Katedrála svätého Patrika

Katedrála svätého Patrika

Katedrála svätého Patrika je najväčší rímskokatolícky kostol v Severnej Amerike a najväčšia náboženská stavba v New Yorku. Jej dvojité veže dosahujú výšku 101 metrov, čo by v iných mestách sveta nepochybne znamenalo, že katedrála je jednou z dominánt mesta. V New Yorku je však katedrála trochu utopená medzi okolitými mrakodrapmi, ktoré sa šplhajú do viac ako dvojnásobnej výšky.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Chrám stojí priamo oproti Rockefellerovmu centru na známej ulici 5. Avenue.

Architektúra a história

Katedrála je postavená v jednotnom neogotickom štýle inšpirovanom podobnými stavbami v Nemecku a Francúzsku. Je to prvá neogotická stavba v Severnej Amerike. Fasáda zaujme drahými materiálmi, z ktorých najvýraznejší je biely mramor.

Aj interiér nesie čisté znaky neogotiky bez výraznej výzdoby, ale so skutočne monumentálnymi proporciami. Loď je dlhá viac ako 120 metrov a široká 53 metrov.

Kostol bol postavený v rokoch 1858 až 1878.

Vstupné a otváracie hodiny

Katedrála je pre verejnosť otvorená denne od 6:30 do 20:45. Mše sa konajú až 7-krát denne a bežní turisti majú počas týchto bohoslužieb vstup povolený, musia sa však správať ohľaduplne a samozrejme nesmú do všetkých častí interiéru.

Časy omší na oficiálnej webovej stránke: svätopatrická katedrála.org/masses

Vstup do kostola je bezplatný.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.