Noc v New Yorku
New York

New York - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

New York - metro

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024

Metro je najlepší a vo väčšine prípadov jediný spôsob cestovania po New Yorku. Je to jediný spôsob, ako sa dostať prakticky ku každej turistickej atrakcii, a hustá sieť siaha až do Brooklynu, Queensu a Bronxu. Ideálne je vybrať si ubytovanie, ktoré je v pešej vzdialenosti od metra - potom máte všetko pripravené a pohyb po New Yorku bude hračka.

V americkej angličtine sa výraz Subway používa najmä pre metro.

S celkovou dĺžkou siete viac ako 380 km patrí newyorskému metru 12. miesto na svete. Prvé vlaky začali premávať v roku 1904, čím sa newyorské metro stalo 8. najstarším metrom na svete.

Hoci sa vám jazda metrom v New Yorku môže zdať spočiatku komplikovaná, čoskoro si na ňu zvyknete a po niekoľkých jazdách budete jazdiť ako rodený Newyorčan. Stanice sú prehľadne označené, rovnako ako všetky prestupy.

Tu je niekoľko tipov na bezproblémové cestovanie metrom v New Yorku.

Mapa newyorského metra

Kľúčom k bezproblémovému pohybu po New Yorku je mať pri sebe vždy mapu liniek metra. Mapy sú síce vyvesené vo všetkých vozňoch a staniciach, ale je dobré mať mapu stiahnutú v telefóne, ktorá vám pomôže naplánovať cestu. Mapu metra nájdete a stiahnete si ju na web.mta.info/maps.

Na stránke mta.info je teraz k dispozícii aj živá mapa zobrazujúca aktuálny stav siete. Stačí napríklad kliknúť na názov stanice a zobrazia sa najbližšie odchody vlakov vo všetkých smeroch.

Ceny lístkov na kartu metra / OMNY

V newyorskom metre si môžete vybrať z dvoch spôsobov platenia cestovného:

  1. OMNY bezkontaktné platby debetnou/kreditnou kartou (mobil, hodinky, ...).
  2. Klasická papierová karta metra

Ceny cestovného pre obe možnosti sú rovnaké, aj keď nie celkom...

Cestovné za 2,90 usd

Každá cesta metrom alebo mestským autobusom v New Yorku je spoplatnená paušálnou sumou bez ohľadu na čas alebo prejdenú vzdialenosť 2,90 usd.

Počíta sa od prvého vstupu do metra až po výstup z metra, pričom môžete prestúpiť, ak v rámci tohto prestupného bodu neprechádzate turniketom (nie vždy je to možné).

Ak platíte bezkontaktne kartou, mobilným telefónom alebo hodinkami, v skutočnosti sa účtuje len 2,90 USD. Pri vstupe a výstupe zo stanice priložte svoju kartu/mobil k čítačke pri turnikete.

Pri platbe kartou Metro Card , zaplatíte vždy navyše 1 usd za samotný lístok, ktorý sa v prípade jednorazového cestovného nedá opätovne nabiť. Okrem toho je možné zakúpiť si len lístok s dvoma nahratými jazdami. Celkovo je najnižšia cena za jednu jazdu kartou Metro Card 5,80 usd, pričom 1 usd je poplatok za kartu a 2 x 2,90 usd za dve jazdy metrom alebo autobusom.

Ak viete, že sa chystáte naozaj len na jednu cestu a nechcete použiť bezkontaktnú platbu, lístok na jednu cestu si môžete kúpiť za 3 usd.

7-dňový lístok za 34 usd

V New Yorku neexistuje 24-hodinový alebo 3-dňový lístok, najnižšie časové obdobie je len 7 dní. Stojí 34 USD a platí na neobmedzené jazdy kdekoľvek v metre, autobusoch a lanovkách na Rooseveltov ostrov.

Bezkontaktná platba: funguje tak, že po každej jednotlivej jazde sa strhne 2,90 USD, celkovo maximálne 12-krát, čo dáva konečnú sumu 34 USD. Od 13. jazdy sa síce stále musí priložiť karta/mobil/hodinky k čítačkám, ale žiadna suma sa nestrháva.

Karta Metro Card: pri tejto verzii platíte skutočne za celých 7 dní bez ohľadu na to, či začnete používať metro v pondelok alebo možno vo štvrtok. Poplatok za kartu je opäť 1 usd navyše, ale na rozdiel od jednorazových lístkov sa viacdňová karta Metro Card dá dobíjať. Lístok si teda môžete ponechať na ďalšiu návštevu New Yorku alebo ho posunúť niekomu známemu, ktorý navštívi mesto.

Kde si môžete kúpiť lístky?

Lístky na newyorské metro si môžete kúpiť v automatoch na lístky na každej stanici. Platiť môžete hotovosťou alebo kartou.

Ako môžem použiť svoje lístky?

Pri vstupe a výstupe zo stanice budete prechádzať cez turnikety. Pri bezkontaktnej platbe stačí priložiť kartu/mobil/hodinky k čítačke označenej OMNY a prejsť cez turniket. Postup sa opakuje aj pri odchode zo stanice.

Ak používate tradičnú papierovú kartu metra, môžete prestrčiť lístok cez dvojicu strieborných koľajničiek, turniket sa potom uvoľní. Rovnaký postup je potrebné zopakovať aj pri výstupe zo stanice.

Pri prestupovaní z vlaku do vlaku cez turnikety neprejdete.

Miestne a expresné spoje

Asi najčastejšie zmätky medzi turistami vznikajú pri tomto zložitom aspekte systému newyorského metra. Pozriete sa na mapu, vidíte, že modré linky metra vedú cez najbližšiu stanicu, môžete ísť! Márne však čakáte na svoj konkrétny spoj, neustále sú tu zastávky inej linky, ktorú nepotrebujete, a každú chvíľu vám metro, ktorým chcete ísť, presviští okolo nástupišťa na tretej koľaji.

Vždy si dvakrát skontrolujte, kam presne metro ide, aby ste nezmeškali svoju zastávku a nečakali príliš dlho na ďalší spoj. Na mape metra sú stanice zobrazené čiernou alebo bielou farbou a písmenom linky, ktorá na danej stanici zastavuje.

  • Biele stanice - zastavujú tu všetky vlaky
  • čierne stanice - zastavujú tu len miestne spoje

Ak jazdí rýchlik, na čiernych staniciach nezastavuje a len nimi prechádza.

Napríklad linky A, C, B a D zdanlivo premávajú na západnej strane Central Parku, ale všetky stanice majú čierne čiary, čo znamená, že na nich zastavujú len miestne vlaky. V tomto prípade ide vždy len o linky B a C.

Cestovné poriadky, vyhľadávanie spojov

Najrýchlejšie spojenie medzi dvoma zastávkami si môžete ľahko vyhľadať na oficiálnej webovej stránke dopravného podniku mta.info.

V rámci centra mesta jazdia vlaky metra v pracovných dňoch v priemere každé 2 - 3 minúty a cez víkendy približne každé 4 - 7 minút. Čím ďalej od centra sa nachádzate, tým sú intervaly logicky dlhšie, ale na hlavných staniciach málokedy presiahnu 10 minút.

Iba vo veľmi okrajových častiach metropoly, kam pravdepodobne ani nezavítate, a tiež v noci sa interval môže pohybovať medzi 15 a 20 minútami.

Niektoré linky premávajú 24 hodín denne, zatiaľ čo iné majú prestávku len v noci.

Linky premávajúce celú noc: 1, 2, 3, 4, 6, 7, A, D, E, F, G, J, L, M, N, Q, R, Staten Island Railway

Približne 6:00-22:15 na linkách B, C, W

Približne 5:10-23:30 hod.

Informácie na zastávkach je dobré sledovať aj kvôli pomerne častým výlukám, keď sú niektoré stanice nedostupné alebo časť trasy nahradia náhradné autobusy. Informácie však bývajú veľmi jasné a zrozumiteľné.

Prestupné stanice a názvy zastávok

Niektoré prestupné stanice nie sú prestupnými stanicami. Z metra musíte vystúpiť a opäť prejsť cez turniket. Ak máte 7-dňový cestovný lístok, nemusíte si s tým robiť starosti, ale pri jednorazových lístkoch by ste potrebovali dva.

V zásade však platí, že väčšina staníc, kde sa zbiehajú viaceré linky a prekrývajú sa jedným kruhom alebo sú na mape spojené čiernou čiarou, sú prestupné stanice. Nie je potrebné prechádzať cez turnikety, stačí dôsledne sledovať značky a pokyny na prestupy. Nebojte sa na chvíľu zastaviť, zistiť, kam idete a akú linku potrebujete, a potom pokračovať ďalej.

Venujte pozornosť aj názvom staníc. Napríklad "Canal Street" sa objavuje 3-krát na 3 rôznych linkách, avšak stanice sú od seba vzdialené 2 km a vôbec nejde o prestupné stanice.

Uptown alebo Downtown?

Väčšina staníc má samostatné vchody pre každý smer. Každý vchod je vždy označený písmenom alebo číslom linky a konečnou stanicou. Na uľahčenie orientácie na Manhattane pridávajú aj údaj o tom, či je stanica v smere "Uptown" alebo "Downtown", aby ste nemuseli hľadať, kde sa táto koncová stanica nachádza. Čo to však znamená?

  • Uptown - vlaky smerom na sever
  • Downtown - vlaky smerom na juh

Farby alebo čísla/písmená?

Linky metra v New Yorku sú označené farbou aj písmenom/číslom. Hoci sa miestni obyvatelia zvyčajne orientujú podľa farby, odporúčame vám pozerať najmä na písmeno alebo číslo, ktoré linku identifikuje.

Farba je užitočná v centre Manhattanu, kde sa niekoľko liniek často zbieha do jednej veľmi frekventovanej. Na okraji mesta sa však často rozchádzajú rôznymi smermi alebo niektoré linky končia na skoršej stanici.

Bezpečnosť v newyorskom metre

Na chvíľu zabudnite na všetko, čo poznáte z televíznych seriálov a filmov. Áno, newyorské metro je plné tulákov, tancujúcich a rapujúcich černochov, umelcov a bezdomovcov, ale aj obyčajných ľudí. Len ak si nájdete čas na pozorovanie toho, čo sa deje okolo vás, všimnete si aj tie najmenšie detaily a uvidíte, akí pestrí sú obyvatelia tejto metropoly. Metro však v žiadnom prípade nie je nebezpečné.

Na každej zastávke a dokonca aj v samotných vagónoch sú kamery a bezpečnostný personál.

Možno vám chvíľu potrvá, kým si zvyknete na rôznorodosť cestujúcich, ale o svoju bezpečnosť sa rozhodne nemusíte obávať.

Wifi na každej stanici metra

V newyorskom metre môžete chytiť wifi na každej stanici metra, kde môžete využívať bezplatné pripojenie na internet.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.