Sardínia
Sardínia

Všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Sardínia

Gola Su Gorropu

David Eiselt aktualizované 16. 4. 2024
So spoločnosťou Gorrop

Kaňon Gola Su Gorropu (alebo Gola di Gorropu) sa považuje za najväčšiu a najhlbšiu roklinu v Taliansku a jednu z najhlbších v Európe.

Nájdite si hotel uprostred prírody

Prielom Gorropu je jedným z najodľahlejších miest Sardínie s nedotknutou prírodou a úchvatnými výhľadmi.

Monumentálne rozmery kaňonu

V najhlbšom mieste sú vápencové steny vysoké až 500 metrov, zatiaľ čo šírka kaňonu sa pohybuje od 4 do niekoľkých desiatok metrov, pretože sa postupne rozširuje od okrajov smerom do stredu.

Sútok po stáročia formovala malá riečka Flumineddu, ktorá má dnes vodu len niekoľko dní počas zimy.

Ako sa tam dostať

Ku kaňonu sa dá dostať len pešo po pomerne náročnom teréne. Nevyhnutnosťou je dobrá turistická obuv a dostatok vody, bez ktorej sa cesta nezaobíde.

Cesta však nevyžaduje žiadne horolezecké zručnosti a zvládne ju aj priemerne trénovaný cestovateľ.

Do rokliny vedú dve hlavné trasy:

  • Z priesmyku Genna e'Silana na hlavnú cestu SS125. Na začiatku trasy nájdete bezplatné parkovisko, občerstvenie a hotel Gorrop. Cesta do rokliny vedie krásnou, ale náročnou horskou krajinou a meria 4,6 km v jednom smere s prevýšením približne 700 metrov. Pozrite si podrobnú mapu trasy. Na spiatočnú cestu si vyhraďte celkovo približne 4,5 hodiny.
  • Od mosta Sa Barva na konci malej asfaltovej cesty. Tá vedie aj z cesty SS125 a medzi 200. a 201. kilometrom sa nachádza značená odbočka na "Gorrop" a "Tiscali". Po tejto asfaltovej ceste pokračujte približne 11 km až na parkovisko. Cesta je jednoduchšia ako vyššie uvedená možnosť, ale je oveľa dlhšia - 6,7 km v jednom smere, pozri mapu trasy.

Ak nemáte auto, do úvahy prichádza len prvá možnosť trasy z priesmyku, kde je autobusová zastávka. Linka 303 premáva raz denne vždy skoro ráno z miest Arbatax, Tortoli, Baunei a Santa Maria Navarrese, späť sa vracia skoro popoludní.

Prechádza tadiaľto aj linka 521, ktorá však vzhľadom na časy neponúka veľký turistický ruch.

Vstupné

Vstupné do kaňonu Goroppu je 5 eur a dá sa platiť len v hotovosti.

Parkovanie na oboch koncoch stojí 10 eur na deň.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.