Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Staten Island

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Staten Island

Staten Island je jednou z piatich mestských častí New Yorku a nachádza sa na rovnomennom ostrove južne od Manhattanu. Návštevníci mesta poznajú Staten Island najmä vďaka trajektom, ktoré premávajú z centra New Yorku a ponúkajú najlepší výhľad na Sochu slobody a panorámu Manhattanu.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Po dosiahnutí ostrova Staten Island sa väčšina turistov vracia najbližším trajektom do centra mesta. Ak však máte aspoň pár hodín času, odporúčame vám zastaviť sa na Staten Islande

Trajekty na Staten Island

Ako sme načrtli v úvode, najväčšia atrakcia ostrova neleží na ostrove, ale vo vodách medzi Staten Islandom a Manhattanom. Obľúbené oranžové trajekty, ktoré premávajú 24 hodín denne každých 30 minút z prístaviska v Battery Parku, fungujú ako plávajúca rozhľadňa. Trasa trajektu totiž vedie okolo Sochy slobody, ktorú môžete obdivovať cestou tam aj späť, najmä ráno, keď je pekne osvetlená.

Z otvorenej hornej paluby trajektov si môžete vychutnať aj nádherný výhľad na mrakodrapy južného Manhattanu na čele s najvyššou budovou New Yorku , One World Trade Center.

Trajekty sú bezplatné a ich presný cestovný poriadok si môžete pozrieť na stránke www.siferry.com.

Pláže, vidiek a historické mestá

Napriek tomu, že je Staten Island neoddeliteľnou súčasťou New Yorku, len málo sa podobá na rušnú megalopolu svetového významu. Namiesto toho Staten Island ponúka pokoj a ticho s nádychom amerického vidieka.

Na verejne prístupných mólach hneď vedľa prístaviska trajektov si môžete vychutnať rušný ruch obrovských zaoceánskych lodí, ktoré vplávajú do prístavu New Jersey, jedného z najväčších v Amerike.

Ďalej na východnom pobreží ostrova Staten Island nájdete dlhé piesočnaté pláže ideálne na prechádzky alebo športovanie.

Jednou z hlavných atrakcií ostrova je malé múzeum Historic Richmond Town priamo uprostred Staten Islandu. Tu sa zoznámite s tým, ako vyzerala táto oblasť v 18. a 19. storočí, a nahliadnete, ako vyzeralo vtedajšie americké malé mesto. Informácie o vstupnom alebo otváracích hodinách nájdete na webovej stránke www.historicrichmondtown.org.

Doprava na Staten Island

Keďže Staten Island je súčasťou mesta New York, môžete bežne používať kartu MetroCard alebo bezkontaktnú platbu OMNY vo všetkých miestnych autobusoch a na pozemnej železnici Staten Island Railway; podrobnosti nájdete v kapitole Doprava v New Yorku.

Najčastejšie budete využívať železnicu, ktorá premáva v 30-minútových intervaloch počas celého dňa, alebo autobusové linky 74 (z prístaviska do Richmondského múzea) alebo 51 + 81 (z prístaviska na pláže).

Trajekty medzi Staten Islandom a Manhattanom sú bezplatné a premávajú v 30-minútových intervaloch 24 hodín denne.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.