Sardínia
Sardínia

Sardínia - všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou

Sardínia - prenájom auta

David Eiselt aktualizované 16. 4. 2024

Hoci má Sardínia pomerne dobre rozvinutú autobusovú dopravu, na mnohé miesta sa dostanete 1-2 krát denne, zatiaľ čo na niektoré pláže sa nedostanete vôbec. Preto je prenájom auta najlepším spôsobom, ako spoznať krásy Sardínie.

Kde, kedy a ako si rezervovať auto na Sardínii

Pri rezervácii auta v autopožičovni vo všeobecnosti platí, že čím skôr si auto rezervujete, tým lacnejšie to bude. Platí to najmä na Sardínii, kde sa ceny v zime a v lete líšia o desiatky percent.

Na rezerváciu odporúčame použiť niektorý z porovnávačov všetkých autopožičovní, ktorý zoradí výsledky podľa vami zvolených kritérií.

Najlepšou možnosťou je prenajať si auto priamo na jednom z troch medzinárodných letísk. Pozrite si aktuálnu dostupnosť a ceny áut:

Ceny prenájmu áut na Sardínii

Prenájom auta na Sardínii je lacný mimo sezóny a veľmi drahý v sezóne. Cena závisí od dĺžky prenájmu, čím dlhší prenájom, tým lacnejšia bude denná cena. Na Sardínii platí, že čím skôr si auto rezervujete, tým lacnejší bude prenájom. Príklady cien (prvá suma je pri rezervácii približne 5 mesiacov pred cestou, druhá suma pri rezervácii 1 mesiac pred cestou na ilustráciu rozdielu):

  • 7-dňový prenájom v lete - od 250 eur
  • 4-dňový prenájom v lete - od 100 eur
  • 7-dňový prenájom v zime - od 120 eur
  • 4-dňový prenájom v zime - od 80 eur

Vždy si prečítajte podrobné podmienky prenájmu a najmä poistenie, ktoré nájdete aj na stránke Booking.com. Niektoré požičovne zahŕňajú poistenie v konečnej cene, inde si budete musieť priplatiť, a to od 5 eur do 10 eur na deň v závislosti od typu vozidla a dĺžky prenájmu.

Medzinárodný vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Sardínia je súčasťou Európskej únie, takže nie je potrebné vybavovať medzinárodný vodičský preukaz. Požičovňa akceptuje aj národný vodičský preukaz z ktorejkoľvek krajiny EÚ.

V prípade, že ste držiteľom vodičského preukazu z krajiny mimo EÚ, Nórska, Švajčiarska alebo Islandu, vybavte si k vodičskému preukazu medzinárodný vodičský preukaz.

Autopožičovne zvyčajne vyžadujú na prenájom vozidla kreditnú kartu, často požičiavajú aj na debetnú kartu, ale buď za menej výhodných podmienok, alebo s veľmi vysokou zálohou, ktorá často presahuje aj 1 000 eur.

Ceny benzínu a parkovania

Benzín je na Sardínii drahý a ceny sú v porovnaní s inými miestami v Európe nadpriemerné.

Ceny sa pohybujú od 1,65 eur do 2 eur za liter.

Čerpacie stanice sú tu dobre rozmiestnené a nájdete ich vo všetkých väčších mestách. Graf cien si môžete pozrieť napríklad na tejto webovej stránke: fuel-prices.eu/Italy

Parkovanie na Sardínii je jednoduché, veľké parkoviská sú pri väčšine pláží a turistických atrakcií. V drvivej väčšine aspoň trochu turistických destinácií je však parkovanie spoplatnené - približne 5 až 8 eur za deň, v mestách aj menej.

Doprava a dopravné predpisy

Hlavné cesty sú vo veľmi dobrom stave, zatiaľ čo vedľajšie cesty sú veľmi kľukaté a ich stav je často veľmi zlý.

Treba brať do úvahy voľnejší pohľad Talianov na dopravné predpisy. Nejazdia vyslovene nebezpečne, ale najmä na križovatkách v menších obciach je dobré dávať pozor, aj keď jazdíte po hlavnej ceste.

Dopravné predpisy sú podobné ako vo všetkých ostatných európskych krajinách.

Obmedzenie rýchlosti je 50 km/h v obci a 110 km/h mimo obce. Kvôli hornatému terénu však mimo diaľnic môžete ísť sotva 80 km/h. Pravidlá sú rovnaké aj na kruhových objazdoch (vozidlá idúce po kruhovom objazde majú prednosť v jazde a pri výjazde z kruhového objazdu používate smerovku).

Upozorňujeme, že používanie smeroviek je na Sardínii veľmi zriedkavé.

Avatar uživatele
David Eiselt

David je zakladateľom a CEO spoločnosti Cestee. Je tiež vášnivým cestovateľom, ktorý má na konte 302 letov a 49 navštívených krajín.

Niektoré z našich odkazov môžu byť partnerské odkazy, z ktorých môžeme získať províziu, ak si zakúpite službu. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.