Noc v New Yorku
New York

New York - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

New York - MHD a doprava

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024

Zabudnite na to, že sa v New Yorku pohybujete bez verejnej dopravy alebo taxíkov. Časť Manhattanu budete môcť prejsť pešo, ale nikdy nie celý. V New Yorku využijete predovšetkým metro.

Porovnajte si ceny hotelov v New Yorku na stránke booking.com

Lístky na verejnú dopravu

V New Yorku platí jednotný systém cestovného pre linky metra a autobusy MTA.

Bezkontaktné platby OMNY

Už nie je potrebné kupovať si kartu metra, ale je zavedený bezkontaktný platobný systém OMNY. Na zaplatenie cestovného tak môžete použiť bežnú debetnú, kreditnú alebo dobíjaciu kartu a samozrejme môžete platiť aj mobilným telefónom alebo hodinkami Apple Watch a podobnými spôsobmi.

Pri vstupe do metra alebo autobusu stačí priložiť kartu/mobil/hodinky k čítačke a cestovné sa odpočíta. Nie je potrebné riešiť vyberanie lístkov, ceny sú rovnaké ako pri používaní klasickej papierovej karty metra.

 • 1 jazda - 2,90 USD
 • 7 dní - 34 USD

V praxi je systém nastavený na týždenný limit sumy, ktorá sa môže na vašu kartu nabiť. Ak absolvujete 12 alebo viac jázd, musíte síce pri každej jazde kartu pretiahnuť, ale v priebehu týždňa sa vám z nej nestrhnú žiadne peniaze nad sumu 34 usd.

Papierová karta metra

Takzvaná karta metra je stále platná. Táto samotná je spoplatnená sumou 1 usd a možno ju použiť alebo dobiť viackrát (len viacdňové). Cestovné sa potom delí na jednorazové alebo časové. Kartu Metro Card budete mať pravdepodobne z cesty z letiska, preto ju nevyhadzujte.

Cestovné v newyorskej verejnej doprave:

 • 90 USD.
 • 7-dňová neobmedzená karta stojí 34 USD .
 • 30-dňová neobmedzená karta stojí 132 USD .

Zatiaľ čo 7- a 30-dňové karty sa dajú opätovne dobíjať, karta na jednu jazdu stojí 1 usd, ale nedá sa opätovne použiť. Okrem toho je potrebné zakúpiť si vždy dve jazdy, takže papierový lístok v New Yorku má najnižšiu hodnotu 6,80 usd: 5,50 usd za dve jazdy + 1 USD za kartu.

Viac informácií nájdete na webovej stránke dopravného úradu mta.info.

Single ride

Ak naozaj plánujete cestovať len raz a nechcete používať vlastnú kreditnú kartu, môžete si okrem karty metra kúpiť v automate aj lístok na jednu jazdu.

Lístok je neprenosný a stojí 3,25 usd.

Kde si môžete kúpiť kartu metra?

Lístky si môžete kúpiť v automatoch na všetkých staniciach metra, kde môžete platiť hotovosťou alebo kreditnou kartou. Dajú sa kúpiť aj v mnohých novinových stánkoch alebo supermarketoch, pozrite si ich úplný zoznam.

Kde sa platí cestovné v MTA?

Bezkontaktne môžete platiť v termináloch OMNY a používať kartu Metro Card na všetkých linkách newyorského metra (vždy po celej dĺžke linky metra) a na linkách miestnej dopravy alebo autobusovej dopravy Select Bus Service (SBS).

Cestovné platí na autobusových linkách označených M, Q, B, Bx alebo SIM, t. j. na všetkých linkách na Manhattane, v Queense, Brooklyne, Bronxe a na Staten Islande. Na druhej strane, na expresných linkách (označených písmenom X) platí osobitné jednorazové cestovné 6,75 usd. Turisti sa však s nimi nestretnú často.

Lístky alebo bezkontaktné platby MTA platia aj na električkovej trati Roosevelt Island Tramway.

Cestovné MTA neplatí na železničných tratiach ani na cestovanie do New Jersey.

Čo s prestupmi?

Prestupy môžu byť v New Yorku trochu komplikované, ale ak prestupujete z jednej linky metra na druhú v rámci tej istej prestupnej stanice, neprechádzate cez žiadne turnikety. Naopak, ak cestujete metrom a autobusom, vždy pôjde o dve samostatné cesty.

Metro

Vzhľadom na svoju rozlohu obsluhuje New York 25 liniek, ktoré sú odlíšené písmenami a farbami. Mnohé z nich majú spoločné trasy na samotnom Manhattane a rozdeľujú sa len pri cestách na predmestia Bronx, Queens alebo Brooklyn.

Newyorské metro premáva 24 hodín denne. V čase špičky jazdí metro takmer každých pár minút, ale v noci sa intervaly môžu výrazne predĺžiť až na polhodinu.

Keďže newyorské metro je najčastejším dopravným prostriedkom, ktorý budete používať, podrobnosti sme zhromaždili do samostatnej kapitoly. Metro New York.

Autobusy MTA

Autobusovou dopravou sa v New Yorku veľa necestuje, aspoň kým nehovoríme o turistoch. Autobusy sú označené písmenom a číslom, pričom písmeno označuje oblasť, v ktorej autobus premáva (M = Manhattan, Bx = Bronx, B = Brooklyn, Q = Queens; S = Staten Island). Číslo potom dopĺňa konkrétnu trasu.

Autobusovú dopravu môžete využiť najmä na miestne krátke cesty, napríklad v okolí Central Parku alebo v Brooklyne a Queense.

Autobusy majú významné využitie aj na Staten Islande, kde nie je sieť metra, a pri cestách na letisko La Guardia LGA, ktoré tiež nie je obsluhované metrom.

Pri nastupovaní vložíte kartu metra do validátora, ktorý ju prečíta a vráti, a pri použití bezkontaktnej platby stačí pri nastupovaní priložiť mobilný telefón/kartu k čítačke.

Zastávky sú na signál, takže na vystúpenie musíte vždy potiahnuť žltú šnúrku pozdĺž okien alebo stlačiť tlačidlo "Stop".

Všetky mestské autobusy prevádzkuje spoločnosť MTA, tá istá spoločnosť, ktorá prevádzkuje metro.

Mapy jednotlivých liniek podľa oblastí nájdete na web.mta.info/maps.

Lanovka "Tramway"

Keď už budete mať jazdy metrom dosť, naskočte na lanovku.

Newyorská visutá lanovka premáva medzi Rooseveltovým ostrovom a 53. ulicou a 2. ulicou. Avenue. Jazdy sú v rozmedzí 7-15 minút a premávajú od 6:00 do 2:00 (v piatok a sobotu do 3:30). Cestovné sa platí kartou MetroCard a cestovný poriadok je totožný.

Lanovka na Rooseveltov ostrov sa označuje ako "Tramway", hoci s električkou, ako si ju predstavujeme, nemá vôbec nič spoločné.

Oficiálna webová stránka: rioc.ny.gov/302/Tramvaj

Lode na East River (trajekt)

Spestrite si návštevu New Yorku predstavením z vody. Pozdĺž východnej strany Manhattanu v súčasnosti nájdete 6 pravidelných lodných liniek a 1 špeciálny trajekt na Staten Island, pozri nižšie.

Lode zvyčajne premávajú od 6:00 do 2:00 po polnoci. Podrobný cestovný poriadok nájdete na stránke ferry.nyc/routes-and-schedules.

Na plavbu nemôžete použiť kartu MetroCard a pred nástupom na loď si musíte kúpiť lístok. V prístave sú automaty a lístok stojí 2,75 usd na jednu jazdu. Deti do 110 cm sa plavia zadarmo.

Staten Island Ferry

Na cestu na Staten Island odchádza každých 30 minút bezplatný trajekt.

Plavbu by ste mali využiť, aj keď neplánujete navštíviť Staten Island. Plaví sa popri Soche slobody a ponúka nielen krásny výhľad na sochu, ale najmä na celý Downtown Manhattanu.

Po príchode na Staten Island je možné rýchlo prestúpiť na ďalší trajekt a v priebehu minúty sa plaviť späť. Veľa ľudí pobeží s vami, všetci turisti cestujú týmto spôsobom. Trajekt premáva 24 hodín denne.

Oficiálne informácie a cestovný poriadok: www.siferry.com

Taxi, Uber, Lyft

Žlté taxíky, ktoré sú pre New York také typické, budú vaším každodenným sprievodcom v uliciach Manhattanu. Ak potrebujete rýchly a pohodlný odvoz, mávnite rukou.

Taxíky v New Yorku stoja približne 3,50 usd za nástupný poplatok (líši sa v závislosti od dňa) a potom 0,5 usd za každých 300 metrov. Platiť môžete hotovosťou aj kreditnými kartami.

Aktuálne ceny nájdete na stránke nyc.gov/taxi-fare.

Napríklad cena z letiska JFK na Manhattan je približne 55 usd.

V New Yorku sú veľmi populárne aj mobilné aplikácie, ako napríklad Uber a Lyft. Najmä v čase približne od 7:00 do 16:00 je Uber alebo Lyft zvyčajne lacnejší ako bežné taxíky. Na druhej strane, v čase dennej špičky, keď je väčší dopyt, sú tieto služby často drahšie.

Doprava do New Jersey

Na ceste na druhú stranu rieky Hudson opustíte mesto New York a štát New York a vstúpite do štátu New Jersey. Z turistického hľadiska tu nie je veľa čo vidieť, ale ceny ubytovania môžu byť oveľa zaujímavejšie ako na Manhattane, takže sa oplatí zostať v New Jersey.

Je však dôležité si uvedomiť, že medzi Manhattanom a New Jersey neplatí MTA cestovné v žiadnom druhu dopravy.

Existuje niekoľko možností cestovania medzi New Yorkom a New Jersey:

 • Trajekty - najzaujímavejšiu a najrýchlejšiu formu dopravy, ak bývate na pobreží, ponúkajú početné trajekty NY Waterway (oficiálna webová stránka: nywaterway.com/FerryRoutesSchedules). Najlacnejšie jednosmerné lístky stoja od 9 usd.
 • Vlaky PATH - najvyťaženejšia, najpohodlnejšia a najlacnejšia forma dopravy. Vlaky premávajú z Newarku, Jersey City a Hobokenu do Svetového obchodného centra, ako aj na centrálny Manhattan (33. ulica).
  • Cestovné poriadky, mapy
  • Cena 5,50 usd za dve jazdy (bez ohľadu na vzdialenosť) + 1 usd za Metro Card, ale nie za 7- alebo 30-dňové cestovné
 • Vlaky NJ Transit - spájajú centrálnu stanicu Penn Station s Newarkom a vzdialenejšími destináciami v New Jersey
 • Autobusy - desiatky autobusových liniek ponúkajú množstvo spojení, ale nemajú žiadnu cenovú výhodu oproti vlakom, oveľa menšiu časovú výhodu a je podstatne ťažšie nájsť správnu zastávku

Najrýchlejšiu dopravu poskytujú vlaky, ktoré vás do Jersey City alebo Hobokenu dopravia za 10 minút a do Newarku za približne 20 minút.

Doprava na Long Island

Na druhej strane, ak bývate na Long Islande, okrem liniek metra, ktoré premávajú v rámci mesta New York, môžete využiť aj oveľa rýchlejšiu železnicu LIRR, alias Long Island RailRoad.

Vlaky LIRR síce prevádzkuje MTA, ale cestovné platné pre newyorské metro a autobusy sa na tieto spoje nevzťahuje, a to ani pri cestovaní v rámci mesta. Preto si vždy musíte kúpiť jednorazové cestovné lístky, ktoré sa vypočítavajú na základe vzdialenosti a toho, či cestujete v čase špičky alebo mimo nej.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.