Múzeum Intrepid

Intrepid

Intrepid Sea, Air & Space Museum je známe vojenské, námorné a v menšej miere aj vesmírne múzeum, ktoré patrí k najlepším a najväčším vo svojej kategórii na svete. S čistým svedomím môžeme jeho návštevu odporučiť aj tým, ktorí sa o vojenstvo a techniku nezaujímajú.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Samotné múzeum sa totiž z väčšej časti nachádza priamo v útrobách lietadlovej lode USS Intrepid a už len návšteva tohto priestoru bude veľkým zážitkom.

Lietadlová loď ako múzeum: čo vidieť?

Múzeum sa nachádza na móle č. 86 v bývalom prístave na rieke Hudson a je rozdelené na 4 hlavné časti. Milovníci techniky, vojenstva a letectva v múzeu bez problémov strávia 5 - 6 hodín, ale aj pre bežných cestovateľov bude dostatočne zaujímavé na to, aby si na jeho návštevu vyhradili aspoň 2 hodiny.

USS Intrepid - lietadlová loď

Najnavštevovanejšia časť múzea, ktorú odporúčame navštíviť každému. Prístupné sú 4 hlavné paluby lietadlovej lode, ktorá slúžila v rokoch 1943 až 1974 v druhej svetovej vojne aj vo vojne vo Vietname.

Môžete navštíviť celú vonkajšiu palubu s pristávacou dráhou a exponátmi mnohých lietadiel (Flight Deck) zo všetkých zložiek americkej armády. Obdivovať budete 30 rôznych lietadiel naprieč históriou amerického letectva. Na čo sa môžete tešiť, sa dozviete napríklad v oficiálnom letáku múzea.

O poschodie nižšie sa nachádza Galéria Deck s kajutami pre námornú pechotu, riadiacim centrom a plánovacou miestnosťou.

O poschodie nižšie, ale najbližšie k vstupu do lode, navštívite obľúbenú Hangárovú palubu, palubu na odstavenie a servis lietadiel alebo vrtuľníkov s množstvom zaujímavých informácií.

Poslednou prístupnou palubou je Tretia paluba, kde môžete nahliadnuť do zázemia každodenného života na palube lietadlovej lode, od ubikacií vojakov až po jedáleň a kuchyňu.

Pavilón raketoplánov

Najnovšia časť múzea, postavená v roku 2011, si rýchlo získala masovú popularitu u turistov z celého sveta. Hlavný ťahák je zrejmý: raketoplán Enterprise, prvý americký raketoplán navrhnutý pre NASA v roku 1977. Vystavený je aj sovietsky raketoplán Sojuz TMA-6.

V pavilóne sa nachádza aj množstvo ďalších menších exponátov a výstav o americkom vesmírnom programe.

Concorde spoločnosti British Airways

Na opačnom konci móla 86 stojí pod holým nebom legenda svetového dopravného letectva - nadzvukové lietadlo Concorde vo farbách British Airways. Po ukončení prevádzky týchto lietadiel mnohé z nich preleteli svoje posledné úseky do rôznych múzeí po celom svete. Registračný stroj G-BOAD zakotvil v newyorskom múzeu Intrepid Sea, Air & Space Museum. Sprístupnená je aj časť interiéru.

USS Growler - ponorka

Ponorka Growler je jedinou ponorkou s riadenými strelami svojho druhu, ktorá je v Spojených štátoch prístupná verejnosti. Môžete si pozrieť takmer celý stroj od priestorov posádky cez riadiace centrum až po obľúbenú torpédovú komoru.

Vstupné a otváracie hodiny

Otváracie hodiny sa v zime a v lete líšia.

  • Jún - september: 10:00 až 17:00 (posledný vstup o 16:00) počas pracovných dní alebo 10:00 až 18:00 (posledný vstup o 17:00) počas víkendov a sviatkov.
  • Október - máj: otvorené len počas víkendov a sviatkov od 10:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:00)
  • Aktuálne otváracie hodiny na webovej stránke múzea: intrepidmuseum.org/Plan-Your-Visit

Na vstup do celého areálu je možné zakúpiť len jednuvstupenku. Zľavnené vstupenky nie sú k dispozícii len do niektorých oblastí.

  • 36 usd - Dospelí od 13 do 64 rokov
  • 34 usd - Seniori nad 65 rokov a študenti vysokých škôl s preukazom ISIC
  • 26 usd - deti vo veku od 5 do 12 rokov
  • Aktuálne ceny vstupeniek na webovej stránke múzea: intrepidmuseum.org/admission

Odporúčame zakúpiť si vstupenky online prostredníctvom oficiálnej webovej stránky v presnom čase, aby ste sa vyhli často až dvojhodinovým radom.

Oficiálna webová stránka múzea: intrepidmuseum.org

Ako sa dostať do múzea Intrepid?

Všetky exponáty nájdete v bývalom prístave na "Pier 86" v štvrti Hell's Kitchen v centre Manhattanu.

Priamo pri vchode do múzea nájdete autobusovú zastávku "12 Av/W 46 St", kde zastavujú linky M12 (smerom na Central Park a High Line) a M50 (smerom na Rockefellerovo centrum a budovu OSN).

Najbližšia stanica metra

  • 50 St (približne 850 metrov) - modré linky C, E
  • 42 St/Port Authority Bus Terminal (približne 1 400 metrov) - modré linky A, C, E

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.