Americké prírodovedné múzeum

Americké múzeum

Rozľahlý areál Amerického prírodovedného múzea, ktorý sa nachádza vo východnej časti Central Parku, je určite jednou z atrakcií, ktoré musíte vidieť v New Yorku. V komplexe 25 budov sa nachádzajú skvosty ako kompletné kostry mamuta a Tyranosaura rexa, model veľryby v životnej veľkosti, 31-tonový meteorit a projekcie americkej prírody.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Americké prírodovedné múzeum v New Yorku je jednou z najväčších a najuznávanejších inštitúcií svojho druhu na svete a podieľa sa na mnohých výskumných projektoch po celom svete.

Čo vidieť a zbierky múzea

AMNH, ako sa múzeum často nazýva, obsahuje zbierky viac ako 32 miliónov artefaktov a stále expozície sú rozmiestnené v 46 miestnostiach, ktoré pokrývajú prakticky celú prírodnú históriu planéty Zem. Aké sú najväčšie lákadlá múzea a čo by ste si nemali nechať ujsť?

Dioramata

Newyorské prírodovedné múzeum je známe svojimi obrovskými diorámami rozmiestnenými v niekoľkých sálach. Medzi najznámejšie patrí 29 metrov dlhý model obrovskej veľryby v Milsteinovej sále života oceánov alebo prepracované scény afrických cicavcov, ktoré idú do neuveriteľných detailov.

Sály s dinosaurami

Najnavštevovanejšou časťou múzea je jednoznačne oddelenie skamenelín na 4. poschodí. Práve tu sa nachádzajú obrovské skutočné kostry dinosaurov v niekoľkých rôznych halách s veľkosťou od 7 do 20 metrov. Zaujímavé sú najmä tieto exponáty:

  • Tyrannosaurus rex
  • Apatosaurus - najväčšia kostra dinosaura s dĺžkou viac ako 25 metrov v múzeu
  • Mamut
  • Brontops
  • a mnoho ďalších

Roseovo centrum pre Zem a vesmír

Jednou z najdôležitejších a zároveň najmodernejších častí múzea je vesmírne centrum Rose. Od roku 1933 sa v ňom nachádza Haydenovo planetárium, ktoré bolo v roku 2000 prebudované na veľký komplex venovaný vesmíru a vzniku Zeme.

Fascinujúca je už samotná budova, ktorú tvorí šesťposchodová kocka obsahujúca 27-metrovú guľu, ktorá vyvoláva dojem, že sa vznáša.

Vstupné a otváracie hodiny

Dlhý čas bol vstup dobrovoľný, ale od roku 2018 sa platí štandardné vstupné.

Ceny vstupeniek sú nasledovné:

  • Dospelí - vstupné 28 usd
  • Dôchodcovia nad 65 rokov - 22 usd
  • Študenti s platným preukazom ISIC - 22 usd
  • Mladší ako 12 rokov - zadarmo

Vstupenky si môžete zakúpiť online na oficiálnej webovej stránke, aby ste si urýchlili čakanie v rade.

Múzeum je otvorené od stredy do nedele od 10:00 do 17:30. V pondelok a utorok je zatvorené.

Oficiálna webová stránka: amnh.org

Ako sa dostať do AMNH?

V blízkosti múzea sa nachádza stanica metra "81 St - Museum of Natural History" modrej linky A a C a oranžovej linky B.

Od Metropolitného múzea umenia, ktoré sa nachádza na druhej strane Central Parku, premáva autobus M79-SBS zo zastávky E 79 St/5 Av (MET) na zastávku Columbus Av/w 80 St (AMoNH).

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.