Grimsey

Grimsey

Grímsey sa nachádza asi 40 km od severného pobrežia Islandu a je najobľúbenejším miestom na celodenné výlety na severe. Grímsey s rozlohou 5,3 km2 a relatívne rovinatým terénom sa dá ľahko obísť pešo za niekoľko hodín a môžete si tu vychutnať niekoľko miestnych zaujímavostí.

Vyhľadávanie ubytovania - ostrov Grímsey

Okolo celého ostrova vedie príjemný turistický chodník pozdĺž útesov a trávnatých plání. Grímsey má menej ako sto stálych obyvateľov. Nachádzajú sa tu dve reštaurácie, pošta, malý obchod a hotel.

Polárny kruh

Grímsey je jedinou časťou Islandu, kde môžete fyzicky prekročiť rovnobežku 66,5° severnej zemepisnej šírky - polárny kruh. Miesto sa nachádza na severnom cípe ostrova a je označené malou sochou glóbusu - priamo na tomto mieste.

Kolónia chvostoskokov

Ďalšou hlavnou atrakciou Grímsey je mimoriadne veľká kolónia zábavychtivých puffinov, ktoré obývajú útesy okolo ostrova. Okrem nich tu hniezdi ďalších 20 druhov vtákov vrátane rybárikov, alkov a alkov.

Vtáčie útesy môžete vidieť hneď pri prístave v jedinej dedine na ostrove.

Ako sa tam dostať?

Grímsey je s islandskou "pevninou" spojený pravidelným trajektom a letecky z miestneho malého letiska.

Trajekt

Celoročne premáva pravidelný trajekt Sæfari z Dalvíku. V zime 3 - 4 krát týždenne, v lete až 5 krát týždenne, pričom cestovný poriadok je nastavený tak, aby ste mohli absolvovať len jednodňovú cestu. Odchody z Dalvíku sú okolo 9:00, plavba trvá 3 hodiny, takže do Grímsey dorazíte na poludnie. Loď vypláva späť vždy o 16:00, čo je dostatok času na prechádzku po celom ostrove.

Letecky

Leteckú dopravu zabezpečuje malá regionálna letecká spoločnosť Norlandair celoročne len 3-krát týždenne z Akureyri. Môžete však skúsiť skombinovať leteckú a námornú dopravu a spestriť si tak svoju prepravu.

  • Jednosmerná letenka stojí približne 67 EUR
  • Online rezervácia leteniek na webe norlandair.is/en

Môžete využiť aj organizované plavby z Húsavíka na pozorovanie veľrýb. Jednodňový výlet do Grímsey stojí približne 75 000 ISK a organizujú ho agentúry ako napríklad Gentle Giants.

Ubytovanie

Lákajú vás odľahlé miesta ako Grímsey a chcete si ich naplno vychutnať večer a skoro ráno, keď sú "vyčistené" od turistického ruchu?

Potom vám nič nebráni prenocovať vo výborne hodnotenom Guesthouse Básar s cenami okolo 110 EUR za noc, čo je na Island a takéto odľahlé miesto naozaj dobrá cena.

Nie je Grímsey ako Grímsey

Len pre poriadok by sme mali spomenúť, že zhruba 300 km na západ, pri Západných fjordoch, sa nachádza ďalší malý ostrov Grímsey (poloha na google.com/maps). Dávajte si teda pozor, aby ste sa nepomýlili. Našťastie je "druhý" Grímsey neobývaný a nejazdia naň trajekty, takže nehrozí reálne riziko, že sa pomýlite a prídete na iný Grímsey.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.