Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Rockefellerovo centrum

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
New York v januári

Rockefellerovo centrum nemôžete vynechať, je to doslova povinná zastávka pri každej návšteve. Nie je to len jedna turistická atrakcia, ale hneď niekoľko.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Rockefellerovo centrum je pulzujúcim kultúrnym srdcom New Yorku a zároveň architektonicky výnimočným komplexom rozprestierajúcim sa na takmer 25 hektároch, pričom všetky budovy vyznávajú jednotný modernistický štýl.

Čo nájdete v Rockefellerovom centre?

V rozsiahlom komplexe 19 budov sa môžete tešiť na atrakcie, ako napr:

  • Vyhliadková terasa Top of The Rock
  • Záhrady pri kanáli
  • Štúdiá NBC
  • Radio City Music Hall
  • Klzisko sochy Promethea
  • Vianočný stromček počas Vianoc

Vyhliadka Top of the Rock

Vrcholom je samozrejme vyhliadka Top of The Rock, ktorá je podľa nás vôbec najlepšia v New Yorku. Top of the Rock si môžete vychutnať z vnútorného poschodia s kaviarňou a z vonkajšej terasy, odkiaľ je nádherný 360° výhľad.

A prečo je Top of the Rock najlepší v New Yorku? Nachádza sa na vrchole 32. najvyššej budovy v New Yorku, slávnej Rockefeller Plaza 30, ale jej výška 260 metrov stačí na skvelý výhľad na celý Manhattan.

Rockefellerovo centrum navyše nevyniká ani tak krásou, ako skôr užitočnosťou, takže o samotný výhľad nie je núdza. Môžete odtiaľto vidieť najznámejšie newyorské mrakodrapy, ako sú Empire State Building, Chrylser Building a vzdialené One World Trade Center. Zároveň budete mať ako na dlani najvyšší obytný les na svete na južnom okraji Central Parku.

Vstupné a otváracie hodiny

Otvorené denne od 9:00 do 23:00 (posledný vstup o 22:10).

Vstupné je 40 usd + poplatky, teda 43 ,55 USD. Vstupenky na obdobie počas západu slnka, ktoré je najžiadanejšie, vyjdú na 53,55 usd.

Vstupenky nie je potrebné objednávať vopred, aspoň do času, ktorý by ste chceli na exponovaný čas okolo západu slnka. Ak si chcete zakúpiť lístky, prejdite na túto stránku: topoftherocknyc.com/buy-tickets.

NBC Studios

Štúdiá NBC ponúkajú prehliadky zákulisia jednej z najväčších televíznych spoločností na svete. Hodinové prehliadky sa konajú počas pracovných dní od 8:20 do 14:00 a cez víkendy od 8:20 do 17:00. Cena je 33 USD + daň a odporúča sa rezervovať si vstupenku vopred na adrese: thetouratnbcstudios.com.

Radio City Music Hall

Radio City Music Hall je koncertné miesto, ktoré pravidelne robí kulisy najznámejších predstavení a vystúpení. Navštívte: radiocity.com/calendar.

Channel Gardens a klzisko

Ďalšie tri atrakcie si môžete pozrieť zadarmo. Záhrady kolmo smerujú k ľadovej ploche. To má jedinečnú atmosféru, najmä počas vianočného obdobia, keď je vystavený najslávnejší newyorský vianočný stromček, ktorý si zahral vo viacerých filmoch.

Ubytovanie v Rockefellerovom centre

Oblasť Midtown, kde centrum stojí, je mimoriadne lukratívna a je prakticky hlavným centrom New Yorku. Pripravte sa preto na vyššie ceny, ktoré sa začínajú na 202 eur za noc. Priamo v komplexe Rockefellerovho centra máte na výber z týchto hotelov v cene od 183 eur do 257 eur.

História Rockefellerovho centra

Bohatý priemyselník, obchodník, bankár a ropný magnát John D. Rockefeller inicioval koncom 20. storočia monumentálny polyfunkčný projekt, ktorý sa mal stať jedným z ústredných bodov dramatickej prestavby Manhattanu.

Základy prvých budov sa začali stavať v roku 1931 a prvá časť bola dokončená v roku 1939. Všetky budovy a súčasti Rockefellerovho centra sú navrhnuté v štýle art deco.

Po Rockefellerovej smrti ho v rokoch 1953 až 1973 ďalej rozširoval jeho syn John D. Rockefeller Jr. Jeho hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť Rockefellerovo centrum ako veľký zábavný a vzdelávací komplex zameraný najmä na televíznu produkciu, a tak je tomu dodnes.

Fotografie obeda na vrchole mrakodrapu

Mimochodom, jedna z najznámejších fotografií na svete s názvom Obed na vrchole mrakodrapu pochádza z obdobia výstavby (1932).

Zobrazuje 11 robotníkov, ktorí obedujú na oceľovom nosníku vo výške 260 metrov nad zemou, a bola urobená zo 66. poschodia vtedy novej budovy RCA, jedného z mrakodrapov na Rockefeller Plaza.

Ako sa dostať do Rock Center?

Komplex Rockefeller sa nachádza v časti Manhattanu nazývanej Midtown a je ohraničený 6. avenue a známou 5. avenue. Do 15 minút sa môžete pešo dostať aj do Central Parku alebo na námestie Times Square.

Najbližšia stanica metra

  • 47-50 Sts/Rockefeller Center (približne 50 metrov) - oranžová linka B, D, F, M
  • 5th Ave/53 St (približne 150 metrov) - oranžová linka M a modrá linka E
  • 49 St (približne 250 metrov) - žlté linky N, R, W

Autobusy M1, M2, M3, M4, Q32, X27, X28, X37, X38 premávajú aj po Piatej avenue v tesnej blízkosti centra, zatiaľ čo autobusy M5 a M7 premávajú po Šiestej avenue. Naprieč od západu na východ premáva miestna linka M50.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.