Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Budova Flatiron

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Budova Flatiron

Jeden z prvých newyorských mrakodrapov sa volá Flatiron Building, v angličtine "Iron". Odkiaľ pochádza tento názov, je celkom zrejmé už pri prvom pohľade na budovu.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Iron je vďaka svojmu neotrelému špicatému a veľmi úzkemu tvaru jednou z popredných turistických atrakcií a pri potulkách Manhattanom by ste ju určite mali navštíviť.

Architektúra a história

Budova Flatiron sa drží neorenesančného štýlu, podobne ako mnohé newyorské budovy postavené na začiatku 20. storočia. Architekt Daniel Burnham si dobre poradil s trojuholníkovým priestorom medzi Piatou avenue a Broadwayou a okopíroval tvar budovy od tohto miesta.

V najužšom zaoblenom cípe je "Železná" široká len 2 metre a v najširšom necelých 25 metrov, čo spolu s jej výškou 87 metrov vytvára veľmi štíhly a subtílny dojem.

Budova bola dokončená v roku 1902 a jej vtedy nová oceľová konštrukcia z nej urobila druhú najvyššiu budovu v New Yorku po Park Row Building.

Ako sa dostať k budove Flatiron?

Budova sa nachádza na južnom konci parku Madison Square Park v centre Manhattanu a je jednou z atrakcií oboch hlavných newyorských ulíc: 5. Avenue a Broadway, ktoré sa tu križujú.

Najbližšia stanica metra:

  • 23 St (asi 20 metrov): žlté linky R a W
  • 23 St (približne 230 metrov): R, R, R, R, R, R, R, R, R, R, R, R, R, R: Zelená linka 6
Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.