Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Metropolitné múzeum umenia

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Metropolitné múzeum umenia

Metropolitné múzeum umenia, skrátene MET, ako často počujete medzi Newyorčanmi, sa nachádza na východnom okraji Central Parku od roku 1870. Vystavuje svetoznáme diela najväčších umelcov a ročne prejde bránami Metropolitného múzea umenia 7 miliónov turistov.

10 najlepších hotelov v New Yorku

S rozlohou viac ako 190 000metrov štvorcových a viac ako 2 miliónmi exponátov je MET najväčším múzeom na západnej pologuli a 5. najväčším múzeom na svete.

Čo môžete očakávať v múzeu a v zbierkach MET

S trochou nadsádzky možno povedať, že MET je obrovské múzeum, ktoré vo svojich útrobách ukrýva niekoľko ďalších menších múzeí. Umelecké zbierky pochádzajú z rôznych období a z rôznych častí sveta.

Určite by ste nemali vynechať nasledujúce oddelenia. Ak vás umenie naozaj zaujíma, určite si na návštevu Met vyhraďte aspoň 2 dni.

Egyptské umenie

Newyorské Metropolitné múzeum je jednou z najvýznamnejších svetových inštitúcií s egyptskými zbierkami. Navyše väčšina z viac ako 26 000 artefaktov pochádza z vlastnej archeologickej práce, ktorú vykonávajú priamo pracovníci MET.

Medzi hlavné exponáty nielen egyptského oddelenia, ale celého múzea patrí pôvodný chrám v Dendere, ktorý by zničený pri výstavbe Asuánskej priehrady, a preto bol darovaný Spojeným štátom. Po demontáži je znovu zostavený v samostatnej obrovskej sále múzea a pochádza z obdobia približne 15 rokov pred naším letopočtom.

Ďalšími významnými pamiatkami sú Pernebova hrobka z 2. tisícročia pred n. l. alebo sochy zo svätyne kráľovnej Hatšepsut. Celkovo len návšteva tejto časti zaberie vášnivým egyptológom viac ako 2 hodiny.

Ázijské umenie

Krídlo umenia Ďalekého východu, ktoré nemá v Európe obdobu, je mimoriadne rozsiahle. Nachádza sa tu viac ako 35 000 predmetov z Indie, Číny a Japonska, ktoré pochádzajú z obdobia niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom.

Obľúbenou výstavou je záhradný dvor z obdobia dynastie Ming.

Grécka a rímska antika

Zbierka obsahuje viac ako 17 000 predmetov od najstarších čias starovekého Grécka až po neskorý Rím a je jednou z najstarších zbierok v múzeu. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí monumentálny Amathov sarkofág z 5. storočia pred n. l. a etruský voz.

Medzi najobľúbenejšie exponáty patria detailné rekonštrukcie fresiek a malieb vznešenej vily v Boscoreale, ktorú v roku 79 n. l. pochoval výbuch sopky Vezuv.

Islamské umenie

Metropolitné múzeum umenia v New Yorku sa môže pochváliť jednou z najväčších svetových zbierok umeleckých diel z celého islamského sveta. Toto oddelenie sa však nešpecializuje priamo na predmety s náboženskou tematikou, ale na všetky umelecké artefakty pochádzajúce zo sveta, kde je islam hlavným náboženstvom.

K vrcholom tohto oddelenia patrí zbierka miniatúrnych malieb z Iránu a mughalskej Indie.

Medzi viac ako 12 000 predmetmi sa nachádzajú aj početné rukopisy, keramika a textil.

Európske obrazy, sochy a dekoratívne umenie

Európsky kontinent je v MET zastúpený v dvoch oddeleniach.

Prvé je venované výlučne maľbe, ktorá pokrýva obdobie od 13. do 20. storočia a obsahuje slávne obrazy európskych velikánov. Príklady zahŕňajú:

 • Rembrandt: Aristoteles s bustou Homéra
 • Vermeer: Mladá žena s džbánom na vodu
 • Van Eyck: Eyck: Posledný súd
 • Brueghel starší: Žatva
 • Tizián: Venuša a lutnista
 • Van Gogh: Madame Ginoux
 • Cézanne: Zátišie s jablkami

Celkovo môžete obdivovať viac ako 1 700 obrazov.

Druhé oddelenie je venované sochárstvu a trojrozmernému umeniu a je najväčšie v celom múzeu. Má viac ako 50 000 predmetov a venuje sa najmä obdobiu renesancie.

Americké krídlo

Samozrejme, nemožno vynechať oddelenie, ktoré sa zaoberá umelcami z amerického kontinentu. Pre Európanov je toto krídlo skôr exotikou, pretože v Európe nie je veľa veľkých múzeí mapujúcich umenie Spojených štátov.

Pre návštevníkov toto krídlo ponúka obrazy, sochy a iné predmety najmä z 18. až 20. storočia.

Ďalšie krídla múzea, ktoré sa nezmestili do nášho podrobného prehľadu:

 • Staroveký Blízky východ - viac ako 7 000 predmetov zo Sumeru, Babylonu a Elamu
 • Afrika, Oceánia a Južná Amerika - viac ako 11 000 artefaktov od austrálskych nástenných malieb po pamiatky Inkov
 • Zbrane a zbroj - mimoriadne obľúbená výstava viac ako 14 000 vojenských predmetov od japonských mečov z 5. storočia až po strelné zbrane z 20. storočia
 • Oblečenie a móda - viac ako 35 000 exemplárov módnych oblekov a doplnkov, často sa tu konajú výstavy slávnych módnych návrhárov
 • Hudobné nástroje - viac ako 5 000 exponátov hudobných nástrojov z celého sveta v priebehu dejín
 • Robert Lehman Collections - súkromná zbierka európskeho maliarstva

Budova MET a strešná záhrada

Pozoruhodnou súčasťou múzea je už samotná budova, ktorej pôvodná časť je postavená v monumentálnom štýle Beaux-Arts. Pôvodná časť bola dokončená v roku 1880, ale v priebehu desaťročí bola postupne rozšírená a doplnená o modernistické sklenené prístavby a naďalej sa postupne ďalej rozširuje.

Celkovo je budova dlhá viac ako 400 metrov a patrí medzi najväčšie múzejné budovy na svete.

Mimoriadne obľúbenou časťou múzea je voľne prístupná strešná záhrada s výhľadom na Central Park a panorámu výškových obytných budov na jeho južnej strane. Nájdete tu kaviareň, bistro, množstvo ležadiel a lavičiek a veľa zelene.

Vstupné a otváracie hodiny

Vstupné bolo dlho dobrovoľné, ale od roku 2018 sa pravidelne platí.

Ceny vstupeniek sú nasledovné:

 • Dospelí - 30 USD
 • Seniori nad 65 rokov - 22 USD
 • Študenti s platným preukazom ISIC - 17 USD
 • Mladší ako 12 rokov - zdarma

Odporúčame zakúpiť si vstupenky vopred prostredníctvom oficiálnej webovej stránky, vyhnete sa tak často veľmi dlhým radom pri pokladni.

Otvorené sú v utorok, stredu, štvrtok a nedeľu od 10:00 do 19:00, v piatok a sobotu do 21:00.

V stredu zostávajú brány múzea zatvorené.

Oficiálna webová stránka múzea: metmuseum.org

Ako sa dostať do MET?

Metropolitné múzeum umenia sa nachádza na Piatej avenue, zhruba priamo na okraji Central Parku.

Dostanete sa sem zelenou linkou metra 6, pričom najbližšia zastávka je na ulici Lexington Av 86. Alebo z Prírodovedného múzea, ktoré sa nachádza na druhej strane Central Parku, sa sem dostanete autobusom M79-SBS z ulice E 79 St/5 Av (MET) na Columbus Av/w 80 St (AMoNH).

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.