Noc v New Yorku
New York

New York - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

New York - čo robiť

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024

Prestávka na kávu

Pitie kávy sa v New Yorku stalo tradičnou činnosťou a na ulici nájdete nejedného človeka s papierovou šálkou v ruke v ktorúkoľvek dennú dobu. Pri potulkách mestom si sadnite do jednej zo stoviek kaviarní Starbucks a pozorujte každodenný zhon Newyorčanov.

Nakupovanie oblečenia

Nakupovanie v New Yorku je medzi cestovateľmi veľmi diskutovanou témou. Hlavné miesta, kde môžete dobre a lacno nakúpiť nový, neokázalý tovar od popredných módnych značiek, sú:

Macy's na Herald Square je legendárny obchodný dom na Manhattane. Nájdete tu doslova všetko od oblekov, športového oblečenia, obuvi až po bytové doplnky. Na recepcii si vyzdvihnite kartu na dodatočnú zľavu 10 % - budete potrebovať svoj pas.

21 Century vo Financial Disctrict bývalo známe nekontrolovaným chytaním najnovších kúskov za najlepšie ceny, ktoré často atakovali hranicu 1 usd. Dnes je takýchto extrémnych výpredajov menej a nájdete tu viac mainstreamových kolekcií.

New Jersey Garden's je outletové centrum, do ktorého sa dostanete autobusmi z Porth Authority. Spiatočný lístok si môžete kúpiť v automate za 14 dolárov a ide o autobus 111 odchádzajúci zo zastávky 222. Pri vstupe si môžete na recepcii vyzdvihnúť zľavovú knižku za 5 dolárov - pozrite si aktuálne zľavy a zistite, či sa vám to oplatí.

Piata avenue je pravdepodobne najznámejšia nákupná ulica na celom svete. Nájdete tu nielen luxusné butiky ako Prada, Tiffany, Gucci, Armani, Versace, BVLGARI a ďalšie, ale aj mainstreamové módne značky ako Victoria Secret, Michael Kors, Abercrombie Fitch, Hollister, Next, Zara, Victoria Secret's atď. Určite nezanedbávajte túto ulicu a obchody na nej - každý obchod má výpredajovú sekciu, kde nájdete aj kúsky so zľavou 90-70 %.

Múzejné šialenstvo

V New Yorku je viac ako sto múzeí a inak kultúrne alebo historicky zameraných organizácií. Mnohé z nich poznáte a mnohé sú odporúčané na našej mape miest, ktoré treba navštíviť, ale v žiadnom prípade tu nemáme priestor na to, aby sme vymenovali všetky múzeá v New Yorku.

Možno komplexný zoznam nájdete na stránke: wikipedia.org/wiki/List_of_museums_in_New_York_City.

Šport v New Yorku

New York a jeho okolie je domovom niektorých z najväčších športových klubov v celom svete športu. Nenechajte si ujsť hokejové zápasy New York Rangers s ikonickou atmosférou v hale MSG Arena, ktorá je tiež domovom basketbalového klubu New York Knicks.

Samozrejme, nechýbajú ani hokejoví rivali New York Islanders a New Jersey Devil's.

Vstupenky na športové zápasy si pohodlne zakúpite online na stránke ticketmaster.com.

Svetová gastronómia

Hoci je New York hlavným mestom Ameriky, jeho kozmopolitný charakter znamená, že ponúka kuchyňu zo všetkých kútov sveta. Výhodou je, že väčšinu reštaurácií vedú vždy pôvodní obyvatelia krajiny, a preto majú jedlá tradičnú autentickosť.

Kto by však letel do New Yorku kvôli pizzi alebo kung pau? Ochutnajte pravú Ameriku!

Jedny z najlepších hamburgerov sú vo Five Guys. Ochutnajte éru Elvisa Presleyho v podniku Johnny Rocket's s červenými koženými sedadlami, obrovskými mliečnymi kokteilmi a, samozrejme, skvelými hamburgermi.

Športové aktivity v Central Parku

Central Park je nielen miestom na oddych v inak rušnej metropole, ale aj ideálnym miestom na športové aktivity. Obujte si nové topánky Nike a prebehnite pár kilometrov naprieč parkom. Nebudete v tom sami.

Výhľad

Newyorská panoráma Manhattanu je jednou z hlavných vecí, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Koncentrácia mrakodrapov je obrovská a veľmi fotogenická, najmä pre nás Európanov, ktorí nie sme zvyknutí na také množstvo vysokých budov. Kde sú však v New Yorku tie najlepšie výhľady a panorámy?

Máte dve možnosti. Buď si môžete zaplatiť výlet na niektorý z mrakodrapov a vychutnať si New York zhora, alebo sa môžete prejsť po nábreží East River alebo Hudson a pozrieť si panorámu Manhattanu ako celok.

Najlepšie výhľady z mrakodrapov

  • Rockefellerovo centrum - Najobľúbenejším vyhliadkovým bodom je Top of the Rock. Vrchol je rozdelený na vnútornú časť, kde sa môžete v zime zohriať, a vonkajšiu časť bez skla. Samotný Rockefellerov mrakodrap je navyše pomerne škaredý, namiesto neho vidíte ikonickú budovu Emipre State Building ako na dlani, ako aj Central Park a Dolný Manhattan s One World Trade Center v diaľke.
  • One World Trade Center - Z najvyššej budovy v New Yorku sa naskytá úchvatný výhľad na Dolný Manhattan, Sochu slobody alebo Brooklynský most. Nevýhodou je, že z tohto vyhliadkového bodu logicky nevidíte najvyšší mrakodrap - stojíte na jeho vrchole.
  • Empire State Building - Poskytne však výborný výhľad na najvyššie budovy One World Trade Center a Chrysler Building. Keďže Empire State je pravdepodobne najznámejším mrakodrapom, toto vyhliadkové miesto nie je veľmi obľúbené: samotný mrakodrap neuvidíte.
  • The Edge - Najvyššia vonkajšia vyhliadková plošina na svete poskytne úchvatný výhľad na dolný Manhattan s OWTC.
  • Ceny sú vždy podobné (okolo 40-60 dolárov, pri západe slnka potom až vyše 70 dolárov), vždy si ich rezervujte aspoň 3 dni vopred.

Najlepší výhľad na panorámu mesta

  • The Granite Prospect - najlepší výhľad z brooklynskej strany dolného Manhattanu a Brooklynského mosta. Park a promenáda sa nachádzajú 10 minút chôdze od stanice metra "High Street-Brooklyn bridge" (linky A, C). Najlepšie podmienky na fotografovanie sú ráno.
  • Governors Island, Socha slobody a trajekt na Staten Island - zo všetkých týchto miest vidíte špičku Dolného Manhattanu s najvyššími mrakodrapmi ako na dlani. Dobré svetlo tu na vás čaká po celý deň.
  • Jersey City - Ponúka podobný výhľad ako Brooklyn, ale z druhej strany. Aj preto je najlepšie prísť sem neskoro popoludní a podvečer, keď je Manhattan krásne osvetlený zapadajúcim slnkom.

Na pláž na Coney Islande

Ak budete v New Yorku počas letných mesiacov a únavné horúčavy vás neprestanú prenasledovať, urobte si výlet na jedinú pláž v New Yorku, Coney Island.

Ľahko sa sem dostanete metrom F a Q a mimo piesočnatých pláží sa môžete vyblázniť v Luna Parku a zajazdiť si na drevenej horskej dráhe Cyclone.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.