Larnaka

Larnaka

Tretie najväčšie cyperské mesto, stotisícová Larnaka, vás prirodzene pozýva na návštevu. Práve tu sa nachádza najväčšie letisko Larnaka LCA, kam smeruje veľká časť letov, a preto nabáda k aspoň jednodňovej zastávke v meste. Cyperská Larnaka ponúka zábavu, rušný mestský život, ale aj pláže a pamiatky.

Zobraziť ceny hotelov - Larnaka

Pláže a kúpanie

Pláže Larnaky sú dlhé rovné úseky svetlosivého jemného tvrdého piesku, lemované pešími promenádami s palmami a stovkami reštaurácií či obchodov. Napriek tomu, že sa nachádzajú priamo v meste a v blízkosti najväčšieho cyperského prístavu, pláže sú čisté, rovnako ako more. Prístup do vody je pozvoľný a môžete využívať všetky plážové zariadenia.

Najkrajšia a najväčšia pláž ocenená Modrou vlajkou sa nachádza južne od centra a lemuje ju známa promenáda Finikoudes.

V južnej Larnake potom narazíte na veľmi obľúbenú pláž Mackenzie. Krásna čistá pláž vzdialená asi 3 km od centra je veľmi priestranná, cez deň pokojná s množstvom reštaurácií a v noci živá s niekoľkými diskotékami otvorenými do skorých ranných hodín.

Pláž Mackenzie je obľúbená aj medzi milovníkmi letectva, pretože nad ňou pristávajú lietadlá na letisko Larnaka.

Pamiatky a atrakcie

Okrem stoviek barov, taverien, klubov a s nimi spojeného nočného života ponúka Larnaka aj množstvo pamiatok pre milovníkov histórie. Medzi najzaujímavejšie patria napr:

  • Akvadukt Kamares - dobre zachovaný byzantský akvadukt postavený v roku 1747 sa nachádza na západnom okraji Larnaky (pozri mapu).
  • KostolsvätéhoLazara - najstarší zachovaný pravoslávny kostol v Larnake, postavený v 9. storočí, je zároveň najvýznamnejšou sakrálnou pamiatkou v meste.
  • Larnackápevnosť - dve hlavné mestské pláže sú oddelené stredovekou Larnakskou pevnosťou, ktorá pochádza pravdepodobne z 12. storočia.

Ubytovanie v Larnake

Larnaka poskytuje širokú škálu ubytovania všetkého druhu, od lacných hostelov až po drahé luxusné hotely. Vďaka širokej ponuke a veľkej konkurencii sú tu ceny nižšie ako v známych plážových destináciách. Larnaka bude ideálnym miestom na jednodňovú zastávku na ceste po Cypre, ale aj na dlhší pobyt ako východiskový bod na jednodňové výlety z jedného miesta, najmä ak sa chystáte cestovať autobusom.

Ceny lacných apartmánov začínajú už od 40 eur za noc pre 2 osoby, ceny klasických 3* hotelov sa pohybujú okolo 75 eur za noc.

Doprava

Miestnu verejnú dopravu zabezpečuje dopravná spoločnosť Cyprus Public Transport, ktorá funguje na rovnakom princípe ako všetky ostatné cyperské mestá. Lístok na 1 nepretržitú jazdu stojí 2,40 eur, v noci 4 eur, celý deň 7,50 eur.

Jednorazové lístky sa dajú kúpiť len za hotovosť u vodiča, celodenné lístky sa dajú kúpiť len pri okienku na autobusovej stanici alebo na letisku.

Na Cypre existuje aj celodenný lístok za 15 eur na všetky spoje verejnej autobusovej dopravy vrátane diaľkových autobusov. Hlavnú autobusovú stanicu pre verejné autobusové linky nájdete na tomto mieste: en.mapy.cz.

V medzimestskej autobusovej doprave sa dá ľahko orientovať. Verejnú dopravu prevádzkuje jedna spoločnosť. InterCity Buses so svojimi zelenými autobusmi. Z Laranky premávajú nasledujúce linky:

Autobusy InterCity nemajú v Larnake autobusovú stanicu, všetky zastavujú na jednoduchej zastávke priamo na nábrežnej promenáde Finikoudes - mapa.

Podrobné informácie o autobusoch alebo prenájme vozidiel nájdete v kapitole Doprava na Cypre.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.