Barbados - požičanie auta

Barbados

Barbados má pomerne dobrú a hustú cestnú sieť, hoci mimo hlavných ciest sú cesty často plné výmoľov a nerovností. Miestna sieť však patrí k najlepším v Karibiku.

Ak sa chcete vydať do zalesneného a kopcovitého vnútrozemia ostrova alebo na východné a severné pobrežie, auto je jednoznačne najlepšou voľbou.

Barbados má ľavostrannú premávku.

Ako a kedy si rezervovať auto na Barbadose

Na Barbadose pôsobí mnoho veľkých nadnárodných autopožičovní a menších pankaribských spoločností. Prenájom auta tu prebieha ako v každej inej civilizovanej krajine.

Napriek tomu má špecifikum v podobe nedostatku áut. Auto si rezervujte aspoň 2-3 mesiace vopred, najmä v období december-apríl. V opačnom prípade riskujete, že reálne žiadna z autopožičovní nebude mať voľnú kapacitu a vy sa ocitnete úplne bez auta, čo bude mať za následok kompletné prepracovanie programu.

Zobraziť ceny prenájmu áut v Barbados

Máme dobré skúsenosti so spoločnosťami Hertz, Drive-A-Matic a Avis, ktoré nájdete v porovnávači Rentalcars.com.

Ceny prenájmu áut na Barbadose

Barbados je jednou z drahších destinácií v rámci Karibiku. Ceny sa výrazne líšia v závislosti od sezóny.

  • Týždenný prenájom v hlavnej sezóne (december až marec): od 490 USD za najmenšie auto
  • Týždenný prenájom mimo sezóny (apríl až jún): od 270 USD za najmenšie auto
  • Týždenný prenájom mimo sezóny (júl až november): od 240 USD za najmenšie auto
  • Aktuálne ceny prenájmu v Barbados

Ceny väčších SUV sú až trojnásobne vyššie ako ceny najmenších áut.

Rovnako ako inde vo svete, aj na Barbadose platí, že čím dlhšie si auto prenajímate, tým nižšia je cena za deň.

Okrem toho je výhodné rezervovať si auto aspoň 2-4 mesiace vopred. Naopak, ak si rezervujete na viac ako 7 mesiacov, uvidíte menej ponúk a oplatí sa počkať.

Medzinárodný a miestny vodičský preukaz za 10 bbd

Na prenájom auta na Barbadose budete potrebovať národný vodičský preukaz a ak pochádzate z krajiny, ktorá nehovorí po anglicky, potom medzinárodný vodičský preukaz, ktorý musíte mať vždy pri sebe.

Okrem toho budete musieť zaplatiť poplatok 10 bbd / 5 usd za dočasný miestny vodičský preukaz, ktorý vám vydá priamo autopožičovňa na mieste vo forme ručne písaného papiera. Nie je potrebné oň žiadať vopred.

Na vydanie miestneho vodičského preukazu nie je potrebná fotografia.

Ceny benzínu a čerpacie stanice

Benzín na Barbadose je najdrahší v Karibiku a Latinskej Amerike všeobecne.

Používajú sa tu americké merné jednotky, takže všetky ceny sú za galón, nie za liter. 1 galón = 3,78 litra.

V súčasnosti (2024) stojí 1 galón bežného benzínu (používa sa tu pojem "Gasoline") približne 15,45 bbd.

Ako fungujú čerpacie stanice na Barbadose?

Na Barbadose je dobrá hustota čerpacích staníc a benzínovú stanicu nájdete v každom väčšom meste.

Všetky čerpacie stanice sú tu obsluhované, samoobslužné stanice tu zatiaľ nie sú.

Stačí zastaviť pri stojane, otvoriť nádrž a povedať obsluhe, koľko chcete natankovať. Buď v litroch (galónoch), alebo v maximálnej peňažnej hodnote, alebo jednoducho povedzte "plnú nádrž, prosím". Platiť sa dá vždy v amerických a barbadoských dolároch a v drvivej väčšine prípadov kartou. Platíte priamo obsluhe, ktorá vám natankovala, takže vôbec nemusíte opustiť auto.

Väčšina čerpacích staníc je vybavená ako všade inde: malým obchodom s občerstvením a autopríslušenstvom alebo kaviarňou.

Kvalita a dopravné značenie

Barbados má veľmi hustú sieť ciest a asfaltových ulíc, takže s bežným malým autom sa dostanete úplne všade.

Je tu aj štvorprúdová diaľnica vedúca severojužným smerom, ktorá slúži ako obchvat Bridgetownu a spojnica s letiskom. Diaľnica je označená ako "ABC" a na mapách je vyznačená až po Barbados, hoci sa nakoniec zmení len na hlavnú cestu.

Kvalita hlavných ciest je vo všeobecnosti dobrá, ale vedľajšie cesty sú plné výmoľov, chýbajúcich krajníc a neoznačených nerovností.

Ak opustíte hlavnú cestu, určite spomalte a počítajte s výtlkmi a úzkymi úsekmi úplne všade.

Značky sú v európskom štýle. Smerové značenie je nekvalitné a nie je prítomné na všetkých križovatkách.

Doprava a dopravné predpisy

Na Barbadose sa jazdí vľavo.

Výhodou jazdy na Barbadose je veľká ohľaduplnosť miestnych vodičov a skutočnosť, že cudzinca v aute rozpoznajú na prvý pohľad. Všetky prenajaté autá majú totiž odlišné poznávacie značky: modré H s číslami na bielom pozadí.

Miestni vodiči jazdia ohľaduplne. Nemusíte sa obávať nebezpečnej rýchlej jazdy ani nervózneho predbiehania, ak budete jazdiť opatrnejšie ako miestni. Pri predbiehaní na vás vodiči zvyčajne zatrúbia, ale to je tu normálne: len vám dávajú najavo, že sa rozhodli predbiehať a slušnosťou je spomaliť alebo sa viac priblížiť ku krajnici.

Vodiči jazdiaci po hlavnej ceste sú často ohľaduplní aj k autám vychádzajúcim z bočných ulíc alebo parkovísk.

Rýchlosti

Rýchlosť sa meria v kilometroch za hodinu a maximálne povolené rýchlosti sú nasledovné:

  • V obci - 40 km/h (približne 25 mph)
  • mimo obce - 60 km/h (približne 37 mph)
  • Na diaľnici ABC - 80 km/h (približne 50 mph)

Prednosti a kruhové objazdy

Aj keď sa tu jazdí vľavo, na križovatkách, ktoré nie sú riadené svetelnou signalizáciou alebo dopravnými značkami, stále platí prednosť sprava.

Bežné sú kruhové objazdy, kde má vždy prednosť v jazde vozidlo jazdiace na kruhovom objazde. Na kruhových objazdoch sú veľmi časté viaceré jazdné pruhy, vždy sa striktne držte dopravného značenia. Pri výjazde z kruhového objazdu sa nesmú používať blikajúce svetlá.

Alkohol, bezpečnostné pásy a telefonovanie

Používanie bezpečnostných pásov je povinné a telefonovanie počas jazdy je prísne zakázané. Nie sú povolené ani slúchadlá. Používanie bezpečnostných pásov a telefonovanie polícia prísne trestá a môže za ne uložiť pokutu až do výšky 1 000 bbd.

Hoci na Barbadose nie je stanovený limit alkoholu v krvi, ak spôsobíte nehodu pod vplyvom alkoholu, je to výrazne priťažujúca okolnosť.

Rezervácia vozidla na Barbadose

Parkovanie

Parkovanie na Barbadose je jednou z najväčších bolestí miestnej dopravy. Najmä v husto obývanom páse pozdĺž západného a južného pobrežia je nájsť parkovacie miesto pri pláži naozaj umenie.

Hoci sa často vyskytujú nákupné centrá a supermarkety, kde môžete zaparkovať zadarmo a na hodinu odísť, celodenné parkovanie by sa mohlo skončiť odtiahnutím.

Veľké verejné parkoviská tu prakticky neexistujú, a keď už sú, zvyčajne sa zaplnia okolo deviatej ráno. Bezplatné parkovanie na ulici je povolené všade tam, kde to nie je zakázané značkou, ale ulice sú zvyčajne úzke, takže nie všade je možné zaparkovať.

Najlepšie miesta na parkovanie sú na pláži Folkestone Marine Park alebo v Carlisle Bay či Oistins.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.