Húsavík

Husavik

Mesto Húsavík je jednou z najobľúbenejších destinácií na severe Islandu a ideálnym východiskovým bodom pre výlety na opustené polostrovy severovýchodného pobrežia, ako aj k mnohým významným prírodným pamiatkam.

Vyhľadávanie ubytovania - Húsavík

Hlavnou atrakciou Húsavíka je nepochybne pozorovanie veľrýb. Hoci na Islande je veľa miest, kde sa dajú nájsť veľryby, Húsavík je zďaleka najlepšou možnosťou, ako vidieť aspoň jedného zástupcu tohto radu veľrýb.

Húsavík má viac ako 2 000 obyvateľov, je jedným z najväčších miest na severe Islandu a nájdete tu množstvo reštaurácií, obchodov a supermarketov.

Pozorovanie veľrýb

Miestne turistické agentúry organizujúce plavby okolo zálivu sa chvália, že v Húsavíku máte až 97 % šancu, že uvidíte veľrybu. A treba poznamenať, že tento údaj nebude nadhodnotený. Na rozdiel od iných miest na Islande máte v Húsavíku prakticky istotu, že počas 2-4 hodinovej plavby uvidíte veľrybu.

Z väčších druhov sú to kosatky, vorvaňovce alebo kučeravé veľryby, zatiaľ čo z menších veľrýb veľmi často narazíte na sviňuchy, vráskavce, guľohlavce alebo malorybky.

V Húsavíku sídli mnoho turistických agentúr, ktoré organizujú plavby po zálive. Stačí zájsť do prístavu a vybrať si z mnohých ponúk. Plavby sa zastavujú aj na malom ostrove Lundey, ktorý je domovom veľkej kolónie bučiakov.

Jednou z najlacnejších je North Sailing s cenami od 11 000 isk, ale plavby sú zvyčajne pevne časovo vymedzené; iné agentúry sa plavia, kým neuvidíte veľrybu (zvyčajne 1,5 až 3 hodiny). Medzi ďalšie agentúry s cenami od 18 000 isk patria Husavik Adventures alebo Gentle Giants.

Ubytovanie

Neváhajte a ubytujte sa na niekoľko nocí v Husaviku, mesto vám poslúži ako ideálny východiskový bod na výlety do okolia. V rámci 90-kilometrového okruhu môžete navštíviť napríklad oblasť jazera Mývatn s mnohými atrakciami, kaňon Ásbyrgi alebo vodopády Dettifoss a Godafoss.

Kvôli prehľadnosti vyberáme najlepšie ubytovanie v dvoch kategóriách a vo vzdialenosti maximálne 15 km od centra:

Ako sa tam dostať?

Húsavík je ľahko dostupný autom po hlavnej asfaltovej ceste č. 85, ktorá odbočuje z okružnej cesty č. 1 pri vodopáde Godafoss. Cesta 87 potom vedie do Húsavíka z druhej strany jazera Mývatn.

  • Reykjavík (463 km) - mapa
  • Mývatn (56 km) - mapa

Do mesta sa dostanete aj autobusom číslo 79 z Akureyri, odkiaľ môžete pokračovať do Reykjavíku linkou 57.

Do Húsavíka sa dá z Reykjavíku dostať aj lietadlom 1-2 krát denne. Na tejto trase lieta malá regionálna letecká spoločnosť Eagle Air a cena spiatočných leteniek sa pohybuje okolo 340 eur. Výrazne lacnejšie letenky ponúka Icelandair alebo jeho regionálna odnož Air Iceland do 75 km vzdialeného Akureyri.

Spiatočné letenky za približne 110 eur si môžete kúpiť napríklad prostredníctvom Icelandair (hľadajte letenky z Reykjavíku RKV do Akureyri AEY).

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.