jednodňové putovanie, ubytovanie v Reykjavíku bude samozrejmosťou. Má tiež najväčší výber hotelov, ako aj lacných hostelov, aspoň na islandské pomery.

Ak si však chcete užiť výlet po Zlatom kruhu, odporúčame vám ubytovať sa niekde v jeho strede. Ideálnymi miestami na pobyt približne v strede trasy sú mestá Laugarvatn alebo Reykholt.

Ak plánujete pokračovať zo Zlatého kruhu na západ Islandu, vyberte si ubytovanie v meste Selfoss, ktoré sa nachádza hneď pri diaľnici 1.

Alternatívou je samozrejme kempovanie, ktoré je na Islande tak populárne. Na kempy narazíte pri všetkých hlavných turistických atrakciách, ceny očakávajte okolo 1 300 isk až 1 700 isk za osobu.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.