Askja

Askja

Stratovulkán Askja, ktorý sa nachádza priamo uprostred Islandskej vysočiny, je mohutná sopka s kráterom širokým viac ako 4 km, ktorý vznikol pri obrovskej erupcii v roku 1875. Askja meria 1 516 metrov nad morom a návštevníkov láka na 11 km2 veľké jazero Öskjuvatn s tyrkysovo žiariacou vodou, ako aj na úplne pustú krajinu bez známok civilizácie.

Porovnajte ceny áut 4x4 na Islande

Sopka Askja je jednou z najsilnejších islandských sopiek, ktorej posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 1961, a za svoj vznik vďačí šíreniu litosférických dosiek rýchlosťou 2 cm za rok.

Mesačná krajina

Oblasť okolo Askja je jednou z najsýtejších a najodľahlejších častí Islandu. Neúrodná, monotónna krajina, v ktorej sa vyskytujú len odtiene sivej, hnedej a čiernej farby, pripomína krajinu na Mesiaci viac ako ktorékoľvek iné miesto. Monotónna, ale mimoriadne krásna krajina vás zavedie do exotickej prírody, akú na európskom kontinente nenájdete.

Sopečné púšte sú prerušované početnými ľadovcovými riekami a stovkami menších i väčších horských vrcholov či ľadovcov.

Nie náhodou si krajinu okolo sopky Askja vybrala NASA na geologický výcvik astronautov pred ich cestou na Mesiac.

Ako sa tam dostať?

Askja je prístupná len terénnymi vozidlami 4x4 s vysokým podvozkom a vedie k nej len poľná cesta s mnohými brodmi. Priamo pod Askjou sa nachádza cesta F910, ktorá vedie z cesty F88. Tá sa potom napája na hlavnú okružnú cestu číslo 1.

Vzdialenosť z Reykjavíku je 603 km a podrobnú mapu trasy nájdete tu. Cesty sú pre terénne vozidlá prejazdné len niekoľko mesiacov v roku, približne od začiatku júna do polovice septembra, potom zmiznú pod vrstvou snehu a ľadu.

Z parkoviska na konci cesty vedie turistický chodník dlhý približne 2,5 km na okraj krátera a k jazeru Öskjuvatn (pozri: mapa trasy).

Ubytovanie

Vzhľadom na odľahlosť Askja je ťažké sem docestovať zo všetkých väčších osád na Islande. Podmienky sú tu drsné aj v lete, najmä kvôli vetru, takže ani kempovanie nebude najlepšou voľbou.

Najbližšie Grímstunga Guesthouse nájdete na križovatke cesty 1 a F88 v podobe krásnej vidieckej farmy. Mnoho ďalších penziónov a hotelov hľadajte v známej oblasti okolo jazera Mývatn, približne 140 km od Askja.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.