Empire State Building

Empire State Building

Elegantná kráska týčiaca sa nad Manhattanom, vkusná a dominantná, sebavedomá a desaťročia priťahujúca pozornosť návštevníkov mesta. Hovoríme o Empire State Building, jednom z najznámejších mrakodrapov na svete.

Empire State Building má 103 poschodí a jeho vznešený architektonický štýl art deco je pre New York taký typický.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Budova bola pomenovaná podľa prezývky štátu New York: Empire State.

Výška Empire State Building

So svojou anténou dosahuje budova výšku 443 metrov, pričom strecha je vysoká 381 metrov. Od svojho dokončenia v roku 1931 bola viac ako 40 rokov najvyššou budovou na svete. Až v roku 1972 získala prvenstvo Severná veža Svetového obchodného centra.

Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a zrútení Svetového obchodného centra sa Empire State Building na prvé miesto najvyšších budov sveta nevrátila, ale stala sa treťou najvyššou budovou v USA po Willis Tower a Trump International Tower v Chicagu.

Vstup na vyhliadkovú plošinu

Empire State Building sa môže pochváliť dvoma vyhliadkovými palubami. Otvorená je denne od 9:00 do 0:00 hod.

  • 86. poschodie - hlavná paluba: hlavná vyhliadková paluba s vonkajšou terasou, ktorá vedie okolo celého mrakodrapu a poskytuje 360° výhľad.
  • 102. poschodie - najvyššia paluba: vnútorná vyhliadková paluba so sklom od podlahy až po strop, ktorá ponúka najvyššie možné poschodie, ale chýba jej vonkajšia terasa

Vstupenky na obe vyhliadky si treba rezervovať vopred a nie sú k dispozícii na mieste. Použite iba oficiálnu webovú stránku budovy: esbnyc.com/buy-tickets.

Ceny sú nasledovné:

  • len 86. poschodie: 44 USD + poplatky = 48 USD, počas západu slnka 59 usd
  • Obe poschodia: 77 USD + dane = 84 USD, počas západu slnka 100 usd
  • Deti a seniori majú malú zľavu 2 až 4 doláre

Je výhľad z ESB najlepší?

Mnohí cestovatelia sa nevedia nabažiť výhľadu z Empire State Building, ale my by sme s týmto tvrdením celkom nesúhlasili.

Iste, vďaka centrálnej polohe budete mať celý Manhattan ako na dlani, ale pri pohľade na jeden z najkrajších mrakodrapov v New Yorku vám bude chýbať. Samozrejme, Empire State Building.

Preto by sme vám odporučili o niečo lacnejšiu, ale hlavne vyhliadku, z ktorej uvidíte Manhattan a Empire State Building ako na dlani, v neďalekom Rockefeller Center.

Nočné osvetlenie ESB

Od roku 1976 pribudla osvetlená vrchná časť budovy, ktorá už dlhé desaťročia definuje panorámu Manhattanu.

Štandardné osvetlenie vrcholu mrakodrapu je biele, ale veľmi často sa mení v reakcii na významné udalosti, štátne sviatky a podniky si dokonca môžu zaplatiť osvetlenie vo svojich farbách. A v dňoch, keď má napríklad veľký newyorský športový klub domáci zápas.

Patrika, veža svieti na zeleno, počas veľkých amerických sviatkov alebo v dňoch volieb svieti na červeno, bielo a modro vo farbách americkej trikolóry a napríklad v roku 1995 boli reflektory osvetlené vo farbách Microsfotu.

Osvetlenie sa mení veľmi často, zvyčajne niekoľkokrát do týždňa, a keď náhodou nie je žiadny významný deň, je biele.

Informácie o tom, ako bude Empire State Building v daný deň osvetlená, nájdete v kalendári nočného osvetlenia na oficiálnej webovej stránke: esbnyc.com/about/tower-lights.

Ubytovanie v ESB

Vzhľadom na polohu v centre New Yorku očakávajte ceny hotelov v okolí Empire State od 257 eur za noc. Odporúčame napríklad nasledujúce hotely v tesnej blízkosti veže:

História a výstavba

Budova Empire State Building bola postavená v rekordne krátkom čase, aj keď bola postavená v ťažkých časoch veľkej svetovej finančnej krízy. Samotné stavebné výkresy architektonickej kancelárie Shreve, Lamb a Harmon boli navrhnuté len za 2 týždne.

Pôvodne mala mať budova len 80 poschodí, ale po zvýšení plánovanej výšky konkurenčnej budovy Chrysler Building bol projekt upravený na 102 vnútorných + 103 vonkajších poschodí.

Práce sa začali v roku 1929 a tempo výstavby bolo skutočne závratné: priemerne sa stavalo 4,5 poschodia za týždeň a Empire State Building bola slávnostne otvorená 1. mája 1931.

Zaujímavosťou je, že najvyššie poschodia mali pôvodne slúžiť ako prístavisko pre vzducholode, ale po niekoľkých pokusoch bol tento nápad vyhodnotený ako mimoriadne riskantný a upustilo sa od neho.

Ako sa dostať na ESB?

Neprehliadnuteľná dominanta New Yorku stojí na rohu slávnej 5. avenue a 34. ulice West takmer priamo uprostred Manhattanu.

Najbližšia stanica metra:

  • 34 St/Herald Sq (približne 200 metrov) - žlté linky N, Q, R, W a oranžové linky B, D, F, M
  • 33 St (približne 200 metrov) - zelená linka 6

Priamo pod budovou zastavujú aj nasledujúce autobusové linky: M1, M2, M3, M5, M55, M34, QM10, QM12, QM15, QM16, QM1, QM18, QM24, X27, X28, X37, X38, BM5

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.