St. John's

St. John's

Hlavné mesto Antiguy a Barbudy sa volá St. John's a je prakticky jediným skutočným mestom v celej krajine. John's má necelých 25 000 obyvateľov a je tvorené prevažne nízkymi, štukovanými drevenými domami, len v najužšom centre sa nachádzajú murované administratívne budovy alebo obchody.

Rezervujte si lacný hotel v meste St John's na stránke booking.com

Celkovo pôsobí St John's na prvý pohľad dosť neusporiadaným dojmom, napriek tomu má niekoľko zaujímavostí a môže slúžiť ako skvelý východiskový bod na výlety po ostrove.

Pamiatky a atrakcie

Najznámejšou a prakticky jedinou pamiatkou v St John's je najvýznamnejšia katedrála anglikánskej cirkvi v celom východnom Karibiku.

Nachádza sa na kopci, takže je viditeľná z prístavu, a hlavný vchod do katedrály zase ponúka dobrý výhľad na prístav a centrum mesta. Katedrála pochádza z roku 1848 a je postavená v barokovom štýle.

Vonkajšia fasáda nie je v dobrom stave, ale kostol je stále bezplatne prístupný verejnosti. Otvorený je však len nepravidelne a najmä v dňoch, keď na Antiguu priplávajú veľké výletné lode.

Turisticky najexponovanejším miestom je pešia zóna Heritage Quay, ktorá vedie od prístavných mól do centra mesta. Táto ulica je obklopená zrekonštruovanými farebnými domami s množstvom luxusných obchodov s módou a suvenírmi. Ak dávate prednosť lokálnejšej atmosfére, odbočte z nábrežia Heriage Quay na ktorúkoľvek ulicu na juh a nájdete živú štvrť plnú trhov a pouličných stánkov.

Najlepší výhľad na majestátne zaoceánske parníky kotviace v prístave sa potom naskytá z hlavnej ulice Perry Bay alebo priamo z drevenej promenády vinúcej sa pozdĺž prístavu.

Ubytovanie v meste

St John's nepatrí medzi najkrajšie miesta na Antigue, ale ak si nechcete alebo nemôžete prenajať auto, je to prakticky jediné miesto, kde sa môžete ubytovať. Práve St John's slúži ako hlavný dopravný uzol, odkiaľ vychádzajú všetky autobusové linky a kde nájdete najviac taxíkov a ponúk organizovaných výletov.

Keďže St John's nie je drahé plážové letovisko, je to aj najlacnejšie miesto na pobyt. Aj napriek tomu očakávajte najnižšie ceny okolo 84 eur za noc v 2-lôžkovej izbe.

Doprava v meste St.

Parkovanie v meste je k dispozícii kdekoľvek pozdĺž ulíc, pričom najviac miesta je na High Street a Nevis Street.

Rezervujte si auto na letisku Antigua

St John's je hlavným autobusovým uzlom krajiny. V skutočnosti na autobusových linkách jazdia skôr dodávky alebo minibusy, ale vždy majú číslo linky a pevnú trasu. Na druhej strane však nemajú pevne stanovený interval a zo St John's odchádzajú vždy, keď sa autobus naplní.

V meste sa nachádzajú dve hlavné autobusové stanice:

  • West Bus Station - Jána, ktoré premávajú do Jolly Harbour, English Harbour, Falmouthu, Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay a ďalších (všeobecne celé západné a južné pobrežie + stred ostrova).
  • East Bus Station - Willikies, Bethesda, Freetown, Airport (všeobecne severovýchodné pobrežie)

Západná autobusová stanica je podstatne lepšie označená, na nástupištiach sú uvedené presné destinácie. Východná autobusová stanica je menšia a prakticky celá pozostáva z asfaltu, na ktorom v rôznych časoch parkujú dodávky.

Cestujúci a vodiči sú však vždy ochotní a nasmerujú vás na správny autobus.

Podrobné informácie o cestovaní po Antigue nájdete v kapitole Doprava.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Antigua a Barbuda.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.