Hongkong - čo robiť

Hongkong

Hongkong je veľké a prekvapivo rozmanité mesto. Hoci mnohí turisti sem mieria za mestským životom, Hongkong je tiež domovom krásnych pláží a dlhých výletov po prírode.

Vyberte si najlepšie ubytovanie s výhľadom na Hongkong

Symphony of Lights

Od roku 2004 každý deň rozžiari oblohu nad Hongkongom magická svetelná šou sprevádzaná hudbou z troch miest na nábreží Victoria Harbour.

Symfónia svetiel je dokonca zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia stála svetelná šou na svete.

Ako vyzerá Symfónia svetiel?

Zo striech 43 budov na ostrove Hongkong a v Kowloone sa rozsvecujú laserové lúče a tancujú v rytme hudby.

Predstavenie sa vždy končí malým ohňostrojom, ktorý je viditeľný len z centra Hongkongu.

Aké sú časy SoL?

Predstavenie prebieha každý deň v roku. Výnimkou sú dni, keď sú tropické búrky a iné extrémne počasie.

Obloha sa vždy rozžiari o 20:00.

Celá šou trvá 10 minút.

Najlepšie miesta na pozorovanie

Laserové lúče môžete vidieť z mnohých miest pozdĺž kanála Victoria Harbour, ako aj z vrchu Victoria Peak.

Reproduktory s hudobným sprievodom sú umiestnené na 3 miestach, odkiaľ je vidieť najväčší počet budov.

Tieto miesta sú však tiež veľmi exponované a hodinu pred začiatkom predstavenia (okolo 19.00 h) sú najlepšie miesta v prvých radoch pri zábradlí už úplne obsadené.

Symphony of Lights je tiež skvelé vidieť napríklad z móla v "East Coast Park".

Ak si vyberiete výhľad bez reproduktorov so zvukovou stopou, môžete si stiahnuť aktuálnu hudbu na každý deň do mobilného telefónu prostredníctvom mobilnej aplikácie "A Symphony of Lights" (Google Play / App Store).

Kúpanie a pláže

Aj Hongkong má svoje pláže, a to nielen tie mestské s kulisou výškových mrakodrapov.

Na početných ostrovoch mimo centra mesta nájdete množstvo skrytých a doslova odľahlých tropických pláží, ktoré by ste vo veľkomeste, akým je Hongkong, nečakali.

Prevažnú väčšinu miestnych pláží pokrýva jemný biely piesok, vstup do vody je veľmi mierny a príjemný a vďaka členitému pobrežiu tu nie sú veľké vlny. Výnimkou je, samozrejme, obdobie tajfúnov, keď je more rozbúrené. V tomto čase však na pláž aj tak nepôjdete.

Prevezte sa lanovkou The Peak Tram

Lanovka z centra Hongkongu na slávny vrchol Victoria Peak. Ponúka 360-stupňový výhľad na Victoria Harbour a južné pobrežie a je jednou z hlavných atrakcií mesta.

Lanovka sa nazýva "The Peak Tram", ale v skutočnosti ide o vlak ťahaný lanovkou, a nie o bežnú električku.

Čím je Peak Tram výnimočná?

Lanovka je jednou z najstarších svojho druhu na svete a verejnosti slúži od roku 1888.

Medzi turistami je obľúbená vďaka svojej mimoriadne zaujímavej trase medzi mrakodrapmi a potom cez otvorenú krajinu až na vrchol Victoria Peak.

Trate majú miestami sklon až 48 %, čo počas jazdy vytvára optický klam. Pri pohľade na výškové budovy sa zdá, že sa nakláňajú smerom k vrcholu. V skutočnosti však všetky budovy stoja presne vertikálne.

Sklenená strecha lanovky umožňuje výhľad aj cestujúcim, ktorí nemajú to šťastie sedieť priamo pri okne.

Na trase v súčasnosti premávajú nové vozne, kompletne prestavané v roku 2022, ale všetky si zachovávajú pôvodný charakter historickej lanovky.

Aká dlhá je lanovka na Victoria Peak? Celá trasa je dlhá 1 350 metrov a prekonáva výškový rozdiel viac ako 350 metrov.

Lístky - ceny a miesta nákupu

Lístky na lanovku Peak Tram stoja podstatne viac ako lístky na autobusovú linku 15, ktorá premáva na Victoria Peak, ale odporúčame zvoliť si lanovku aspoň na jednu cestu. Zážitok zo strmej jazdy medzi mrakodrapmi je neopakovateľný.

Lístky si môžete kúpiť v pokladniciach na oboch staniciach. Platiť môžete v hotovosti, Union Pay, Alipay alebo WeChat, kartou Vista alebo Mastercard alebo Octopus Card.

Ceny sa líšia podľa dňa v týždni a ročného obdobia. Dni v špičke sú vždy drahšie. Tieto dni pripadajú na všetky soboty a nedele, ako aj na letné prázdniny, čínsky Nový rok alebo predvianočný čas. Podrobné informácie a zoznam drahších dní nájdete na oficiálnej webovej stránke: thepeak.com.hk.

Jednosmerné lety:
Obyčajné dni
Spiatočné
Obyčajné dni
Jednosmerné
Peak Days
Späť
Peak Days
Dospelí 88 hkd 62 hkd 108 hkd 76 hkd
Deti od 3 do 11 rokov
Seniori nad 65 rokov
44 hkd 31 hkd 54 hkd 38 hkd

Kombinované vstupenky so vstupenkou na vyhliadkovú vežu "The Peak Tower" je možné zakúpiť aj za zvýhodnenú cenu.

Odporúčame však navštíviť podobne krásne vyhliadky v oblasti Victoria Peak zadarmo.

Výhodnejšie je kúpiť si lístky online na oficiálnej webovej stránke lanovky: thepeak.com.hk/en/ticket-and-booking. Ušetríte si tak čakanie v rade na lístky (20-45 minút).

Cestovné poriadky a čakacie doby

Na trase jazdia vždy dve lanovky oproti sebe (uprostred trasy je obratisko).

Lanovka premáva približne každých 15 minút.

  • Prvý spoj odchádza o 7:30 hod.
  • Posledný spoj je o 23:00 hod.

Počas rušných dní (najmä počas víkendov a sviatkov) môžete v rade stráviť viac ako 60 minút. Bežný čas čakania je 20 až 30 minút.

Najlepšie výhľady na Hongkong

Panoráma Kowloonu a centra mesta na ostrove Hongkong je jednou z hlavných vecí, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Koncentrácia mrakodrapov je obrovská a vyzerá veľmi fotogenicky.

Kde sú najlepšie vyhliadkové miesta a výhľady v Hongkongu?

Máte dve možnosti. Buď si zaplatíte jazdu na jednom z mrakodrapov a vychutnáte si Hongkong zhora, alebo sa prejdete po promenádach a uvidíte panorámu z prirodzenej perspektívy chodcov.

Najlepšie výhľady z mrakodrapov

V prípade Hongkongu možno vymenovať len jeden mrakodrap, a to ten najvyšší.

V budove ICC-100 navštívte zďaleka najlepší, a vlastne jeden z mála oficiálnych vyhliadkových bodov v budove, nazvaný Sky100.

Vstupné je 174 hkd a získate dokonalý 360° výhľad na celé mesto a prístav Victoria Harbour.

Najlepšie výhľady z kopcov

Okolité kopce ponúkajú možnosť prírodných vyvýšených vyhliadok, ktoré síce neponúkajú 360° výhľad, ale majú pridanú hodnotu v podobe spojenia výhľadu s výletom do prírody.

  • Victoria Peak - najznámejší hongkonský kopec s niekoľkými vyhliadkovými bodmi, turistickými chodníkmi a ikonickou lanovkou. Kopec je známy, a preto hojne navštevovaný a vyhliadkové body bývajú preplnené turistami.
  • Breamer Hill (lokalita na google.com/maps) - vyhliadka s výhľadom na centrum a Kowloon na skalách vyčnievajúcich z hustého lesa, ale ľahko dostupná asi po 20 minútach chôdze od autobusovej zastávky "Breamer Hill" (autobusové linky 23B, 25, 25A, 27, 81A, 85, 85A, 85P, 108).

Výhľady z promenád

Najlepšie vyhliadky sú z promenád pozdĺž celého prístavu Victoria Harbour.

Vychutnajte si jazdu dvojposchodovou električkou

Slávne hongkonské dvojposchodové električky sú postavené podľa vzoru londýnskych autobusov a sú jednou z hlavných hongkonských atrakcií.

Neustále cinkanie je jednou z hlavných atrakcií centra mesta a výhľad z druhého poschodia na rušné ulice Hongkongu je jednoducho fenomenálny.

Viac informácií o cestovaní električkou v Hongkongu nájdete v kapitole Doprava.

Turistika a príroda

Hongkong je popretkávaný desiatkami kilometrov značených aj neznačených turistických chodníkov a je jedným z miest, ktoré sú najviac priateľské k chodcom.

  • Ostrov Lamma - ostrov na juhu Hongkongu. Odporúčame ho navštíviť, ak chcete uniknúť z davov preplneného Hongkongu a pritom sa vybrať na turistickú prechádzku do prírody. Na ostrove sa vám naskytne krásny výhľad na more a prírodu. Celá trasa vedie po spevnenom chodníku a po hlavnej pláži ostrova je malé prevýšenie.
  • Sai Kung - Prírodný park Sai Kung sa nachádza na východe Hongkongu a je jednou z najmenej obývaných oblastí Hongkongu. Park je chránený a s výnimkou autobusovej a taxislužby je tu zakázaná automobilová doprava. Ak sa sem chystáte, odporúčame pripraviť si trasu a mať dostatok jedla a najmä pitia. Hlavnou vyznačenou trasou je chodník Mac Lahose.
  • Ostrov Hongkong - Okrem pohodovej turistiky v okolí Victoria Peak môžete vyskúšať aj ďalšie turistické trasy na ostrove. Jednou z najobľúbenejších je Dračí chrbát vo východnej časti ostrova. Značený chodník vás zavedie na vrchol kopca s nádherným výhľadom na okolie a more. Trasa je veľmi dobre popísaná na spomínanej webovej stránke miestneho turistického združenia.
  • Ostrov Lantau - najväčší hongkonský ostrov je rajom pre peších turistov. Trasa Lantau Ridge Trail vás okrem iného zavedie na 934 m vysoký Lantau Peak, 2. najvyšší vrch Hongkongu.

Najlepšie výlety loďou v prístave Victoria Harbour

Výhľad na úchvatnú panorámu Hongkongu so stovkami mrakodrapov a vysokými kopcami v pozadí je najlepší z lode.

Vyberte sa na výlet loďou po kanáli Victoria Harbour, odkiaľ sa vám naskytne najlepší výhľad na ostrov Hongkong a Kowloon.

Pravidelné trajekty

Najlacnejší spôsob výletu loďou je pravidelný osobný trajekt.

Vďaka otvoreným kajutám na historických lodiach je určite najlepšou možnosťou využiť trajekt "Star Ferry", ktorý každých 8 minút pendluje medzi centrálnym prístaviskom a promenádou Tsim Sha Tsui v Kowloone.

Jazda stojí len 5 hkd a podrobné informácie o všetkých lodných trasách v Hongkongu nájdete v časti Doprava.

Boat Tours

Keďže jazda na bežných trajektoch trvá v priemere len 10 minút, mnoho rôznych lodných spoločností ponúka aj vyhliadkové plavby po Victoria Harbour trvajúce 30 až 60 minút.

Najobľúbenejšie sú samozrejme plavby na tradičných drevených lodiach nazývaných "junk" s typickými červenými alebo oranžovými plachtami.

Tieto člny "Junk" sú jednou z ikon Hongkongu a plavbu na nich si môžete ľahko rezervovať online u dvoch spoločností.

Plavby trvajú približne 30 minút a ceny sa pohybujú od 190 hkd (denná plavba) do 330 hkd (plavba počas Symfónie svetiel).

Výlet do Macaa

Vyberte sa z Hongkongu do bývalej portugalskej kolónie, ktorá je dnes svetovým centrom kasín a hazardných hier.

Približne 50 km vzdušnou čiarou západne od Hongkongu sa na dvoch ostrovoch rozprestiera osobitná administratívna oblasť Macao, ktorá je podobne ako Hongkong súčasťou Číny, ale má rozsiahlu autonómiu a pre väčšinu sveta neplatí vízová povinnosť.

10 najlepších hotelov v Macau

Výlet z Hongkongu do Macaa sa dá vďaka početným a rýchlym dopravným spojeniam loďou alebo autobusom ľahko zvládnuť za jeden deň.

Pre dokonalý zážitok však odporúčame v Macau aspoň jednu noc prenocovať.

Pre milovníkov letectva

Na svete pravdepodobne neexistuje jediný nadšenec letectva, ktorý by nepoznal bývalé legendárne hongkonské letisko Kai Tak. Nachádzalo sa priamo v centre mesta vo štvrti Kowloon. Lietadlá pristávali len niekoľko metrov v husto zastavanej oblasti a pred pristátím museli na poslednú chvíľu urobiť ostrú pravotočivú zákrutu, aby sa vyhli kopcu známemu ako Checkerboard Hill (názov pochádza od nápovednej červeno-bielej "šachovnice", ktorá upozorňovala lietadlá na vysoký terén v trase letu).

Na pristávacej dráhe sa v súčasnosti nachádza moderný terminál pre veľké výletné lode.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.