Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

5th Avenue

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Piata avenue

Piata, alebo ak chcete, Piata avenue. Pojem, ktorý pozná každý cestovateľ, a miesto, ktoré nesmiete vynechať. Vyše 10 km dlhá avenue tiahnuca sa naprieč Manhattanom patrí na vrchol najznámejších ulíc sveta a je jedným zo symbolov New Yorku.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Piata avenue rozdeľuje Manhattan na západnú a východnú časť, pričom svoju púť mestom začína na juhu v parku Washington Square a končí 6 míľ severne v Harleme. Úsek medzi 34. a 59. ulicou sa považuje za najdrahšiu obchodnú zónu na svete a ulica sa často prirovnáva k londýnskej Oxford Street alebo parížskej Champs-Élysées.

Z ulice boháčov sa stala nákupná zóna

Piata avenue so svojou centrálnou polohou bola od prvých dní New Yorku predurčená stať sa hlavným bulvárom mesta. Už v 80. rokoch 19. storočia sa na Piatej avenue stavali honosné rezidencie newyorských priemyselníkov a podnikateľov, ku ktorým postupne pribúdali byty a domy slávnych osobností a politikov.

Preto sa 5. avenue na prelome 19. a 20. storočia prischla prezývka Millionaire's Row (Milionársky rad ).

Bohatá obytná štvrť prirodzene začala priťahovať luxusné obchody, ktoré sa na tejto avenue postupne budovali od začiatku 20. storočia. Primárne obytná štvrť v strede Manhattanu sa prirodzene premenila na centrum New Yorku s množstvom nákupných príležitostí, pretože rástla výstavba, počet obyvateľov a doprava.

Luxusné butiky

Piata avenue je nepochybne najznámejšia vďaka svojim nákupným možnostiam. Obchody všetkého druhu nájdete prakticky po celej dĺžke ulice, ale hlavné jadro sa nachádza v Midtowne medzi 34. a 59. ulicou alebo medzi Empire State Building a Central Parkom.

Tu nájdete butiky a obchody takmer všetkých špičkových firiem na svete. Medzi najväčšie a najlákavejšie obchody na 5th Avenue patria Tiffany & Co. Flagship Store, Bulgari, Gucci, Louis Vuitton a Lindt Swiss Chocolate.

Na Piatej avenue sa nachádzajú aj obchody Microsoft Store a Apple Store.

Známe sú aj luxusné obchodné domy Saks Fifth Avenue alebo Bergdorf Goodman.

Múzejná míľa

Ďalší slávny úsek Piatej avenue sa tiahne pozdĺž východného okraja Central Parku a pre svoju mimoriadnu koncentráciu múzeí má prezývku Múzejná míľa. Môžete tu navštíviť inštitúcie ako napr:

Ďalšie atrakcie na Piatej ulici...

Vďaka svojej dĺžke a centrálnej polohe sa Piata avenue môže pochváliť ďalšími pamiatkami a atrakciami, ktoré jednoducho nie je možné nenavštíviť počas návštevy New Yorku. Priamo na Piatej avenue hľadajte napríklad tieto atrakcie:

Ubytovanie na 5. avenue

Bývajte v centre diania na mieste, ktoré pozná celý svet. Ak je toto vaša predstava o ubytovaní, potom vám Fifth Avenue možno odporučiť len vtedy, ak ste ochotní akceptovať vyššie ceny hotelov začínajúce na 586 eur za noc.

Medzi najlepšie hotely na Piatej Avenue patrí Andaz 5th Avenue **** priamo oproti knižnici alebo štýlový The Sherry Netherland ***** na rohu Central Parku.

Doprava na Piatej avenue

Hoci priamo pod Piatou avenue nevedie žiadna linka metra, pozdĺž celej avenue sa nachádza nespočetné množstvo staníc v okruhu 5 minút chôdze.

O jeden blok ďalej, pod 6. avenue, premávajú oranžové linky metra B, D, F, M v smere sever-juh.

Naopak, smerom na západ a východ prechádzajú cez Piatu avenue žlté linky N, R, Q, W; modré linky E, M; fialová linka 7 a sivá linka L.

Ulicu križuje aj niekoľko autobusových liniek, ale keďže je 5. avenue jednosmerná, premávajú len smerom na juh. V opačnom severnom smere premávajú o blok ďalej po Madison Avenue.

Viac informácií o cestovaní po New Yorku nájdete v časti Doprava a metro.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.