Hornstrandir

Hornstrandir

Hornstrandir je veľmi izolovaná prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v Západných fjordoch a na najsevernejšom cípe Islandu. Ohromí vás svojou dramatickou krajinou a nádhernou prírodou úplne nedotknutou človekom - na polostrove s rozlohou 580 km2 totiž od 50. rokov 20. storočia nežijú žiadni ľudia.

Porovnajte ceny prenájmu áut - Island

Polostrov s rezerváciou je prístupný len v lete od polovice júna do polovice septembra.

Stometrové útesy a samota

Polostrov Hornstrandir láka turistov na poldenné a viacdňové prechádzky a túry očarujúcou krajinou hôr, útesov vysokých viac ako 500 metrov a predovšetkým pocitom absolútnej odľahlosti a samoty. Keďže tu prakticky neexistuje žiadna infraštruktúra, chodníky nie sú značené a okrem jednej malej osady tu nie sú žiadne chaty, môžete tu chodiť celé dni bez toho, aby ste stretli živú dušu.

Príroda je tu surová v celej svojej kráse a pokoj nemá obdoby.

Pufy a polárne líšky

Takmer kolmé útesy stovky metrov nad morom sú hniezdiskom stoviek, tisícok a desaťtisíc vtákov všetkých druhov. Najvýznamnejšími sú samozrejme puffiny, maskoti Islandu, ale hniezdi tu aj viac ako 30 ďalších druhov.

Hornstrandir je tiež útočiskom a domovom polárnych líšok, ktoré sa tu vyskytujú v pomerne veľkom počte. Práve tu máte jednu z najväčších šancí na stretnutie polárnej líšky na svete.

Turistika

Hornstrandir je rajom pre milovníkov diaľkovej a viacdennej turistiky, ktorí radi splynú s prírodou. Nečakajte tu žiadnu infraštruktúru, nie sú tu žiadne kempy, vyznačené chodníky ani cesty. Len vyšliapané chodníky pozdĺž pobrežia, kilometre rozkvitnutých lúk, zelených údolí a tmavých čiernych a hnedých skál s kulisou mnohých fjordov a otvoreného oceánu.

Pri potulkách po Hornstrandire môžete obdivovať aj morské vlky a tulene a vychutnať si nevídanú krásu západov slnka doslova na konci sveta.

Okolo jediného miniostrova na polostrove Hesteyri, kam priplávajú turistické lode, sa dajú absolvovať desiatky kratších trás len za hodinu alebo dve.

Trasy sú pomerne presne zobrazené, ak si ich priblížite, napríklad na stránke en.mapy.cz.

Ako sa tam dostať?

Jediná cesta na Hornstrandir vedie loďou. Autom sa tam dostať nedá, nevedie tam žiadna cesta ani spevnená cesta.

Môžete využiť pravidelné trajekty aj kompletné organizované výlety prostredníctvom miestnych cestovných kancelárií.

Pravidelný trajekt

Lodnú dopravu zabezpečuje spoločnosť Borea na klasickej väčšej motorovej lodi s pohodlnými sedadlami. Pláva denne od 1. júna do polovice septembra a všetky spoje začínajú v meste Ísafjörður. Lode majú na polostrove Hornstrandir celkovo 4 cieľové miesta, ktoré možno využiť ako východiskové body pre túry. Nie všetky sú však denne, takže ak sa chystáte na vlastnú päsť, je dobré si cestu dobre naplánovať, aby ste trajekt nezmeškali.

  • Ísafjörður - Veiðileysufjörður: Jednosmerný lístok stojí 13 200 isk.
  • Ísafjörður - Hesteyri: 1x denne, plavba trvá približne 45 minút a jednosmerný lístok stojí 13 200 isk
  • Ísafjörður - Aðalvík: 2x týždenne, plavba trvá približne 45 minút a jednosmerný lístok stojí 13 200 isk
  • Ísafjörður - Hornvík: 2x týždenne, plavba trvá približne 2 hodiny a jednosmerný lístok stojí 17 400 isk
  • Mapa prístavov na polostrove

Za batožinu ťažšiu ako 20 kg sa účtuje príplatok 4 000 isk.

Trajekt si vždy rezervujte vopred, minimálne mesiac vopred! Cestovné poriadky, online rezervácie a ďalšie informácie nájdete na stránke boreaadventures.com/boat_tours/.

Organizované výlety

V meste Ísafjörður je niekoľko cestovných kancelárií, ktoré organizujú organizované výlety do Hornstrandiru, pričom si môžete vybrať z jednodňových a viacdňových výletov. V cene je vždy zahrnutá plavba loďou tam a späť, sprievodca, kompletné stravovanie a táborenie.

  • Jednodňový výlet - od 37 000 isk do 55 000 isk
  • Viacdňové výlety - približne 150 000 isk

Príklady agentúr organizujúcich výlety z Ísafjörðuru:

Do Ísafjörðuru sa dostanete autom po 454 km dlhej trase z Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps), ktorá vedie krásnou krajinou Západných fjordov a väčšinou po kvalitných asfaltových cestách. Do mesta sa však dá dostať aj lietadlom z vnútroštátneho letiska Reykjavík RKV, pričom spiatočné letenky sú k dispozícii za 128 eur. Letenky si môžete kúpiť aj prostredníctvom nášho vyhľadávača, vyhľadajte lety z letiska Reykjavík RKV na letisko Ísafjörður (IFJ).

Ubytovanie Ísafjörður

Na ostrove Hornstrandir môžete očakávať len ubytovanie v stanoch a pod holým nebom, kde si môžete zriadiť vlastný kemp na ľubovoľnom mieste. Verejné zariadenia v podobe tečúcej vody a toaliet sú len v lokalitách Hesteyri, Hornvík a Aðalvík.

V každom prípade budete nocovať v meste Ísafjörður, odkiaľ odchádzajú lode do Hornstrandiru. Nachádza sa tu niekoľko ubytovní a hotelov. Najnižšie ceny od 92 eur za noc v izbe so spoločnou kúpeľňou ponúkajú Isafjordur Hostel.

Ceny nižšie ako 147 eur za noc stále ponúka rodina GentleSpace Guesthouse.

Ostatné ubytovanie v Isafjördure sa začína na cenovke 202 eur.

Vyhľadávanie ubytovania - Ísafjörður

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.