Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

One World Trade Center

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
One World Trade Center

One World Trade Center (skrátene One WTC, 1 WTC alebo 1 World Trade Center) je najvyššia budova v New Yorku a bola postavená len niekoľko metrov od bývalých Dvojičiek zničených teroristickým útokom z 11. septembra 2001. Podobne ako Dvojičky, aj One WTC svojou výškou úplne ovládla panorámu Manhattanu a stala sa novým symbolom New Yorku.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Veža je postavená s ohľadom na bezpečnostné požiadavky a s cieľom výrazne uľahčiť reakciu bezpečnostných zložiek v prípade mimoriadnej udalosti. Stojí na okraji oblasti Ground Zero, na mieste pôvodného Svetového obchodného centra.

Výška a zaujímavosti

One World Trade Center meria presne 1 776 metrov, čo je údaj, ktorý odkazuje na rok vyhlásenia nezávislosti Spojených štátov. Prepočítané na metrický systém je 1 WTC vysoké 541,3 metra. To z neho robí najvyššiu budovu nielen v USA, ale aj na celej západnej pologuli a siedmu najvyššiu budovu na svete.

Mrakodrap má spolu 104 poschodí, z toho 94 nadzemných a 5 podzemných.

Stožiar je započítaný do celkovej výšky, pretože je pevnou súčasťou konštrukcie budovy. Najvyššie používané poschodie má výšku 387 metrov, čo je porovnateľné s bývalými Dvojičkami.

Celková hmotnosť veže sa odhaduje na 310 000 ton a s nákladmi vyše 4,2 miliardy sa stala najdrahším mrakodrapom na svete (takmer 3-krát drahším ako Burdž Chalífa v Dubaji).

Výhľad a vstupné

Milovníci výhľadov sa určite vyberú na 100. až 102. poschodie, kde sa vo výške 382 metrov nad zemou nachádza One World Observatory, uzavretá vyhliadková plošina po celom obvode budovy, ktorá umožňuje 360-stupňový výhľad na New York a okolie.

Cena vstupenky je nasledovná:

  • Štandardná (len vyhliadková paluba) - 47,91 USD vrátane dane
  • Kombinácia (zrýchlená prehliadka + audio sprievodca) - 64,24 USD s daňou
  • All inclusive (plus poukaz v hodnote 15 usd na útratu v obchode so suvenírmi alebo kaviarni a flexibilný čas príchodu) - 69,68 USD s daňou

Deti a seniori majú lacnejšie vstupenky. Naopak, ceny môžu byť vyššie v čase západu slnka.

Vyhliadka je otvorená len denne od 10.00 do 20.00 hod.

Oficiálna webová stránka: oneworldobservatory.com

Môžete si vybrať aj lístok za 85 usd, ktorý zahŕňa vstup do Múzea teroristických útokov z 11. septembra a na Sochu slobody. Na rozdiel od informácie, že ušetríte až 17 dolárov, však v skutočnosti ušetríte len 3 doláre.

Okrem výhľadu si môžete vychutnať rôzne interaktívne atrakcie na poschodiach observatória OW alebo sledovať priamy prenos z diania na ulici ďaleko pod vami na 14 obrazovkách v lokalite Sky Portal.

Využiť môžete aj kaviareň, bar a luxusnú reštauráciu s jedným z najlepších výhľadov na svete. Ak uvažujete o návšteve tejto reštaurácie, online rezervácie stolov sú absolútne nevyhnutné.

Výťah SkyPod vás vyvezie na vyhliadku za 47 sekúnd.

Stojí výhľad na 1WTC za to?

Ak hľadáte najvyššie budovy vôbec s výhľadom čo najďalej, potom si návštevu 1WTC nenechajte ujsť. Ponúka najlepší výhľad najmä na prístavnú oblasť so Sochou slobody, sútok riek Hudson a East River a južný cíp Manhattanu. Logickou nevýhodou je, že z OWTC neuvidíte celú panorámu Manhattanu, pretože stojíte na jeho najvyššom bode.

Ak hľadáte vyhliadkový bod, z ktorého vám neuniknú najkrajšie mrakodrapy Manhattanu, určite odporúčame Top of the Rock v Rockefellerovom centre.

Architektúra a história veže

Po mnohých sporoch o konečnom návrhu veže a problémoch s financovaním sa výstavba One World Trade Center začala v roku 2006 a bola slávnostne otvorená 3. novembra 2014.

Hlavným architektom sa stal David Childs, v prvých rokoch sa na charaktere budovy podieľal Daniel Libeskind, ktorý však bol nakoniec odvolaný pre nereálne predstavy.

Aby mala veža jednotný celopresklený plášť v celej svojej výške, bolo potrebné riešiť nárazy vetra, čo by si vyžadovalo výrazne menšie okná. Budova má štvorcový pôdorys, ale je otočená o 45° smerom nahor, približne v jednej tretine výšky, čo bol veľmi elegantný spôsob, ako riešiť cirkuláciu vzduchu, a teda aj nárazy vetra.

Toto pootočenie budovy môže byť aj odkazom na tvar dvoch bývalých štvorcových veží, ktoré boli spojené do jednej.

Ako sa dostať do 1 WTC?

Budova One WTC sa nachádza na Dolnom Manhattane a je ľahko dostupná metrom, ale atrakcie v tejto časti mesta môžete obísť aj pešo.

Jednou z týchto atrakcií je najbližšia stanica metra spojená s nákupným centrom Westfield s veľmi zaujímavým architektonickým vstupom. Tento vstup je spojený do jedného obrovského dopravného uzla WTC, ktorý spája tieto stanice metra:

  • WTC Cortlandt: červená linka 1
  • Cortlandt St: žlté linky R, W
  • Fulton St: červené linky 2, 3, zelené linky 4, 5, modré linky A, C, hnedé linky J, Z
  • World Trade Center: modrá linka E
  • Chambers St: modré linky A, C
  • Park Place: červené linky 2, 3

Okrem toho tu má konečnú stanicu vlaková linka PATH z New Jersey.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.