Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Brooklynský most

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Brooklynský most

Ak by ste mali vymenovať jeden most, ktorý spája Manhattan s okolím, bol by to ikonický Brooklynský most otvorený v roku 1883. Brooklynský most je určite jedným z najkrajších mostov na svete a historicky najvýznamnejším v rámci mesta New York.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Brooklynský most je zároveň prvým visutým mostom na svete zaveseným na oceľových lanách. V čase svojho dokončenia bol Brooklynský most považovaný za ôsmy div sveta a medzi Newyorčanmi je mimoriadne obľúbený - je to jeden z trvalých symbolov mesta. Klenie sa ponad rieku East River.

Konštrukcia a rozmery mosta

Rozhodnutie postaviť most padlo v roku 1869 po krutej zime, keď na mnoho dní zamrzli všetky lode a nebolo sa ako dostať z Brooklynu a Queensu na Manhattan. Inžinierom zodpovedným za most bol John Augustus Roebling, ktorého po jeho tragickej smrti nahradil jeho syn Washington Roebling.

Stavba sa začala v roku 1870 a most bol pôvodne plánovaný ako visutý, zavesený na lanách vedúcich z dvoch masívnych pilierov z vápenca, žuly a cementu. Most bol slávnostne otvorený 24. mája 1883 a stal sa prvým pevným spojením medzi New Yorkom a vtedy nezávislým mestom Brooklyn.

Mostu dominujú dva neogotické žulové piliere, ktoré sa týčia do maximálnej výšky 84,3 metra.

Medzi piliermi presahuje 486 metrov, mostovka je široká viac ako 25 metrov, aby sa na ňu zmestili tri jazdné pruhy v jednom smere a lávka pre peších. Celkovo je Brooklynský most dlhý 1 825 metrov.

Výhľady z mosta a na most

Po celej dĺžke mosta vedie kombinovaný chodník pre chodcov a cyklistov úplne oddelený od áut. Ponúka úchvatný a nezvyčajný výhľad na panorámu Manhattanu, ktorý je najlepšie vidieť z prvého piliera smerom od Manhattanu.

Samotný most je však pútavý aj vo dne a v noci, keď sú jeho hlavné laná a piliere nádherne osvetlené. Najlepší výhľad na celý most s Manhattanom v pozadí je určite z nádherného štátneho parku Empire-Fulton Ferry, ktorý sa nachádza na brooklynskej strane (pozrite si polohu na mape).

Ubytovanie v blízkosti mosta

Na manhattanskej strane, len asi 150 metrov od začiatku pešej promenády cez Brooklynský most, odporúčame hotel Aloft Manhattan Downtown **** s rozumnými cenami okolo 183 eur za noc, čo je spodná hranica priemeru pre centrum Manhattanu.

Ako sa dostať na Brooklynský most?

Na oboch stranách mosta sa nachádza niekoľko staníc metra, ktoré sú najrýchlejšou formou dopravy.

Stanice na manhattanskej strane:

  • Brooklyn Bridge/City Hall - zelená linka 4, 5, 6
  • Chambers St - hnedé linky J, Z
  • City Hall - žlté linky R, W

Stanice na brooklynskej strane:

  • High St - modré linky A, C
  • Clark St - červené linky 2, 3
  • Borough Hall - červené linky 2, 3 a zelené linky 4, 5
Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.