Stuðlagil

Studlagil

Kaňon Stuðlagil, v preklade Studlagil, je výnimočná prírodná atrakcia nachádzajúca sa v odľahlej časti východného Islandu. Rieka Jökla s jasne modrozelenou farbou vody si prerazila cestu cez mohutné čadičové stĺpy pripomínajúce tvar organu a vytvorila roklinu hlbokú miestami až 30 metrov.

Porovnajte ceny prenájmu áut - Island

Najkrajšia časť kaňonu Studlagil s mohutnými čadičovými útesmi je dlhá len necelý kilometer, no rozhodne stojí za odbočku z okružnej cesty okolo Islandu.

Okolo kaňonu vedie niekoľko značených trás a môžete zostúpiť až na dno, ale počítajte s pomerne strmým klesaním.

Do roku 2017 bol kaňon Studlagil pre turistov neprístupný. Tento rok sa však kaňon objavil v leteckom časopise bývalej islandskej leteckej spoločnosti WOW, čo spôsobilo turistický boom.

Ako sa tam dostať?

Odbočka z hlavnej cesty č. 1 sa nachádza medzi Egilsstaðir a jazerom Mývatn, ak sa vydáte týmto smerom, potom je naľavo. Najprv odbočíte na cestu 923, ktorá sa po chvíli zmení na štrkovú, ale kvalitnú a rovnú cestu. Asi po 10 km prídete na malé parkovisko, ktoré sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od kaňonu.

Tu môžete bez problémov prejsť bežným autom, a to aj v zime.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.