Barbados - kultúra a história

Barbados

Ako ľahko sa na Barbadose hovorí po anglicky? Akí sú Barbadosania a kedy sú obchody na Barbadose zatvorené?

Vyhľadávanie ubytovania na Barbadose

Jazyk

Úradným jazykom je angličtina, ale miestni obyvatelia hovoria vlastným dialektom nazývaným bajan. Mimochodom, slovo bajan (niekedy písané ako baian), uvidíte na každom rohu a vyjadruje všetko barbadoské. Počas rozhovoru s turistom sa však miestni obyvatelia snažia nepoužívať dialekt.

Mini slovník s používaným nárečím:

- Ahoj - Marnin / How ya
- Kde je...? - Kde je...
- Môžete mi pomôcť? - Mohli by ste mi pomôcť?
- Koľko to stojí? - Koľko to stojí?
- Ďakujem - Ďakujem

V každom prípade si tu bez problémov vystačíte s bežnou angličtinou. Miestni ľudia, "bajani", sú veľmi ochotní a ak nerozumiete, všetko vám trpezlivo zopakujú trikrát.

Ľudia

Obyvateľstvo ostrova tvoria z 93 % potomkovia Afričanov, z 3 % Európania, z 3 % miešanci a zo zvyšného 1 % Ázijci (Indovia, Číňania). Barbados je rozvinutá krajina v rámci Karibiku s rozvinutou a pomerne bohatou spoločnosťou.

Chudoba žije vo väčšej miere len v niektorých častiach Bridgetownu, ale na klasické slumy alebo vyslovene chudobné štvrte tu nenarazíte.

Barbados má približne 285 000 obyvateľov, čo z tohto ostrovného štátu robí 22. najmenšiu krajinu na svete podľa počtu obyvateľov.

Bajčania (t. j. Barbadosania) sú jednoduchí ľudia. K turistom sú ochotní a trpezliví, ale nie otravní. Ak sa nepýtate, majú tendenciu vás ignorovať. Vo všeobecnosti sú Bajčania naozaj zvyknutí na turistov, a to aj v odľahlých častiach ostrova.

Náboženstvo

Viac ako 75 % miestnych obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu, ale sú rozdelení do mnohých plus mínus rovnakých skupín. Najväčšie sú anglikáni, letničiari, adventisti siedmeho dňa, moravskí bratia a katolíci.

Približne 20 % Barbadčanov sú ateisti a zvyšné 3 % si delia ostatné svetové náboženstvá.

Hoci Bajčania pravidelne navštevujú kostol, svoju vieru navonok nijako zvlášť nepraktizujú a nemá veľký vplyv na ich každodenný život.

Sviatky

Sviatky na Barbadose nemajú na turistov veľký vplyv. Úrady sú počas sviatkov zatvorené, ale bežné služby, ako sú obchody, reštaurácie, požičovne áut, turistické ponuky a autobusy, fungujú normálne.

Barbados má celkovo 11 štátnych sviatkov:

 • Nový rok - 1. január
 • Deň Errola Barrowa (výročie narodenia prvého premiéra krajiny, ktorý významne prispel k získaniu nezávislosti od Veľkej Británie) - 21. január
 • Veľký piatok (Veľká noc) - pohyblivý dátum
 • Veľkonočný pondelok - pohyblivý dátum
 • Deň národných hrdinov - 28. apríl
 • Sviatok práce - 1. máj
 • Biely pondelok - pohyblivý dátum
 • Deň oslobodenia - 1. august
 • Deň Kadooment (Tento deň je vyvrcholením 6-týždňového festivalu Crop Over, počas ktorého sa končí sezóna pestovania cukrovej trstiny. V posledný deň festivalu (nazývaný Kadooment Day) oslavy vrcholia, keď miestni obyvatelia vychádzajú do ulíc v karnevalových farebných kostýmoch vyrobených prevažne z peria, aby oslávili tohtoročnú úrodu. Kadooment znamená v miestnom slangu "veľká párty" - 1. pondelok v auguste
 • Deň nezávislosti - 30. november
 • Vianočný deň - 25. december
 • Boxing Day - 26. december

História v kocke

Portugalci boli prvými Európanmi, ktorí prišli na ostrov. Dali mu názov Barbados (v preklade znamená bradatý, zrejme podľa figovníkov, ktoré sa na ostrove hojne vyskytujú). V roku 1625 sa ostrov stal britskou kolóniou.

Briti priviezli na ostrov otrokov z Afriky, ktorí tu spracovávali cukrovú trstinu. Preto je väčšina obyvateľov dodnes čiernej pleti, keďže otroci tvorili drvivú väčšinu obyvateľstva počas dvesto rokov.

Barbados získal nezávislosť 30. novembra 1966 a stal sa treťou krajinou na svete, ktorá prijala parlamentnú demokraciu.

Kultúra

Najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou roka je už spomínaný karnevalový sprievod Kadooment Day. Hudba tu má dlhé korene. R'n'b, reggae a hity miestnej celebrity Rihanny budete počuť na každom rohu.

Národným športom krajiny je kriket, ktorý na ostrov priniesli Angličania počas kolonizácie.

K najstarším remeslám na ostrove nepochybne patrí výroba miestneho rumu Mount Gay, rybolov a poľnohospodárstvo (hlavne cukrová trstina). Na ostrove je aj pivovarníctvo s tradíciou dlhou približne 60 rokov. Varí sa tu jediné miestne pivo Banks.

Cestovný ruch

Cestovný ruch dominuje miestnej ekonomike už mnoho rokov. Je rozšírený najmä na západnom a južnom pobreží. Ostrov je veľmi obľúbený u bohatej klientely, čo znamená, že kvalita služieb je veľmi dobrá.

Turisti prilietajú na Barbados najmä preto, aby navštívili typické karibské pláže. Každá pláž je trochu iná, ale majú spoločný jemný, čistý biely piesok obmývaný azúrovo modrým morom.

Vyhľadávanie ubytovania na Barbadose

Služby sú tu na podobnej úrovni ako v Európe alebo Severnej Amerike, možno len s menším výberom reštaurácií alebo obchodov.

Supermarkety sú v každom letovisku, ale najmä na západnom a južnom pobreží. Najlepšie zásobené sú supermarkety Massy, ktoré nájdete na mnohých miestach. Menšie obchody s potravinami sú roztrúsené doslova na každom rohu.

Reštaurácie sú opäť len v najväčších dedinách, ale všade inde nebudete mať problém najesť sa v miestnych stánkoch a improvizovaných fast foodoch.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.