Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Newyorská verejná knižnica

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Verejná knižnica

Newyorská verejná knižnica (NYPL) je jednou z najvýznamnejších verejných knižníc na svete, ktorá vlastní 55 miliónov kníh a vedeckých prác.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Je tiež jedným z najväčších knižničných systémov na svete a vo svojich zbierkach má najviac vedeckých publikácií zo všetkých knižníc na svete. Turistov však láka skôr budova a vnútorné priestory knižnice než milióny zväzkov kníh.

Newyorská verejná knižnica označuje celú organizáciu so sieťou mnohých pobočiek, ale na turistické účely sa vždy myslí hlavná budova Stephena A. Schwarzmanna na Manhattane.

Hodiny knižnice a prehliadky

Už exteriér knižnice, ktorá pochádza z roku 1895 a je postavená v honosnom architektonickom štýle Beaux-Arts, priťahuje pozornosť. Hlavný vchod strážia ikonické sochy dvoch ležiacich levov.

Vo vnútri knižnice je hlavnou atrakciou obrovská verejná čitáreň, ktorú môže navštíviť ktokoľvek, ak sa bude držať pri zemi. Za návštevu však určite stojí aj menšia miestnosť oddelenia vzácnych kníh, kde si môžete pozrieť niektoré z najcennejších kníh v zbierkach, alebo McGrewova rotunda s nádhernými nástennými maľbami.

Priestory knižnice sú pre verejnosť otvorené denne väčšinu dní od 10.00 do 18.00 a vstup je bezplatný. Nenechajte si ujsť honosné priestory jednej z najväčších svetových knižníc, ktorú poznáte z niektorých filmových scén.

Okrem individuálnej návštevy sa môžete zúčastniť aj na hodinovej prehliadke knižnice so sprievodcom, ktorá je od 11:00 do 14:00 takisto bezplatná. Prehliadku si však musíte vopred rezervovať online, pretože je obmedzená na 15 účastníkov.

Oficiálna webová stránka knižnice: www.nypl.org

Ako sa dostať do knižnice?

Hlavná budova sa nachádza na adrese Bryant Park 42. St. a 5th Ave. Av.

Najbližšia stanica metra

  • 5 Av (asi 20 metrov) - fialová linka 7
  • 42 st / Bryant Park (približne 150 metrov) - oranžové linky B, D, F, M a modrá linka A
Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.