Barbados - MHD a doprava

Barbados

Barbados má pravdepodobne najlepšiu verejnú dopravu zo všetkých ostrovov Malých Antíl. Zatiaľ však nedosahuje úroveň vyspelých krajín, a preto zostáva najlepšou voľbou pre prenájom auta.

Autom na Barbadose

Cestovanie autom po Barbadose je najpraktickejšou formou dopravy, ale najmä na západnom a južnom pobreží naráža na nedostatok parkovacích miest a hustú premávku. Ak sa však chcete vydať mimo hlavných pláží, auto sa rozhodne odporúča.

Na Barbadose sa jazdí vľavo.

Rezervujte si auto na Barbadose

Na ostrove pôsobí väčšina veľkých nadnárodných požičovní, ktoré dopĺňa niekoľko regionálnych karibských.

Koľko stojí prenájom auta na Barbadose? Aká je kvalita ciest? Aké sú predpisy a ako získať benzín na pumpe? Prečítajte si podrobnú kapitolu o prenájme áut na Barbadose.

Verejná doprava

Lacnejšou alternatívou cestovania po Barbadose je autobus alebo dodávka s pevnou trasou (zdieľané taxíky, tzv. ZR). Verejná doprava premáva do všetkých miest a najmenších dedín, ale najmä vnútrozemie ostrova je pomerne ťažko dostupné, čo komplikujú neexistujúce cestovné poriadky a náhodné jazdy.

Vyhľadajte najlepší hotel na pláži

Zastávky

Každá autobusová zastávka je označená značkou "DO MESTA" alebo "MIMO MESTA". Podľa značky teda môžete zistiť, ktorým smerom autobus zo zastávky pôjde. Pod pojmom "do mesta" rozumieme hlavné mesto Bridgetown, pretože tadiaľto premáva prevažná väčšina spojov.

Na zastávkach nenájdete žiadny cestovný poriadok ani informácie o tom, ktorá linka práve prechádza. Môžete si byť istí len tým, že práve tu môžete zastaviť autobus alebo dodávku.

Ak sa k zastávke blíži autobus, minibus alebo ZR (dodávka), stačí mávnuť rukou.

Ak sa chystáte vystúpiť, mali by ste vždy stlačiť malé biele tlačidlo na boku, pri okne alebo na strope (v prípade dodávok a minibusov) alebo červené tlačidlo "stop" v modernejších autobusoch.

Ceny cestovných lístkov

Či už cestujete moderným autobusom, starším minibusom alebo dodávkou, cena je vždy rovnaká: 3,50 bbd.

Nezáleží na tom, či idete jednu zastávku alebo z jedného konca ostrova na druhý. Vždy zaplatíte rovnakú sumu.

Papierový lístok sa nikdy nevydáva, jednoducho zaplatíte.

ZR - zdieľané taxíky

Najbežnejším dopravným prostriedkom sú malé biele dodávky s bordovým pruhom, ktoré miestni nevolajú inak ako "ZR " (Zed-r). Tento názov pochádza zo špeciálnych poznávacích značiek, ktoré majú všetky zdieľané taxíky: vždy začínajú písmenami ZR.

Vozidlá ZR jazdia na pravidelnej trase a sú vždy označené číslom trasy, ktoré sa nachádza na prednej a zadnej strane kapoty v čiernom kruhu.

Pre tieto dodávky neexistuje žiadny cestovný poriadok. Z Bridgetownu odchádzajú vždy, keď sú úplne plné. V opačnom smere odchádzajú z druhej konečnej stanice vždy v rovnakom intervale, v akom prišli z Bridgetownu (takže v smere do mesta sa zvyčajne nečaká na plnú kapacitu).

Najvyťaženejšie linky zdieľaných taxíkov premávajú po diaľnici č. 7 z Bridgetownu pozdĺž južného pobrežia cez Hastings, Rockley, Worthing, St. Lawrence do Oistins (linky č. 3D a 11), pričom počas dňa premáva jeden spoj v priemere každých 5 minút.

Ak nastúpite uprostred trasy, je pravdepodobné, že úplne plný ZR vám vôbec nezastaví. Zvyčajne však môžete čakať maximálne 10-15 minút a do dodávky sa vždy zmestíte.

Cestovné vo výške 3,50 bbd sa platí buď sprievodcovi jazdiacemu v dodávke (zvyčajne v žltom tričku), alebo priamo vodičovi autobusu po tom, ako vyst úpite. Nemusí sa platiť priamo presnou sumou, avšak uprednostňuje sa.

Spoločné taxíky (ZR) premávajú z Bridgetownu z dvoch autobusových staníc:

  • Constitution River Terminal (miesto na google.com/maps) - južná polovica ostrova.
  • Cheapside Terminal (umiestnenie na adrese google.com/maps) - severná polovica ostrova.

Minibusy

Druhým najvyťaženejším dopravným prostriedkom sú minibusy, ktoré jazdia naozaj do každého kúta Barbadosu.

Sú väčšie ako dodávky ZR a pripomínajú skôr bežné autobusy. Zvyčajne sú natreté na žlto s modrými pruhmi a v Bridgetowne odchádzajú z tých istých autobusových staníc ako zdieľané taxíky:

  • Constitution River Terminal (miesto na google.com/maps) - južná polovica ostrova
  • Cheapside Terminal (umiestnenie na adrese google.com/maps) - severná polovica ostrova

Hoci formálne majú minibusy čísla liniek a jazdia po presne určenej trase, v skutočnosti číslo linky nie je viditeľne označené. Namiesto toho je za oknom veľká tabuľa s cieľovou stanicou.

Rovnako ako ZR, ani minibusy nemajú cestovný poriadok a na svoju trasu vyrážajú, keď sa naplnia. Väčšinou však nečakajú na naplnenie kapacity ako dodávky. V priemere jazdia minibusy na každej trase 1-2 krát za hodinu, ale menej vyťažené spoje do vnútrozemia ostrova jazdia len niekoľkokrát za deň.

Časy sa nedajú nikde vopred zistiť, musíte sa opýtať na autobusovej stanici alebo miestnych obyvateľov.

Minibusy nájdete na miestnej autobusovej stanici alebo na miestnej autobusovej stanici. 3,50 bbd sa platí buď sprievodcovi, ktorý jazdí vo vozni (zvyčajne má na sebe žlté tričko), alebo priamo vodičovi autobusu pri výstupe z autobusu. Nemusí sa platiť priamo presnou sumou, uprednostňuje sa však.

Autobusy

Na Barbadose premávajú klasické autobusy, a to moderné klimatizované vozidlá (modré a žlté) aj staršie neklimatizované typy (zvyčajne čisto biele alebo so žltým pruhom).

Klasické autobusy premávajú z Bridgetownu z rôznych staníc na minibusy alebo dodávky:

  • Autobusový terminál na Fairchild Street, tiež autobusový terminál Granville (miesto na google.com/maps) - južná polovica ostrova
  • Princess Alice Terminal (umiestnenie na google.com/maps) - severná polovica ostrova

Autobusy sú jedinou formou dopravy, ktorá má presné časy odchodov z terminálov. Väčšinou sa dodržiavajú, hoci odchýlky 5 až 10 minút nie sú zriedkavé.

Autobusové linky nejazdia tak často ako minibusy alebo dodávky, ale cestovanie autobusom je vďaka cestovnému poriadku podstatne pohodlnejšie a predvídateľnejšie. Časy sú však uvedené len pre odchody z konečnej stanice. Zvyšok si musíte približne vypočítať.

Nevýhodou autobusov je nutnosť zaplatiť presné cestovné 3,50 bbd. To sa platí vhodením peňazí do schránky u vodiča pri nastupovaní. Vodič nemá možnosť vám v prípade potreby vrátiť peniaze. Ak teda nemáte presnú sumu, musíte si buď vopred rozmeniť, alebo vhodiť do schránky vyššie cestovné. Prípadne si vyberte minibus alebo zdieľaný taxík, ktoré zvyčajne kopírujú trasy autobusov.

Taxi

Klasických taxíkov je v Bridgetowne a na hlavných uliciach pozdĺž letovísk dostatok. Taxíky sú bezpečné, hoci nie sú vybavené taxametrami.

Ceny cestovného sú stanovené vládou a zhruba 5 km dlhá jazda vás vyjde na približne 30 bbd. Oficiálne ceny si môžete stiahnuť z vládnej webovej stránky: gisbarbados.gov.bb//new-taxi-fare. Platiť môžete len v hotovosti v barbadoských aj amerických dolároch.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.