Nikózia

Nikos

Nikózia, hlavné mesto Cypru - alebo skôr oboch Cyperčanov - je najväčším a najdôležitejším mestom na ostrove. Leží v centrálnej časti Cypru a podobne ako celý ostrov je aj Nikózia rozdelená v strede demilitarizovanou zónou na grécku a tureckú časť.

Hotely a ubytovanie - Nikózia

Na Cypre je grécky názov mesta Lefkosia.

Pamiatky a atrakcie

Grécka časť Nikózie je miestom pulzujúcim životom a v kľukatých uličkách jej historického centra sa ľahko stratíte pri blúdení medzi spleťou budov z obdobia starovekej Benátskej republiky, koloniálneho obdobia britského impéria a živej výstavby 20. storočia. Medzi najzachovalejšie pamiatky v Nikózii patria:

  • Benátske hradby - celé historické centrum bolo obklopené mohutnými hradbami, ktoré tvorili pravidelný dvanásťuholník. Boli postavené v 16. storočí a časti hradieb sa na mnohých miestach zachovali dodnes. Líniu hradieb možno zreteľne vidieť napr. na en.mapy.cz (sivá prerušovaná čiara).
  • Famagusta Gate - V minulosti hlavný vstup cez hradby do centra mesta je tiež jednou z najlepšie zachovaných pamiatok na benátsku éru (pochádza z roku 1567). Brána Famagusta leží na východnom okraji centra a v súčasnosti sa v nej nachádza informačné centrum.
  • Ledra Street - Nezabudnite sa prejsť po ulici Ledra, ktorá má jedinečnú atmosféru. Keď prejdete celú ulicu, dostanete sa k hranici, ktorou sa dostanete do tureckej časti.
  • Katedrálasvätého Jána - je hlavným gréckokatolíckym chrámom v Nikózii. Pochádza zo 14. storočia, ale v roku 1662 bol kompletne prestavaný. Kostol pôsobí nenápadným dojmom a ak prechádzate okolo, na prvý pohľad nezaujme ani svojou veľkosťou. Najzaujímavejší je bohato zdobený interiér katedrály.
  • Microbrewery - Milovníci piva by určite mali navštíviť túto neobyčajnú pivnicu, ktorá sa nachádza len kúsok od tureckých hraníc. Pivo sa varí priamo tu, takže sa nemusíte obávať o kvalitu a čerstvosť. Majitelia pivovaru si celý proces výroby piva naštudovali v Českej republike. Pivo je zďaleka najlepšie v celej Nikózii. Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke.

Hraničný priechod Ledras

V Nikózii nájdete dva hraničné prechody do neuznanej Severocyperskej tureckej republiky a do tureckej časti mesta. Cestujúci zo všetkých krajín musia mať na prekročenie hranice cestovný pas.

Hlavný peší hraničný priechod sa nachádza priamo v centre mesta vo štvrti s názvom Ledras. Leží na hlavnej pešej zóne ulice Ledras presne na tomto mieste (umiestnenie na en.mapy.cz) a prekročenie hranice je tu bezproblémové v oboch smeroch. Čakacie doby v čase dopravnej špičky nepresahujú 30 minút.

Druhý hraničný priechod je určený len pre autá a nachádza sa na okraji Nikózie (miesto na en.mapy.cz). Môžete ho prekročiť napríklad taxíkom.

Ubytovanie

Do Nikózie sa môžete vybrať na jednodňový výlet od mora, ale ak chcete skutočne nasať zvláštnu atmosféru rozdeleného mesta, odporúčame vám ubytovať sa tu aspoň na 1 noc. Ceny ubytovania sú tu o niečo nižšie ako na pobreží a aj v lete tu nájdete množstvo ponúk do 65 eur.

Tip! Ak sa do Nikózie nechystáte prenajatým autom, odporúčame vám ubytovať sa v tureckej časti mesta, kde je ubytovanie až o 20 % lacnejšie v oveľa lepšie hodnotených hoteloch.

Hotely a ubytovanie Nikózia - grécka časť

Hotely a ubytovanie Nikózia - turecká časť

Doprava

Ak sa do Nikózie chystáte prenajatým autom, neoplatí sa hľadať bezplatné parkovanie na uliciach, ktoré sú zvyčajne dosť rušné a parkovacích miest je málo. Odporúčame využiť jedno z platených parkovísk, ktoré sa nachádzajú po obvode historického centra, ich zoznam nájdete na oficiálnej webovej stránke mesta. Základná jednotka za parkovanie sú 2 hodiny, za ktoré zaplatíte približne 2,50 eur.

Centrálna autobusová stanica sa nachádza pri hradbách starého mesta na námestí Dionysiou Solomou (umiestnenie na en.mapy.cz). Tu začínajú a končia všetky medzimestské spoje z Nikózie.

Výnimkou je linka Kapnos Airport Shuttle premávajúca z letiska Larnaka. Tieto autobusy končia na stanici v južnej Nikózii (miesto na en.mapy.cz), odkiaľ sa do centra dostanete autobusmi mestskej hromadnej dopravy liniek 3, 4 a 5, ktoré spolu premávajú približne každých 15 minút.

Medzimestská autobusová doprava je ľahko ovládateľná. Jedinú verejnú autobusovú dopravu tu prevádzkuje jediná spoločnosť. Inter City Buses so svojimi zelenými autobusmi. Z Nikózie premávajú nasledujúce linky:

Verejnú dopravu v Nikózii zabezpečujú Cyprus Public Transport. Autobusová sieť pokrýva celé mesto, avšak historické centrum je také malé, že autobus pravdepodobne vôbec nebudete potrebovať. Jednorazový cestovný lístok zakúpený u vodiča bude stáť 2,40 eur, v čase od 21:00 do 4:00 4 eur. Stačí, ak zaplatíte v hotovosti u vodiča.

Využiť môžete aj celodenný cestovný lístok za 15 eur, ktorý platí na všetky medzimestské spoje na Cypre a na všetku verejnú dopravu v Larnake, Nikózii, Pafose, Limassole a Famaguste.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.