Geysir

Geysir

Geysir je historicky prvým prameňom tryskajúcej vody z hlbín Zeme, ktorý bol zaznamenaný v písomných dokumentoch už v roku 1294.

Pre svoj jedinečne zdokumentovaný pôvod sa označuje ako Veľký Gejzír, hoci v skutočnosti ide o podpriemerný gejzír z hľadiska aktivity a výšky vodného stĺpca vyvrhovaného nad povrch. Veď doslova pár krokov od Gejzíru môžete obdivovať oveľa väčší a významnejší gejzír Strokkur.

Oblasť, v ktorej sa Geysir nachádza, leží na známom islandskom Zlatom kruhu.

Porovnajte ceny prenájmu auta

Spiaci gejzír s veľkým G

Pozorné oko si všimne, že práve Geysir prepožičal svoje meno ako všeobecný názov všetkým gejzírom sveta a je to určite najznámejšie islandské slovo.

Geologické analýzy ukázali, že Geysir bol aktívny už približne pred 10 000 rokmi a jeho činnosť je priamo závislá od sopečnej činnosti, a preto je veľmi nepravidelná. Napríklad počas 20. storočia prešiel Geysir niekoľkými obdobiami aktivity a nečinnosti.

Posledné doteraz známe obdobie aktivity bolo po zemetrasení v roku 2000, keď vodný stĺpec dosiahol výšku 122 metrov, čím sa stal jedným z najvyšších gejzírov na svete v tom čase. Po roku 2003 však jeho aktivita opäť ustala a v súčasnosti sa označuje ako neaktívny. Vzhľadom na živú tektoniku pod Islandom sa však môže kedykoľvek prebudiť. Nezúfajte však, ako bolo naznačené v úvode, len asi 20 metrov od Geysiru môžete vidieť oveľa aktívnejší gejzír Strokkur.

Vstup do Haukaladuru

Gejzír je len jedným z mnohých gejzírov v geotermálnom údolí Haukaladur, cez ktoré vedú pohodlné chodníky vhodné pre všetky kategórie turistov. V súčasnosti sa tu neplatí žiadne vstupné ani nie sú obmedzené otváracie hodiny.

Ubytovanie

Geysir leží v jednom z najvzdialenejších bodov Zlatého trojuholníka (alebo okruhu), a preto môže byť vhodným miestom na ubytovanie. Priamo pri parkovisku sa nachádzajú dva hotely so štandardnými islandskými cenami od 202 eur za noc a izbu: Litli Geysir Hotel a Hotel Geysir.

Hneď pri vstupe sa nachádza aj kemp Geysir tjaldsvæði, kde sa neplatí za miesto pre stan, ale za osobu, a to 1 800 isk za dospelú osobu + voliteľný poplatok 500 isk za použitie spŕch, pozri oficiálnu webovú stránku. O niečo lacnejší je kemp Skjol, vzdialený asi 2 km, s cenami od 1 500 isk za osobu.

Zobraziť hotely - Golden Circle

Ako sa sem dostať?

Oblasť Haukaladur sa nachádza asi 105 km od Reykjavíku, v blízkosti hlavnej cesty číslo 35 (mapa trasy: mapy.cz), ktorá je plne asfaltová a veľmi kvalitná. Je prejazdná počas celého roka. V blízkosti vchodu sa nachádza veľké bezplatné parkovisko.

Nejazdia sem žiadne autobusy verejnej dopravy, ale môžete využiť služby mnohých cestovných kancelárií v Reykjavíku a odviezť sa sem turistickým autobusom. Napríklad spoločnosť Reykjavík Excursions ponúka 6-hodinový výlet po celom Zlatom kruhu vrátane návštevy oblasti Haukaladur od 8 000 isk, čo je na islandské pomery veľmi priateľská cena.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.