Látrabjarg

Latrabjarg

Ak hľadáte opustené a odľahlé miesta, kde sa pevnina mení na otvorený oceán, vietor vás nemilosrdne bičuje do tváre a príroda ukazuje svoju drsnú, ale krásnu tvár, vydajte sa na najzápadnejší cíp Západných fjordov a vlastne celého Islandu.

Vaša cesta povedie k monumentálnym útesom Látrabjarg, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako 14 km a často dosahujú výšku viac ako 400 metrov!

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Drsnú krajinu zjemňujú svieže zelené lúky, ktoré sa dotýkajú priamo okraja kolmých útesov. Asi 5 km od útesov určite navštívte malú dedinku a rozľahlú pláž Breiðavík, jedno z najkrajších miest na západnom Islande.

Najväčšia vtáčia kolónia

Útesy Látrabjarg sú najvýznamnejšou a zďaleka najväčšou vtáčou kolóniou nielen na Islande, ale aj v Európe a miestom hniezdenia miliónov jedincov desiatok druhov vtákov. Na Látrabjargu sa stretnete s obľúbenými puframi, svišťami úzkoprsými, bielymi terajšími, bučiakmi a mnohými ďalšími. Útesy Látrabjarg sú napríklad životne dôležité pre alku menšiu, pretože hostia viac ako 40 % celkovej svetovej populácie tohto druhu.

Najlepšie na Látrabjargu je, že sa k vtákom môžete dostať doslova na niekoľko desiatok centimetrov. Stačí opatrne prejsť k okraju útesov, ľahnúť si do trávy s hlavou mierne nad útesom a zrazu sa pred vami otvorí neuveriteľné prírodné divadlo stoviek, tisícov a miliónov pohybov, výkrikov a piesní.

Pohodlné vyšliapané cestičky v tráve prakticky na rovine vedú po celej dĺžke útesov a ešte ďalej, takže vám nič nebráni stráviť celý deň pokojnou prechádzkou s čarovným výhľadom na nekonečný oceán.

Ubytovanie

Vzhľadom na odľahlosť útesov bude vhodné aspoň jednu noc prenocovať v blízkom okolí. Vyberáme najlepšie ubytovanie v dosahu Látrabjargu:

  • Hotel Breidavik Guesthouse - asi 5 km od útesov, izby so spoločnou kúpeľňou za veľmi dobré ceny od 103 eur za noc
  • Hotel Latrabjarg - približne 12 km od útesov, klasický 3* hotel s cenami okolo 257 eur za 3-lôžkovú izbu alebo od 110 eur za jednolôžkovú izbu
  • Bjarkarholt Guesthouse - 72 km od útesov na hlavnej ceste pri ceste do/z Reykjavíku, rodinný penzión s cenami od 92 eur za noc

Ako sa tam dostať?

Mys Látrabjarg je celoročne ľahko dostupný akýmkoľvek typom auta po asfaltovej ceste, ktorá vedie k majáku na okraji najzápadnejšieho bodu Islandu. Cesta z Reykjavíku meria úctyhodných 424 km (pozri mapu trasy), ale cestou sa nudiť nebudete. Vinie sa krajinou s množstvom fjordov, hôr, tunelov a premávka je taká riedka, že jazda bude čisto relaxačnou záležitosťou.

Najbližšie väčšie mesto je Vesturbyggð, vzdialené 60 km (pozri mapu trasy), kde nájdete dva malé obchody, čerpaciu stanicu a nabíjačku pre elektromobily.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.