Hongkong - kultúra a história

Hongkong

Ako ľahko sa v Hongkongu hovorí po anglicky? Akí sú miestni obyvatelia a kedy sú obchody v Hongkongu zatvorené?

Vyberte si hotel s výhľadom na Hongkong

Jazyk

Úradnými jazykmi sú čínština (kantončina) a angličtina.

Kantončina je prvým jazykom pre 92 % obyvateľov. Angličtina je prvým jazykom len pre 5 % obyvateľstva, avšak angličtinu ovláda takmer 60 % miestnych obyvateľov.

Hongkong je najjednoduchším miestom v Ázii, kde sa dá bez problémov dohovoriť po anglicky.

História v kocke

Čínska provincia Guangdong je obývaná už po stáročia. Oblasť Hongkongu a ústia Perlovej rieky boli pod vládou čínskych dynastií až do konca prvej ópiovej vojny v roku 1841, keď si Veľká Británia nárokovala kontrolu nad ostrovom Hongkong.

Po skončení druhej ópiovej vojny a následnej Pekinskej zmluvy v roku 1860 získala Veľká Británia vo svoj prospech aj oblasť Kowloon.

Oblasť Nových území bola prenajatá v roku 1898 na počiatočné obdobie 99 rokov podľa vzoru Macaa. Po skončení tohto obdobia sa v 80. rokoch 20. storočia začali rokovania medzi Britániou a Čínou o budúcnosti Hongkongu, ktoré vyvrcholili v roku 1997 odovzdaním Hongkongu Číne na základe dohovoru "Jedna krajina, dva systémy".

Na základe tejto dohody sa mesto dostalo pod čínsku správu, ale zachovalo si vysoký stupeň nezávislosti zakotvený minimálne do roku 2047.

Hongkong funguje vo väčšine ohľadov ako vlastný štát s vlastnou menou, zákonmi, parlamentom, hranicami a policajnými zložkami.

Ľudia a náboženstvo

Väčšinu obyvateľov Hongkongu tvoria miestni obyvatelia, väčšinou z čínskych provincií Guangdong a Fujian.

V Hongkongu žije aj veľká menšina cudzincov z celého sveta, a to vďaka jeho postaveniu medzinárodného obchodného centra v severnej Ázii. Početnú menšinu tvoria aj Filipínci, ktorí sú vo veľkom počte najímaní ako pomocníci v domácnosti.

Miestni obyvatelia sú preto na cudzincov a turistov zvyknutí. Nie sú príliš priateľskí, ale to je spôsobené najmä ruchom mesta.

V Hongkongu žije 7 500 000 obyvateľov.

Náboženstvo a viera

Náboženstvo nemá v Hongkongu silné zastúpenie.

Približne 20 % obyvateľov sa hlási k budhizmu, 12 % ku kresťanstvu, 4 % k islamu a zvyšok (t. j. väčšina) sú ateisti.

Sviatky

Voľné dni sa riadia najbežnejšími čínskymi sviatkami. Najdôležitejším štátnym sviatkom je tu lunárny nový rok (čínsky nový rok), ktorý sa oslavuje v prvej polovici februára.

V tomto období je mesto doslova preplnené na prasknutie turistami z pevninskej Číny, pre ktorých je Nový rok jedným z mála dlhších období voľného času.

Obchody a turistické služby zostávajú otvorené počas všetkých sviatkov vrátane nedieľ.

Naopak, verejná doprava jazdí cez víkendy dokonca častejšie, aspoň na frekventovaných turistických trasách.

Cestovný ruch

Hongkong stavia svoje hospodárstvo nielen na bankovníctve a medzinárodnom obchode, ale aj na cestovnom ruchu. Každému má čo ponúknuť. Či už cestujete za prírodou, dobrodružstvom, kultúrou alebo jedlom, Hongkong má niečo pre vás. Väčšina turistov strávi v meste niekoľko dní počas svojej cesty do Číny alebo inej destinácie v Ázii.

Už na letisku nájdete dobre vybavenú turistickú kanceláriu s veľmi priateľským personálom a všade v meste sú malé mapy najbližšieho okolia, ktoré vám pomôžu nestratiť sa medzi miestnymi mrakodrapmi.

Turistická infraštruktúra je na vysokej úrovni, rovnako ako všetky služby v Hongkongu.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.