Ellis Island

Ellis Island

Ellis Island, ktorý sa nachádza v blízkosti ostrova Liberty Island a Sochy slobody, je jedným z najdôležitejších historických miest v New Yorku a jeho návštevu by ste si nemali nechať ujsť.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Práve na tomto mieste sa nachádzala hlavná imigračná stanica, cez ktorú prechádzali všetci zahraniční cestujúci prichádzajúci do New Yorku, aby si splnili svoj americký sen. Celkovo prešlo imigračnou budovou na Ellis Islande viac ako 12 miliónov prisťahovalcov.

Dnes toto miesto slúži ako veľmi zaujímavé múzeum imigrácie, ktorá je jedným zo základných kameňov fungovania Spojených štátov.

Ostrov sĺz, ostrov nádeje

Prezývka, ktorú ako prvý použil pre Ellis Island Charles Guggenheim vo svojom dokumentárnom filme, je pre ostrov azda najvhodnejšia.

Federálna imigračná stanica na Ellis Islande fungovala v rokoch 1892 až 1954 ako jediné miesto na vybavovanie žiadostí o prisťahovanie a vstup do USA. Až po roku 1954 bolo možné podávať žiadosti na zahraničných veľvyslanectvách.

Dovtedy sa len na ostrove Ellis Island rozhodovalo o tom, či budú prisťahovalci prijatí alebo poslaní späť do svojich domovských krajín. A práve preto sa na tomto mieste spája nádej na lepší život, ale aj slzy a zrútenie sna pri odmietnutí vstupu do krajiny...

Múzeum prisťahovalectva - vstup a informácie

Rozľahlá budova imigračného oddelenia dnes slúži ako veľké trojposchodové múzeum imigrácie a prisťahovalectva. Je zaradená medzi národné historické pamiatky a patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá v Spojených štátoch.

Vo veľmi rozsiahlej a vydarenej expozícii sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o vzniku moderných USA, ktorých základným pilierom je prisťahovalectvo a integrácia kultúr z celého sveta. Výstava je tematicky rozdelená do niekoľkých častí:

  • Fotografie a videozáznamy príbehov prisťahovalcov.
  • Prehliadka veľkej registračnej miestnosti
  • Prehliadka miestnosti, ktorá slúži na ubytovanie prisťahovalcov, ktorých žiadosti sa vybavujú dlhšie
  • Výstava "Poklady z domova" obsahuje viac ako 2 000 predmetov, ktoré prisťahovalci vymenili za doláre v miestnej zmenárni
  • Expozícia "Brána do Ameriky" podrobne opisuje celý imigračný proces
  • Expozícia "Kľúčové roky prisťahovalectva" zobrazuje vrcholné roky prisťahovalectva a osvetľuje dôvody odchodu z domovských krajín

Vstup do múzea je bezplatný alebo zahrnutý v cene trajektov, pozri nižšie.

Oficiálna webová stránka múzea: statueofliberty.org/ellis-island

Múr cti

Druhou atrakciou na Ellis Islande je jedinečná Stena cti. Na viac ako 800 paneloch sa v súčasnosti nachádza takmer milión mien prisťahovalcov, ako aj pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí boli akýmkoľvek spôsobom zapojení do imigračného procesu.

Nájdete tu aj mená svojich predkov a za poplatok od 225 usd môžete na Múre cti dokonca zanechať meno svojich predkov, ktorí sa preukázateľne usadili v USA. Oficiálne informácie nájdete na stránke statueofliberty.org/support/wall-of-honor.

Trajekty na Ellis Island: cena a cestovný poriadok

Jediná oficiálna spoločnosť Statue Citycruises, ktorá poskytuje plavby z Manhattanu a New Jersey k Soche slobody a Ellis Island. Odchádza z prístavísk v Battery Parku alebo Liberty State Parku v New Jersey. Na výber sú 3 varianty lístkov a ceny z oboch prístavov sú rovnaké:

  • General Admission24 USD Vrátane vstupného a trajektov na Liberty Island a Ellis Island a vrátanie vstupného do Múzea imigrácie,
  • Pedestal Reserve Ticket24,30 USD plus vstup na podstavec Sochy slobody. Počet lístkov je obmedzený a vyžaduje si včasnú rezerváciu,
  • Crown Reserve Ticket24,30 USD vám umožní dodatočný prístup ku korune. Rezerváciu si urobte aspoň 4-6 mesiacov vopred.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.