Thingvellir

Thingvellir

Národný park Þingvellir (v preklade Thingvellir, často nesprávne aj Pingvellir) je jedným z najnavštevovanejších turistických miest na Islande a jednou z geologicky najvýznamnejších lokalít na svete. Keďže sa nachádza na Zlatom kruhu a relatívne blízko Reykjavíku, pravdepodobne sa tu stretnete s najväčšími davmi turistov, ale vďaka rozľahlosti miesta si stále užijete dostatok súkromia.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Národný park Þingvellir je od roku 1983 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ale nie ako prírodná pamiatka, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Thingvellir je zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok pre zachovanie pozostatkov najstaršieho parlamentu na svete, Althingu, ktorý bol založený práve v tejto oblasti.

Kde sa Európa stretáva s Amerikou

Tak či onak, hlavným turistickým lákadlom Thingvelliru je neobyčajná príroda a tektonické či geologické úkazy. Oblasť totiž leží v priekope presne na zlome medzi severoamerickou a euroázijskou tektonickou doskou, čo je v Thingvelliri viditeľné na prvý pohľad.

Prechod medzi kontinentmi je zreteľne viditeľný v puklinách, roklinách a údoliach s mystickými čadičovými skalami. Najznámejším kaňonom je široké údolie Allmanagjá, ktorým preteká rieka Öxarjá a na ktorého okrajoch nájdete rad fotogenických užších roklín a kaňonov. Allmanagjá je zároveň turistickým centrom oblasti.

Údolie Allamanagjá sa končí najväčším islandským jazerom Thingvallavatn, ktorého severné brehy sa nachádzajú len niekoľko sto metrov od hlavného návštevníckeho centra.

Turistické trasy a Öxarafoss

Národný park pretínajú desiatky kilometrov väčšinou krátkych a veľmi pohodlných turistických trás po rovine. Zatiaľ čo južná časť je venovaná výhľadom na široké údolie rieky, určite sa vydajte necelý 1 km severne od parkoviska do úzkeho čadičového kaňonu, ktorý sa končí nádherným vodopádom Öxarafoss.

Základnú mapu turistických trás nájdete na oficiálnej webovej stránke NP thingvellir.is.

Alþing: najstarší parlament na svete

Pravdepodobne najstaršia stále fungujúca parlamentná inštitúcia na svete bola založená v Thingvellire okolo roku 930: Althning (Alþing). Každé leto sa tu stretávalo 36 kmeňových náčelníkov, aby rozhodli o podobe života na ostrove.

Miesto Thingvellir nebolo vybrané náhodne. Široké roviny boli najprístupnejšie zo všetkých vtedy obývaných častí Islandu.

Posledné zasadanie na Thingvellire sa konalo v roku 1789, keď sa parlament presunul do hlavného mesta Reykjavík. Budova Althingu je teraz letným sídlom islandského premiéra a neďaleko sa nachádza malý kostol. Miesto je voľne prístupné okrem interiéru.

Ubytovanie

Priamo v národnom parku je zakázané stavať akékoľvek budovy, takže tu nenájdete žiadne ubytovanie. Keďže však Thingvellir nie je ďaleko od hlavného mesta, môžete sa tu bez problémov ubytovať.

Na severe národného parku potom môžete využiť oficiálny kemp s cenami od 1 300 isk za osobu.

Ako sa sem dostať?

Do Thingvelliru sa najlepšie a veľmi jednoducho dostanete autom po hlavnej asfaltovej ceste číslo 35, ktorá je celoročne prejazdná pre všetky typy áut. Z Reykjavíku je národný park vzdialený len 47 km (mapa trasy: google.com/maps), čo je na islandské pomery doslova "za rohom". Pri návštevníckom centre môžete zastaviť na veľkých bezplatných parkoviskách, ktoré sa nachádzajú len niekoľko desiatok metrov od hlavných atrakcií.

Do Thingvelliru nejazdia žiadne verejné autobusy, takže jedinou možnosťou, ako sa sem dostať bez auta, je využiť služby niektorej z cestovných kancelárií v Reykjavíku. Napríklad spoločnosť Reykjavík Excursions ponúka 6-hodinový výlet po celom Zlatom kruhu vrátane návštevy oblasti Haukaladur za 8 000 isk.

Vstupné a otváracie hodiny

Národný park Thingvellir je otvorený 24 hodín denne a je bezplatný.

V budove návštevníckeho centra môžete navštíviť malé múzeum, za ktoré sa platí poplatok 1 000 isk.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.