Vrak lode Edro III

Vrak lode Edro III.

Obľúbenou a pomerne novou atrakciou na západnom pobreží Cypru je vrak lode Edro III, ktorý leží na boku doslova pár metrov od brehu.

Zobraziť najlacnejšie hotely v Pafos

Vďaka tomu je dokonale prístupný pre nadšencov Urbexu aj bežných turistov, ktorí si chcú loď z brehu len odfotiť.

Loď plávajúca pod vlajkou Sierry Leone bola postavená v 60. rokoch 20. storočia v nórskych lodeniciach a väčšinu svojho prevádzkového života strávila plavbou medzi Gréckom a Cyprom.

Počas plavby z cyperského Limassolu na grécky ostrov Rodos v silnej búrke loď 8. októbra 2011 stroskotala pri pobrežnom meste Peyia. Deväťčlennú posádku sa podarilo zachrániť, ale plány na odtiahnutie lode sa odložili na neurčito kvôli náročnosti jej odtiahnutia a loď na mieste odpočíva dodnes.

Vrak dlhý 80 metrov leží na plytčine len 5 metrov od brehu a napriek zákazu vstupu je obľúbeným cieľom mnohých cestovateľov.

Fotografovanie lode z brehu je úplne legálne.

Ako sa dostať k vraku?

K vraku sa dá ľahko dostať len autom alebo organizovanými výletmi na štvorkolkách alebo džípoch, ktoré sú k dispozícii všade v Pafose.

Vrak sa nachádza na konci ulice Glyou Nerou, ktorá je z hlavnej cesty označená malou značkou. K vraku nenájdete žiadne turistické značenie, preto jazdite pomaly, aby ste neprehliadli odbočku.

Aby ste si uľahčili orientáciu, pozrite si mapu trasy z Pafosu: en.mapy.cz.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.