Budova Chrysler

Budova Chrysler

Jeden z najkrajších newyorských mrakodrapov bol postavený na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia počas bojov o titul najvyššej budovy sveta. Ako bolo v tom čase zvykom, Chrysler Building je postavená v štýle art deco, prerušená 56 metrov vysokou oceľovou vežou s polkruhovými architektonickými prvkami.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Táto netradične elegantná veža robí z budovy Chrysler Building jedno z najvýraznejších majstrovských diel štýlu Art Deco na celom svete.

Výška a konštrukcia mrakodrapu

Výstavba Chrysler Building sa začala v roku 1928 a pôvodne mala byť bez slávnej oceľovej veže. Pôvodne mala byť len najvyššou budovou na svete, ale až počas výstavby bol návrh zmenený tak, aby prekonal aj Eiffelovu vežu a stal sa najvyššou budovou vôbec. K projektu tak pribudla 58-metrová veža, ktorá bola inštalovaná koncom roka 1929, a celá budova bola slávnostne otvorená 27. mája 1930.

S výškou 319 metrov sa stala najvyššou budovou na svete. Prvenstvo však trvalo len necelý rok, keď ju zatienila oveľa vyššia budova Empire State Building o niekoľko blokov ďalej.

Hoci na vrchole Chrysler Building nájdete vyhliadkovú plošinu, výhľad z nej nie je o nič lepší ako z Rockefellerovho centra, odkiaľ môžete vidieť aj samotnú Chrysler Building, jednu z najkrajších budov v New Yorku.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.