Socha slobody

Socha slobody a Manhattan

Socha slobody je symbolom New Yorku a celej Ameriky. Neoklasicistická medená socha pripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v roku 1776 v ich boji za nezávislosť od Veľkej Británie. Symbol slobody stojí na Ostrove slobody pod Manhattanom od roku 1886 a v súčasnosti je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií na svete.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Samotná socha zobrazuje rímsku bohyňu slobody Libertas. V pravej ruke drží pochodeň zdvihnutú nad hlavou, zatiaľ čo v ľavej ruke drží tabuľku s nápisom JULY IV MDCCLXXVI, čo je rímskymi číslicami uvedený dátum 4. júla 1778, teda deň vyhlásenia nezávislosti USA.

Na podstavci sochy sú zobrazené pretrhnuté reťaze, symbol oslobodenia od otroctva.

Výška Sochy slobody a návšteva koruny

Samotná medená socha meria od nôh po špičku fakle 46 metrov, ale stojí na 47 metrov vysok om žulovom podstavci, takže celková výška od zeme je 93 metrov.

V korune, ktorú socha nosí na hlave, sa nachádza vyhliadková plošina, ktorú možno navštíviť. Prístup je však len po schodoch, pričom výťahom sa dostanete len na vrchol žulového podstavca a na samotnú 46 metrov vysokú sochu sa dostanete len po 162 úzkych a strmých schodoch, ktoré pripomínajú skôr rebrík.

Vstupné a trajekty

Socha slobody na ostrove Liberty Island je prístupná len po zakúpení vstupeniek na webovej stránke statuecruises.com. Vstupenky zahŕňajú lodnú dopravu z prístaviska Battery Park alebo z prístaviska Liberty State Park v New Jersey.

Na výber sú 3 možnosti lístkov, ceny z oboch prístavov sú rovnaké:

  • General Admission24,50 USD V cene je zahrnutý vstup a trajekt na Liberty Island a Ellis Island, ako aj vstup do malého múzea Sochy slobody,
  • Pedestal Reserve Ticket24,80 USD plus vstup do podstavca Sochy slobody. Počet lístkov je obmedzený a vyžaduje si včasnú rezerváciu,
  • Crown Reserve Ticket24,80 USD vám umožní dodatočný prístup ku korune. Rezerváciu si urobte aspoň 4 až 6 mesiacov vopred.

Lode vyplávajú z Battery Parku každých 15-20 minút od 8:30 do 16:00.

  • Oficiálna webová stránka Národného pamätníka Sochy slobody: nps.gov/stli
  • Jediný oficiálny predajca lístkov a prevádzkovateľ trajektov: statuecruises.com

Ako vidieť Sochu slobody zadarmo?

Ak sa vám nechce platiť, Sochu slobody si môžete pozrieť aj zo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov na plavbe loďou po Staten Island. Loď vypláva každých 30 minút z Staten Island Ferry (asi 5 minút od Battery Parku) a je bezplatná.

Lode sa na Staten Island plavia 24 hodín denne, takže neváhajte a vychutnajte si aj nočný výhľad.

Ďalšie skvelé výhľady na sochu sa vám naskytnú priamo z Battery Parku alebo zo štátneho parku Liberty v New Jersey, odkiaľ trajekty vyplávajú.

Ubytovanie s výhľadom na Sochu slobody

Chcete mať symbol Ameriky stále na očiach? Rezervujte si pobyt v jednom z luxusných hotelov, ktoré ponúkajú výhľad na južnú zátoku rieky Hudson a tým aj na samotnú sochu.

Príbeh a história Sochy slobody

Tie najpraktickejšie informácie, ktoré potrebujete na návštevu, už poznáte, ale ako a kde vlastne socha vznikla?

Dar Francúzska Američanom

Prvotná myšlienka veľkolepého pamätníka slobody sa zrodila v hlave francúzskeho markíza menom Édouard René de Laboulay, predsedu Francúzskej spoločnosti proti otroctvu a významného mysliteľa tej doby. Koniec koncov, boli to práve Francúzi, ktorí významne prispeli k nezávislosti Spojených štátov, keď po ich boku bojovali proti Britom. Laboulaye dúfal, že obrovský dar Francúzska vybudí aj francúzsky ľud, aby zvrhol vládu teroru Napoleona III.

Hlavným sochárom bol poverenýFréderic August Bartholdi, ktorého pri návšteve New Yorku zaujal veľmi malý ostrov pri vstupe do prístavu, okolo ktorého museli prechádzať všetky lode.

Nedostatok peňazí a zásah Pulitzera

Prvý návrh prišiel v roku 1870, ale projekt neustále zápasil s nedostatkom peňazí a spočiatku aj s veľmi vlažným postojom Newyorčanov, ktorí začali meniť názor až po hrozbe, že socha bude nakoniec postavená v Bostone.

Pôvodný termín dokončenia v roku 1876 (100. výročie nezávislosti USA) sa nestihol, a tak sa hotové rameno pochodne poslalo na Svetovú výstavu do Filadelfie. Trvalo ďalších 10 rokov, kým bola socha dokončená a 4. júla 1886 ju odhalili v Paríži, kde sa dokončovala.

Potom ju opäť rozobrali na 300 častí a loďou poslali do New Yorku, kde opäť pre nedostatok finančných prostriedkov stále chýbal masívny žulový podstavec. Snahy o získanie príspevkov na jeho výstavbu od bohatých podnikateľov boli neúspešné a o získanie dostatočných finančných prostriedkov sa zaslúžil slávny novinár Joseph Pulitzer. Vo svojich novinách The World prišiel s masívnou kampaňou s myšlienkou, že socha je darom francúzskeho národa americkému ľudu. Po tomto vyhlásení začali bežní Američania vo veľkom prispievať na výstavbu podstavca.

Konečné odhalenie sa uskutočnilo 28. októbra 1886 v New Yorku.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.