Čínska štvrť

Čínska štvrť

Ak ste ešte nikdy neboli v Číne a chceli by ste rýchlo navštíviť New York, vyberte sa do čínskej štvrte. V tejto koncentrovanej oblasti žije približne stotisíc čínskych prisťahovalcov, ktorí si túto štvrť osvojili. Čínske reštaurácie, trhy a predovšetkým množstvo zvláštnych vôní a, samozrejme, Číňanov.

10 najlepších hotelov v New Yorku

Podobné "malé čínske štvrte" nájdete aj v Brooklyne a Queense, ale tá manhattanská je zďaleka najväčšia a najživšia.

Malá Čína v srdci New Yorku

História Čínskej štvrte siaha do konca 19. storočia, keď tisíce čínskych utečencov zamierili do Ameriky, aby unikli pred hladomorom a neskôr čínsko-japonskou vojnou. Číňania v zahraničí radi vytvárajú komunity a nebolo tomu inak ani na Manhattane, kde si vybrali vtedy lacnú štvrť Canal Street.

Čínska štvrť však zažila masívnu migráciu a rozvoj až v 60. až 80. rokoch 20. storočia počas komunistickej vlády v Číne. Počet obyvateľov Malej Číny na Manhattane dosiahol až 100 000, čo z nej dodnes robí prvú najväčšiu čínsku diaspóru na západnej pologuli.

Najväčší počet obyvateľov pochádza z provincie Guangdong a jej hlavného mesta Guangzhou (Kanton), ako aj z Hongkongu. Naopak, v oveľa menšej čínskej štvrti v Brooklyne prevládajú obyvatelia z mesta Fu-čou.

Nasávajte exotické vône a pocity

Najživšia časť čínskej štvrte sa nachádza v bočných uliciach kolmých na hlavnú ulicu Canal Street a v relatívne krátkom úseku medzi Manhattanským mostom a Broadwayom. Ponorte sa do srdca Čínskej štvrte a nezostávajte len na Canal Street. Budete obklopení vôňou typického čínskeho jedla, všadeprítomnými čínskymi nápismi a neuveriteľným ruchom pouličného života.

Nebojte sa zastaviť v niektorej z miestnych reštaurácií a ochutnať čínske špeciality. Možno nebudete ničomu z jedálneho lístka rozumieť, ale za pultom sa vždy nájde aspoň niekto, kto hovorí po anglicky.

Najživšími ulicami čínskej štvrte sú Mott Street a Mulberry Street.

Ubytovanie v Čínskej štvrti

Hotely v Čínskej štvrti už dlho patria k najlacnejším v celom New Yorku, najmä ak ste boli ochotní robiť kompromisy v kvalite. Toto pravidlo však už dávno neplatí; miestne hotely zvyčajne fungujú len pre komunitu v čínskej štvrti a nie je možné si ich rezervovať prostredníctvom bežných portálov.

Na okraji Čínskej štvrte však ešte dlho narazíte na najlacnejšie ubytovanie na Dolnom Manhattane, a to na nie príliš dobre hodnotený hotel U.S. Pacific* so spoločnou kúpeľňou a toaletou, ale s cenou okolo 73 eur za noc.

Oveľa kvalitnejšie ubytovanie s cenami od 2 600 do 147 eur za noc (čo je na Manhattane podpriemer) ponúka neďaleký hotel Richland LES *** na východnom okraji čínskej štvrte.

Ako sa dostať do Čínskej štvrte?

Čínsku štvrť nájdete na dolnom Manhattane pri ústí Manhattanského mosta.

Najbližšia stanica metra:

  • Canal St (v centre štvrte) - hnedé linky J, Z; zelené linky 4, 6; žlté linky N, Q, R, W
  • Grand St (severný okraj štvrte) - oranžové linky B, D
  • East Broadway (východný okraj štvrte) - oranžová linka F

Čínskou štvrťou prechádzajú aj autobusové linky 1, 55 a 103.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v New York.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.