Noc v New Yorku
New York

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou New York

Charging Bull

David Eiselt aktualizované 26. 1. 2024
Býk na Wall Street

Viac ako trojtonová bronzová socha s prozaickým názvom "Nabíjajúci býk" je jednou z najobľúbenejších atrakcií New Yorku a symbolom svetovej finančnej štvrte.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Socha býka meria takmer 3,5 metra na výšku a takmer 5 metrov na dĺžku a na fotografovanie sa často tvoria niekoľkominútové rady. Často sa nazýva aj "Bowling Green Bull" podľa parku, v ktorom sa nachádza.

Symbol rastúcich akciových trhov

Sochu rozzúreného býka inštaloval priamo pred jednou z najväčších svetových búrz, NYSE na Wall Street, taliansky umelec Arturo di Modica v decembri 1989. Socha tam bola umiestnená v rámci tzv. guerilla art, t. j. nelegálne bez povolenia úradov, ako reakcia na krach na burze v roku 1987 (Čierny pondelok).

Obraz býka nesie jasnú symboliku, keďže rastúce trhy sa označujú ako "býčie" a investori očakávajúci rast cien sa nazývajú "býci". Rozzúrený býk tak symbolizuje hnev z krachu na burze a nádej na lepšie časy.

Mesto pôvodne dalo nelegálnu sochu odstrániť, ale získala si takú popularitu (doslova v priebehu niekoľkých hodín), že obyvatelia New Yorku presadili jej opätovné osadenie. Znovu ju odhalili 21. decembra 1989, nie však priamo na Wall Street, ale v neďalekom Bowling Green Parku.

Ako sa dostať k soche býka?

Nabitý býk stojí na južnom cípe Manhattanu a je veľmi ľahko dostupný z niekoľkých staníc, ale aj pešo, napríklad z Brooklynského mosta.

Najbližšia stanica metra:

  • Bowling Green (asi 30 metrov): zelené linky 4 a 5
  • Wall St (približne 350 metrov): železnica č. 2: 1: Zelené linky 4 a 5
  • South Ferry (približne 250 metrov): červená linka 1
  • Whitehall St (približne 350 metrov): žlté linky R a W
  • Broad St (približne 350 metrov): hnedá linka J
Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.