Sardínia
Sardínia

Sardínia - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Sardínia - čo robiť

David Eiselt aktualizované 16. 4. 2024

Zistite, čo robiť na Sardínii za aktivity, kam ísť na výlety a ako sa zabaviť počas dovolenky.

Pláže a kúpanie

Sardínia je právom prirovnávaná ku Karibiku, Seychelám alebo Thajsku a má jedny z najkrajších pláží v Európe. Bez ohľadu na to, kam sa na Sardínii vyberiete, nájdete tu pláž svojich snov.

Sardínske pláže majú dva spoločné menovatele. Prevažnú väčšinu z nich pokrýva jemný biely piesok, ideálny pre deti a milovníkov pohodlných pláží. A na všetkých plážach sa budete kúpať v krištáľovo čistej vode.

Nájdite si najlepšie plážové stredisko na Sardínii

Na severnom a južnom pobreží majú pláže veľmi pozvoľný vstup do mora, ktoré je plytké a príjemne teplé. Vďaka početným zátokám a ostrovčekom na severe a juhu nečakajte veľké vlny, len pokojné vody.

Na druhej strane na východnom a západnom pobreží, ktoré je oveľa otvorenejšie, môžete jazdiť na väčších či menších vlnách a na svoje si prídu aj kitesurfisti. Zvyčajne je však aj na týchto pobrežiach aspoň prvých 50 metrov vstupu do mora veľmi pozvoľných.

TOP 10 najlepších pláží na Sardínii

Aby sme vám pomohli pri rozhodovaní, kam sa vybrať na Sardíniu, uvádzame desať najkrajších pláží na ostrove. Ku všetkým sme pripravili podrobné informácie, stačí kliknúť na názov pláže. Aby sme vám uľahčili orientáciu, v zátvorkách sme uviedli vzdialenosť k najbližšiemu letisku:

Ceny ležadiel a slnečníkov na Sardínii

Cestovatelia často zisťujú pomerne zásadnú položku v rozpočte, a to ceny za prenájom plážového vybavenia. Najmä ležadlo a slnečník sú takmer nevyhnutným vybavením pre pohodlný pobyt na pláži. Je dôležité povedať, že ceny sa výrazne líšia v závislosti od konkrétnej destinácie.

V priemere za celodenný prenájom 2 ležadiel a 1 slnečníka zaplatíte približne 15 eur.

Najdrahšie ceny za tieto služby očakávajte na pobreží Costa Smeralda a všeobecne v okolí Olbie, kde sa ceny prenájmu môžu vyšplhať až na viac ako 20 eur, zatiaľ čo najlacnejšie prenájmy sú spravidla na západnom pobreží s cenami tiež okolo 10 eur.

Turistika

Ostrov je skvelým miestom na pešiu turistiku. K dispozícii sú ľahšie aj veľmi náročné trasy. Ich výber nechávame na vás.

Mapy s popisom trás v angličtine nájdete napríklad na stránke alltrails.com a niektoré turistické trasy ukazujú výborné en.mapy.cz.

Porovnajte ceny prenájmu áut a Sardínii

Národný park Golfo di Orosei a pohorie Gennargentu

Národný park Golfo di Orosei a pohorie Gennargentu sú domovom Punta La Marmora (1 834 m n. m.), najvyššej hory ostrova, a nespočetných turistických trás horského charakteru. Vedú cez zalesnené hlboké kaňony a popri holých vápencových vrcholoch s nádherným výhľadom na okolie.

Najlepšími východiskovými bodmi na ubytovanie sú mestá Dorgali a Cala Gonone v severnej časti národného parku alebo Lanusei a Ulassai na juhu v najvyšších častiach pohoria.

Selvaggio Blu

Na jeden z najnáročnejších trekov v Európe si vyhraďte aspoň týždeň. Úsek dlhý 45 km pozdĺž pobrežia zálivu Golfo di Orosei si vyžaduje výnimočnú fyzickú zdatnosť a trekingové vybavenie. Cestovanie so sprievodcom vôbec nie je na škodu.

Súťaž Gola su Gorropu

Navštívte najhlbšiu roklinu v Európe skoro ráno, skôr ako sa rozhorí a miesto začne okupovať príliš veľa turistov. Vedú sem 2 hlavné trasy. Náročnejšia trasa dlhá približne 8 km sa začína na parkovisku v priesmyku Genna e Silana. Ľahšia a druhá populárnejšia trasa vedie cez most Sa Barva. Od mosta je to približne 2 hodiny chôdze vyschnutým korytom rieky Flumineddu až k ústiu rokliny. Samozrejme, k dispozícii sú aj prehliadky so sprievodcom.

Vstup je možný každý deň od 10:30 do 17:00 za 5 eur.

Le Prigionette

Prírodná rezervácia ponúka množstvo pekných trás pre peších turistov a cyklistov. V miestnych lesoch žijú divé jelene, poníky, diviaky a osly albíny. Park sa nachádza v blízkosti mysu Caccia a letoviska Alghero a je ideálny na celodenný výlet.

Park je otvorený každý deň od 9.00 do 18.00 a vstupné je 3 eurá na osobu.

Monte dei Sette Fratelli

Monte dei Sette Fratelli je vhodný na ľahké aj náročné túry. Je to jedno z troch miest, kde sa vyskytuje sardínsky jeleň, a môžete tu pozorovať aj kŕdle sokolov alebo orlov. Prírodná rezervácia sa nachádza v blízkosti Cagliari, takže je ideálnym miestom na výlety, ak vás omrzí kúpanie v mori.

Ochutnajte sardínsku kuchyňu

Hoci je Sardínia súčasťou Talianska, tunajšia kuchyňa sa od tej talianskej veľmi líši.

Chlieb

Tradičný chlieb, pan carasau, je chrumkavý tenký chlieb, ktorý sa v mnohých rodinách stále pečie tradičným spôsobom.

Cestoviny

Hoci sú špagety veľmi obľúbené, Sardínčania majú svoj vlastný špeciálny druh cestovín. Vyskúšajte malloreddus v tvare mušle (gnochetti sardi), ravioli culurgiones plnené ricottou alebo pecorinom alebo maccarones furriaos, čo sú zapletené rezance. Všetky chutia skvele!

Pečené prasiatko a jahňacie mäso

Obľúbené sú pečené prasiatka, jahňatá a kozliatka, ktoré sa ochucujú len bylinkami.

Syry

Syry majú na Sardínii tisícročnú tradíciu a Sardínčania sú skutočnými majstrami tohto umenia. Väčšina syrov sa vyrába z ovčieho mlieka. Oviec tu uvidíte hojne, údajne až štyrikrát viac ako samotných obyvateľov. Ochutnajte pecorino sardo, krémový kozí syr ircano a caprino, fiore sardo, fresa, peretta a mnoho ďalších. Len odvážlivci ochutnajú casumarza, zhnitý syr so živými larvami malej syrovej mušky.

Dezerty

Zájdite do cukrárne a ochutnajte tradičnú veľkonočnú sladkosť pardulas, ktorá sa predáva po celý rok. Vaše chuťové poháriky pošteklia lahodné mandľové amaretky, ale chybu neurobíte ani s obľúbeným dezertom seada. Sardínske zmrzlinárne robia taliansku zmrzlinu spravodlivo a nemusíte sa obávať, že by ste si na zmrzline nepochutili. Taliani jednoducho poznajú naše chute ako svoje boty.

Agroturistika

Agroturistika je v Taliansku veľký pojem. Poskytovateľ agroturistiky musí návštevníkom ponúkať nielen ubytovacie služby, ale musí sa zaoberať aj doplnkovými službami spojenými s poľnohospodárskou výrobou. Čo to znamená v praxi?

Hostia bývajú na farmách, hradoch alebo dokonca na vidieckych sídlach a často sa môžu aktívne zúčastniť na výrobe potravín alebo zbere úrody. Na Sardínii existuje nespočetné množstvo takýchto agroturistických zariadení.

Aké najlepšie farmy s komfortným moderným ubytovaním by sme vám odporučili?

  • Tenuta Su Vrau - Západná Sardínia v blízkosti mora asi 51 km od letiska Olbia
  • Sa Perda Arrubia - krásna lokalita lúk a lesov v blízkosti Cardedu, asi 127 km od letiska Cagliari
  • Sa Mandra - dobre hodnotená farma v úrodnej oblasti v blízkosti letiska Alghero
  • Li Pireddi - farma na úžasnom mieste uprostred lesov severnej Sardínie približne 55 km od letiska Olbia

Agriturismi ponúka aj rozsiahle degustačné menu, ktoré v priemere vyjde na 35 eur na osobu. Musíte si ju rezervovať vopred, býva naozaj preplnená!

Cyklistika

Sardíniu milujú aj cyklisti. Jednou z najobľúbenejších trás je SS125, ktorá vedie medzi Dorgali a Santa Maria Navarrese. Sardínia je ideálna na cestnú aj horskú cyklistiku.

Viac informácií nájdete na stránke sardiniacycling.com.

Vodné aktivity

Milovníci windsurfingu smerujú do Porto Pollo, Spiaggia della Pelosa, San Teodoro, Spiaggia Mugoni. Nadšenci kitesurfingu by si nemali nechať ujsť septembrový Open Water Challenge Oristano.

Surferi by mali zamieriť priamo na polostrov Sinis a milovníci potápania na Isola San Pietro, Isola Tavolara alebo Arcipelago di La Maddalena.

Na svoje si prídu aj jachtári, paddleboardisti, kajakári a všetci tí, ktorí milujú vodu.

Festivaly

Náboženské festivaly majú pre Sardy veľkú duchovnú hodnotu, ale sú aj prehliadkou historických kostýmov, masiek, hudby, tanca a miestnej gastronómie. Vo februári a marci sa na celej Sardínii konajú tradičné karnevaly a festivaly (Carnevale, Sa Sartiglia, Lunissanti, Settimana Santa, Sagra del Torrone).

Ak plánujete navštíviť Sardíniu v prvej polovici júla, vyberte sa do malej dedinky Sedilo v provincii Oristano, kde sa každoročne konajú jazdecké preteky S'Ardia.

Nuragy

Ak stále neveríte, že na Sardínii si každý nájde niečo pre seba, dúfame, že sme vás konečne presvedčili. Sardínia má bohatú históriu a nachádza sa tu množstvo archeologických nálezísk.

Nuraghe Su Nuraxe, Tiscali, Nuraghe di Santa Cristina, Serra Orrios, Nuraghe di Palmavera, Nuraghe Is Paras patria medzi tie najlepšie.

A aké sú tieto nuragy? Nuragy sú kamenné veže pripomínajúce veže stredovekých pevností. Na ostrove boli postavené už v dobe bronzovej a ich výstavba bola dokončená až v 3. storočí pred Kristom.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.