Barbados - bezpečnosť a ochrana zdravia

Barbados

Aké sú zdravotné riziká na Barbadose? Je tu bezpečne a kde je najvyššia kriminalita?

Vyhľadávanie ubytovania na Barbadose

Zdravotné riziká

Na Barbadose neexistujú žiadne významné zdravotné riziká. Celý Karibik je ohniskom horúčky dengue, na ktorú zatiaľ neexistuje účinná protilátka, preto sa odporúča dôsledné používanie repelentov a sietí proti komárom (poskytovaných v hoteloch). Veľké epidémie horúčky dengue sa však na Barbadose nevyskytujú, a preto toto riziko nepredstavuje hlavný problém pri plánovaní dovolenky.

Zdravotné riziko predstavuje vysoká intenzita slnečného žiarenia, najmä pre turistov z Európy alebo Kanady, ktorí naň nie sú zvyknutí. Ak ste náchylní na spálenie, dôsledne používajte opaľovací krém.

Povinné očkovania

Barbados vyžaduje povinné očkovanie proti žltej zimnici, ak cestujete z krajín, kde je táto choroba rozšírená. Platí to napríklad pri cestovaní z väčšiny krajín Južnej Ameriky.

Inak sa na Barbadose nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie.

Riziká kúpania v mori

Kúpanie vo vodách v okolí Barbadosu je relatívne bezpečné, ale vzhľadom na nedostatok uzavretých zátok sa občas vyskytujú veľké nebezpečné vlny, keď sú na staniciach plavčíkov vyvesené čierne vlajky zakazujúce kúpanie v mori.

Celé východné a veľká časť juhovýchodného pobrežia je náchylná na vysoké vlny, ako aj na nebezpečné prúdy.

V mori sa tu nenachádzajú žiadne obzvlášť nebezpečné živočíchy. Napríklad vo vodách Barbadosu nebol nikdy zaznamenaný útok žraloka na človeka.

Je voda z vodovodu pitná?

Voda z vodovodu je na Barbadose bezpečná na pitie.

Nebezpečné živočíchy

Na Barbadose nežijú žiadne nebezpečné zvieratá.

Môžete naraziť na škorpióna alebo niektoré druhy pavúkov, ktoré môžu uhryznúť, ale kontakt s nimi nie je pre človeka nebezpečný.

Hadov je veľmi málo, najmä kvôli premnoženiu mangusty, malej kunovitej šelmy, ktorá sa živí najmä hadmi, potkanmi a malými hlodavcami. Mangusty boli na ostrov dovezené počas britského impéria a úplne ovládli potravinový reťazec.

Barbados je jedným z mála ostrovov Malých Antíl, kde sa prakticky nestretnete s túlavými psami.

Nebezpečenstvo na vás môže čakať pod morskou hladinou, kde by ste sa mali vyhýbať jedovatým rybám, ako sú Lionfish a Stone Fish. Tie sa tu však nenachádzajú v hojnom počte.

Kriminalita

Kriminalita na Barbadose je minimálna a nehrozí tu žiadne mimoriadne nebezpečenstvo. Napriek tomu je dobré strážiť si svoje veci pred vreckármi na uliciach a plážach.

Užívanie a preprava drog je na Barbadose nezákonná a v prípade odhalenia môže viesť k prísnym a dlhodobým trestom. V skutočnosti je trestná činnosť súvisiaca s drogami na Barbadose najčastejšia.

Násilná trestná činnosť je zriedkavá a takmer výlučne súvisí s činnosťou drogových gangov a nie je zameraná na turistov. Barbados má tiež veľmi početnú políciu, ktorá patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete.

V Bridgetowne, ale aj v iných častiach väčších miest, je pomerne bežné stretnúť sa s bezdomovcami alebo opitými ľuďmi. Spravidla s nimi nenadväzujte žiadny kontakt a nechajú vás na pokoji.

Riziko katastrof

Na Barbadose hrozí riziko hurikánov a je dobré byť naň pripravený počas obdobia dažďov. Preto je dobré sledovať na stránke aktuálne počasie a prípadné varovania v tomto období: barbadosweather.org.

Zo všetkých okolitých ostrovov je však Barbados najmenej ohrozený hurikánmi a v priemere zasiahne pevninu len raz za 20-30 rokov.

Dôležité kontakty

V prípade núdze volajte na nasledujúce čísla (nie je potrebné voliť národnú predvoľbu):

  • 211 - polícia
  • 311 - hasiči
  • 511 - záchranná služba

Medzinárodná telefónna predvoľba pre Barbados je +1.

Na Barbadose je len minimum zahraničných diplomatických misií. Veľvyslanectvá tu majú Spojené kráľovstvo, USA, Čína, Kanada, Brazília, Argentína, Venezuela a Kuba. Sídli tu aj misia Európskej únie pre celý región Caricom.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.