Vík í Mýrdal

Vík a Mýrdal

Dedina Vík í Mýrdal, známa ako Vík, je najjužnejšie obývaným miestom Islandu a zároveň veľmi obľúbenou turistickou zastávkou na okružnej trase okolo ostrova.

Zobraziť ubytovanie - Vík í Mýrdal

Obec Vík leží v špecifickej mikroklíme a je najviac ovplyvňovaná Golfským prúdom z celého Islandu. Preto je oblasť okolo mesta Vík jednou z najdaždivejších na ostrove, ale keďže ide väčšinou o rýchle, krátke prehánky striedané slnečným počasím, je Vík zároveň miestom s najväčším počtom dúh na Islande.

Dedina má približne 300 obyvateľov a s panorámou krásneho kostola s červenou strechou a kopcovitým okolím by sa dala zaradiť do kategórie "typická islandská dedina".

Nájdete tu niekoľko čerpacích staníc/nabíjačiek pre elektromobily, pomerne veľké nákupné centrum s niekoľkými reštauráciami a obchodmi, ako aj turistické informačné centrum.

Pláže, útesy a ľadovce

Hlavným lákadlom sú nepochybne exotické pláže s čiernym sopečným pieskom, ktoré sa tiahnu na kilometre otvorenou krajinou pozdĺž stometrových útesov.

Len niekoľko desiatok metrov od centra navštívte pláž Black Sand Beach s výhľadom na 66 metrov vysoké skalné útvary Reynisdrangar, ktoré doslova vyčnievajú z mora. Potom sa môžete vydať na 120-metrový útes po 6-kilometrovom značenom chodníku (pozri mapu), odkiaľ sa vám naskytne úchvatný výhľad na celé pobrežie.

Len 2 km vzdušnou čiarou, ale s nutnosťou prejsť 12 km obchádzku, potom narazíte na jednu z najznámejších islandských pláží , Reynisfjara, a ešte ďalej na útesy Dyrhólaey.

V horách nad Vikom môžu cestovatelia s pohonom 4x4 navštíviť ľadovec Sólheimajökull alebo úpätie sopky Katla.

Ubytovanie Vík í Mýrdal

Keďže sa obec nachádza priamo na hlavnej okružnej ceste č. 1 a je najväčšou osadou v okruhu 70 km, je jednou z veľmi obľúbených zastávok na prenocovanie počas cesty po Islande. Takmer každý druhý dom v obci Vík slúži ako hotel alebo súkromný penzión. Ceny sa pohybujú od 2 800 do 183 EUR za noc, čo je islandský priemer.

Niektoré z najlacnejších penziónov v meste Vík s cenami uvedenými nižšie 110 EUR, patria Guesthouse Galleri Vík alebo Puffin Hostel Vík, oba majú len izby so spoločnou kúpeľňou, ale s perfektnou polohou priamo uprostred dediny.

Ako sa tam dostať?

Autom z Reykjavíku sa do Víku pohodlne dostanete po 185 km jazdy (mapa trasy: google.com/maps) po hlavnej ceste číslo 1. Cestou budete míňať jedno z najlepších miest na celom Islande - vodopád Seljalandsfoss.

Z mesta Selfoss premáva raz denne do/z Reykjavíku aj autobusová linka číslo 51.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.