Barbados - počasie a najlepší čas na cestu

Barbados

Počasie na Barbadose je tropické. Priemerná teplota je 30 °C počas celého roka a slnko zohrieva pevninu približne 3 000 hodín ročne. Barbadoské podnebie ovplyvňujú príjemné severovýchodné vetry.

Teplota mora sa pohybuje od 26 do 30 °C.

Počas roka sa striedajú obdobia sucha (december - máj) s obdobím dažďov (jún - november). Barbados leží na okraji hurikánovej zóny a nie je taký náchylný na katastrofické následky ako iné karibské ostrovy. Potenciál hurikánov prevláda od júna do septembra, ale oko hurikánu zasiahne Barbados veľmi zriedkavo, v priemere raz za 30 rokov.

Ktoré mesiace sú najlepšie na návštevu?

Stále počasie s najmenším množstvom zrážok a najpríjemnejšími teplotami medzi 29 a 30 °C prevláda od decembra do mája. V tomto období prší v priemere raz za 3 dni, zvyčajne večer alebo v noci. Dážď môže byť veľmi silný a začína bez varovania. Zvyčajne však trvá 2 až 10 minút.

Okrem toho málokedy prší na celom ostrove, ale len v úzkych, ohraničených pásmach.

Kedy je na Barbadose obdobie dažďov?

Najsilnejšie dažde prichádzajú začiatkom augusta a obdobie dažďov sa končí koncom novembra. Počas týchto mesiacov môže pršať až niekoľkokrát denne, ale zvyčajne sú to stále len krátke silné búrky trvajúce do 30 minút.

Celodenná zamračená obloha je určite častejšia ako v zime, ale aj tak je ich pomerne málo: V priemere 2-3 krát za mesiac.

Vyskytujú sa na Barbadose hurikány?

Áno, ale podstatne menej ako na severnejších a západnejších karibských ostrovoch. Barbados leží trochu mimo hlavného hurikánového pásma.

Sezóna hurikánov trvá od augusta do novembra. V priemere však hurikán priamo zasiahne Barbados raz za 15 až 30 rokov. Tropické búrky a hurikány často prechádzajú vo vzdialenosti 20 až 100 míľ od ostrova, ale zvyčajne nespôsobujú veľké škody priamo na Barbadose.

Počasie a teploty počas roka

Takto vyzerá počasie na Barbadose počas jednotlivých mesiacov v roku.

Počasie v januári

V januári je na Barbadose hlavná sezóna s veľmi krátkymi občasnými prehánkami (hlavne v noci) a čiastočne zamračenou alebo jasnou oblohou. Teploty sa zvyčajne pohybujú okolo 29 °C, ktoré zmierňuje stály vánok, najmä na južnom a východnom pobreží.

Teplota morskej vody sa pohybuje okolo 26 °C.

Počasie vo februári

Februárové podnebie je priaznivé pre neprerušovanú dovolenku. Teploty vzduchu sa pohybujú okolo 29 °C a vlhkosť vzduchu je najnižšia v roku, čo v kombinácii so stálym vetrom robí pobyt na čerstvom vzduchu veľmi príjemným.

Vo februári veľmi málo prší. Vyskytuje sa sporadicky večer alebo v noci, vo väčšine prípadov vo forme krátkych 10-minútových prehánok.

More sa zohrieva až na 26 °C.

Počasie v marci

Počas marca sú na Barbadose ideálne podmienky na dovolenku. V marci prší najmenej v roku a počas noci a večera sa vyskytujú len ojedinelé 10-minútové prehánky.

Obloha je po väčšinu dňa jasná alebo čiastočne zamračená, len k večeru sa občas zatiahne, ale len na niekoľko desiatok minút.

Teploty sa pohybujú medzi 29 a 30 °C, pričom teplota morskej vody je okolo 26 °C.

Počasie v apríli

Aprílové počasie na Barbadose sa nelíši od zimného a prakticky neexistuje iná šanca ako jasná alebo polooblačná obloha s teplotami okolo 30 °C počas celého pobytu.

Silné dažďové prehánky udržiavajú vegetáciu sviežo zelenú, ale keďže sa vyskytujú takmer výlučne večer alebo v noci a trvajú maximálne 20 minút, nemajú vplyv na pohodovú dovolenku.

Počasie v máji

Aj máj možno na Barbadose stále zaradiť medzi mesiace hlavnej sezóny. Hoci je množstvo zrážok vyššie ako v predchádzajúcich mesiacoch, stále prší väčšinou v noci a zriedkavejšie cez deň.

Teplota vzduchu sa príliš nemení a pohybuje sa okolo 30 °C, zatiaľ čo teplota morskej vody stúpa na 27 °C.

Počasie v júni

Vlhké obdobie sa začína počas júna, ale ak nájdete lacný let na tento dátum, nemusíte sa obávať ísť na Barbados.

V júni prší približne každý druhý deň vo forme silných polhodinových prehánok, ktoré sa občas vyskytnú aj počas dňa. Teploty sa držia okolo tridsiatky a stúpa vlhkosť, takže pobyt vonku nie je vhodný pre citlivých jedincov.

Počasie v júli

Vďaka dlhým dňom je júl mesiacom s najväčším počtom slnečných hodín v roku. Hoci jasnú oblohu každé popoludnie preruší mrak, po ktorom nasleduje krátka silná prehánka, netreba sa obávať dlhotrvajúceho dažďa.

Teploty sa každý deň vyšplhajú na 31 °C a vlhkosť vzduchu je pomerne vysoká, ale stály celoročný vietor spríjemňuje pobyt vonku.

Počasie v auguste

August je horúci a vlhký mesiac s častými silnými prehánkami (1 - 3 krát denne), ktoré však zvyčajne trvajú len niekoľko minút kvôli vetru. Teplota v auguste kolíše len minimálne a počas celého mesiaca sa pohybuje okolo 31 °C.

Morská voda má až 29 °C.

Počasie v septembri

V septembri pomaly vrcholí obdobie dažďov a v zriedkavých prípadoch hrozia aj hurikány alebo tropické búrky. V skutočnosti sa však katastrofické udalosti Barbadosu skôr vyhýbajú a ostrov zasiahnu v priemere približne raz za 20 až 30 rokov.

Búrky však stále môžu byť silné a vyskytujú sa každý deň. Zvyčajne sú však len popoludní alebo neskôr večer a netrvajú dlho.

Dokonca aj v septembri svieti slnko väčšinu dňa a úplne zamračená obloha trvajúca viac ako niekoľko hodín je zriedkavá.

Počasie v októbri

Október je najdaždivejší a najteplejší mesiac v roku. Silné búrky sa často vyskytujú každý večer, niekedy aj niekoľkokrát za deň, ale ani v októbri sa nevyskytujú dlhotrvajúce prehánky.

Aj na jeseň fúka stály vietor, takže mraky a dážď sa rýchlo - najneskôr do 30 minút - opäť rozplynú. Priemerné teploty sa pohybujú okolo 31 °C a vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká.

Ak vám nevadí, že vás občas na pol hodiny odfúkne z mora búrka, vyrazte v októbri na Barbados. V tomto mesiaci sú ceny ubytovania najnižšie a sezóna hurikánov bežná v iných častiach Karibiku je menej pravdepodobná.

Počasie v novembri

November je posledným mesiacom obdobia dažďov a od októbra sa líši len málo. Dážď je častý a silný, ale veľmi krátky, so slnečným alebo čiastočne oblačným počasím a vysokými teplotami okolo 30 °C.

More je tiež teplé, zohrieva sa až na 28 °C.

Počasie v decembri

December je prechodným mesiacom medzi obdobím dažďov a hlavnou sezónou, ale kvôli Vianociam sú už v tomto mesiaci ceny všetkých služieb najvyššie.

Počasie je vhodné na turistiku a leňošenie pri mori. Úhrny zrážok sú pomerne vysoké, ale sústredia sa takmer výlučne do krátkych 20-minútových prehánok, ktoré sa vyskytujú večer alebo v noci, a to ešte nie každý deň.

Teplota vzduchu stúpa na 29 °C a teplota mora na 27 °C.

Tabuľka teplôt počas roka

Barbados - Teploty počas roka

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
slnko
28 °C
27 °C
február
slnko
29 °C
26 °C
marec
slnko
29 °C
26 °C
apríl
slnečné
30 °C
27 °C
máj
slnečné
30 °C
27 °C
jún
slnečné
30 °C
28 °C
júl
slnečné
30 °C
28 °C
august
daždivé
31 °C
29 °C
september
daždivé
31 °C
29 °C
október
daždivé
30 °C
29 °C
november
daždivé
30 °C
28 °C
december
slnečné
29 °C
28 °C

Kedy prejsť na Barbados

Najlepší čas na návštevu Barbadosu je od decembra do mája. Vtedy na ostrove spadne najmenej zrážok a je tu najviac slnečných dní.

Barbados je však jedným z mála karibských ostrovov, ktoré môžete bez väčších obáv navštíviť celoročne. Najmä v období od júla do novembra sa dá očakávať vysoká vlhkosť a vysoké teploty, ale dusné počasie zmierňuje stály vietor.

V lete a na jeseň tiež prší podstatne viac ako v zime a na jar, ale v drvivej väčšine prípadov ide o krátke (do 30 minút) prehánky, hoci môžu byť veľmi silné.

Najväčšie riziko hurikánov a tropických búrok je od augusta do novembra, ale Barbados sa už nachádza mimo hlavného hurikánového pásma, a preto sa podobná prírodná katastrofa priamo na ostrove vyskytne v priemere raz za 30 rokov.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.