Arnarstapi

Arnarstapi

Dedina Arnarstapi, skrátene Stapi, je obľúbenou turistickou destináciou na podlhovastom polostrove Snæfellsnes. Hoci je Arnarstapi veľmi malá a má len niekoľko desiatok obyvateľov, je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na západnom Islande. Slúži ako ideálny východiskový bod na túry a prenocovanie pri cestovaní po západnom Islande, ako aj na výpravy na 1400 metrov vysoký ľadovec Snæfellsjökull.

Vyhľadávanie ubytovania v Arnarstapi

Cestou do Arnarstapi sa zastavte pri izolovanom a zaujímavom čiernobielom kostole Búðakirkja, ktorý pochádza z roku 1703 a nachádza sa neďaleko odbočky z hlavnej cesty číslo 54.

Skalný most Gatklettur

Veľmi zaujímavo členité pobrežie z tmavých čadičových kameňov, ale pokryté sviežou zelenou trávou, láka na prechádzky. Tvoria ho desiatky malých zátok, skalnatých výbežkov a ostrovčekov.

Najznámejším útvarom je nepochybne Kamenný most, či skôr Skalná morská brána nazývaná Gatklettur, ktorá je obľúbeným domovom mnohých druhov vtákov. Nachádza sa len niekoľko metrov od brehu a vyhliadková plošina asi 500 metrov od centra Arnarstapi.

Lávové pole Hellnar

Najobľúbenejšia približne 3 km dlhá (jednosmerná) trasa vedie pozdĺž pobrežia z Arnarstapi do osady Hellnar cez staré vysušené lávové pole porastené zelenou trávou. Naspäť sa budete musieť vrátiť tou istou cestou, ale to nevadí - chodník je nenáročný, dobre značený a počas celej cesty sa vám naskytne krásny výhľad na morské útesy a hory v pozadí.

Ubytovanie

Hotely a penzióny priamo v Arnarstapi sú pomerne drahé a ceny začínajú na 220 EUR za noc, pozrite si zoznam ubytovania v Aranrstapi.

Zvolili by sme lacnejšie ubytovanie v rámci polostrova Snæfellsnes, napríklad pohodový penzión Við Hafið v meste Ólafsvík vzdialenom 37 km.

Ako sa tam dostať?

Arnarstapi leží na asfaltovej a celoročne prejazdnej ceste číslo 574, celkovo 193 km od Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps) a 50 km od slávneho pohoria Kirkjufell, ktoré môžete spojiť s Arnarstapi do jedného výletu.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.