Blue Grotto

Modrá jaskyňa

Modrá jaskyňa je jednou z najnavštevovanejších prírodných atrakcií na Malte. Ide o útesy pri mori, ktoré tvoria komplex siedmich jaskýň, ktorým dominuje veľký skalný oblúk padajúci do mora.

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Cestovatelia si Modrú jaskyňu niekedy zamieňajú s kedysi známym skalným útvarom Azúrové okno na ostrove Gozo, ktorý sa zrútil do mora. Modrá jaskyňa však stále stojí na svojom mieste.

Rovnaký názov má aj slávna jaskyňa na talianskom ostrove Capri.

Najlepší výhľad na Modrú jaskyňu

Pohľad na jaskyňu si môžete vychutnať buď z vonkajšej vyhliadkovej plošiny (vstup zdarma), alebo sa do jaskyne môžete vydať priamo na lodi.

Bezpečná vyhliadka s lavičkami a stenou na okraji útesov sa nachádza pri hlavnej ceste (pozri mapu) a vstup a parkovanie sú bezplatné.

Pri vyhliadke sa nachádza aj autobusová zastávka "Iż-Żurrieq, Panorama". Linky 74 (Valletta, Żurrieq) a 201 (letisko, útesy Dingli, Mdina) tu zastavujú raz za hodinu.

Výlety loďou

Priplávajte loďou k okraju jaskyne a vychutnajte si úchvatný výhľad na skalné útvary aj z úrovne mora.

Turistické lode vyplávajú z neďalekého prístavu v dedine Wied iż-Żurrieq.

Malé člny pre 10 cestujúcich odchádzajú z malého prístavu, kde si v pokladni kúpite lístky (len v hotovosti). Plavba stojí 10 eur pre dospelých a 5 eur pre deti do 10 rokov.

Celkový čas plavby je 20-25 minút a čakacia doba môže v letnej sezóne dosiahnuť až 60 minút.

Lode vyplávajú každý deň počas celého roka, pokiaľ je more pokojné. V prípade väčších vĺn lode vôbec nevyplávajú.

  • Apríl-október: od 9:00 do 17:00 hod.
  • November - marec: od 9:00 do 17:00 hod: od 9:45 do 15:30 hod.

Torri Xutu a dedina Wied iż-Żurrieq

Prístavisko lodí sa nachádza v malej dedinke Wied iż-Żurrieq, kde nájdete množstvo reštaurácií, obchodov so suvenírmi a turistických agentúr sprostredkujúcich potápanie.

Okrem jaskyne je hlavnou atrakciou dediny stredoveká strážna veža Torri Xutu (nazývaná aj "Sciuta").

Opravená veža je pre verejnosť otvorená bezplatne od 10:00 do 12:00.

Ubytovanie

Ak chcete cestovať z miesta na miesto na Malte a ráno byť prvý v rade na plavbu do Modrej jaskyne, prenocujte v dedinke Wied iż-Żurrieq.

Ubytujte sa napríklad v dobre hodnotenom modernom hoteli Deep Blu Boutique s nádherným výhľadom na more.

Ako sa tam dostať?

Modrá jaskyňa sa nachádza na hranici obcí Zurrieq a Qrendi.

Autom

Ak sem smerujete prenajatým autom, jednoducho zadajte do navigácie "Blue Grotto Malta" alebo sledujte značky, ktoré ukazujú na Blue Grotto z hlavnej cesty vedúcej z Valletty okolo letiska.

Rezervujte si auto na letisku Malta

Priamo pri vyhliadke sa nachádza malé parkovisko, ktoré však pojme len niekoľko áut. Väčšie parkovisko sa nachádza asi 0,5 km od vyhliadky na okraji malej dediny. Obe parkoviská sú bezplatné, hoci na druhom parkovisku v obci Wied iż-Żurrieq vyberá obsluha dobrovoľný parkovací poplatok (zvyčajne sa uspokojí s 1 €).

Autobusom

Hoci k vyhliadke premávajú autobusy 74 aj 201 (pozri informácie vyššie), priamo na parkovisko v obci Wied iż-Żurrieq premáva raz za hodinu len autobus 201 (letisko, Dingliho útesy, Mdina).

Ceny lístkov a ďalšie informácie o autobusoch na Malte nájdete v kapitole Doprava.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Malta.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.