Hongkong - MHD a doprava

Hongkong

Ako sa pohybovať po Hongkongu je najnaliehavejšou otázkou väčšiny turistov pred návštevou mesta.

Mesto sa rozprestiera na veľkej ploche a jednotlivé atrakcie sú od seba veľmi vzdialené. Našťastie má však Hongkong veľmi modernú a pomerne prehľadnú dopravnú sieť. Je tu niekoľko liniek metra, stovky autobusových liniek a verejné trajekty.

Vyberte si hotel s výhľadom na Hongkong

Aké sú najlepšie ceny leteniek? Kde ich kúpiť? A kde hľadať oficiálne informácie? Prečítajte si v tejto kapitole.

Karta Octopus - cena a kde ju kúpiť

Ak sa chystáte stráviť v Hongkongu aspoň jeden deň, dopravná karta "Octopus" bude vašou povinnou výbavou.

Platenie cestovného prostredníctvom karty Octopus je podstatne jednoduchšie a tiež lacnejšie ako platenie jednotlivých lístkov. V skutočnosti sa oplatí aj návštevníkom, ktorí sa chystajú len na krátku cestu z letiska do centra mesta, prípadne na dlhšiu prestávku.

Ako používať kartu Octopus?

Pri kúpe karty si na ňu nahráte zvolenú sumu peňazí, ktorá sa postupne odpočítava počas jazdy metrom, električkou, autobusom alebo trajektom.

V metre musíte kartu priložiť k turniketu pri vstupe a výstupe zo stanice. V autobuse sa karta prikladá k čítačke na strane vodiča len pri nastupovaní. Pri výstupe kartu nepoužijete.

Cestovné v metre je s kartou Octopus o 5 % lacnejšie a cestovné v autobusoch, električkách a trajektoch je rovnaké, ako keby ste platili v hotovosti.

V Hongkongu neexistujú žiadne denné limity ako v iných mestách, takže platíte presne za to, čím prejdete.

Existuje celodenný turistický lístok za 65 hkd, ktorý môže byť v niektorých prípadoch výhodnejší ako platba kartou Octopus. Tento lístok neplatí na cestu z/do letiska alebo na trajekty a oplatí sa, ak v daný deň absolvujete 4 alebo viac dlhých ciest po Hongkongu.

Kartu Octopus Card možno používať aj ako bežnú platobnú kartu a možno ňou platiť napríklad v supermarketoch, za atrakcie a v niektorých reštauráciách.

Kde kúpiť kartu Octopus?

Kartu si môžete kúpiť na všetkých prepážkach MTR na staniciach metra a v minimarketoch 7-Eleven alebo Circle K.

Platba je vždy možná len v hotovosti.

Koľko stojí karta Octopus?

Pri kúpe karty zaplatíte zálohu 50 hkd. Pri odchode z Hongkongu môžete kartu vrátiť na letisku na prepážke MTR a dostanete späť 50 hkd + prípadný nevyužitý kredit.

Vždy dostanete hotovosť, takže môže byť výhodnejšie minúť nevyužitý kredit napríklad v minimarkete 7-Eleven na letisku.

Koľko peňazí si môžem na kartu Octopus nahrať?

Cestovné za metro a väčšinu autobusových liniek sa počíta podľa vzdialenosti.

Dlhšie cesty v rámci ostrova Hongkong alebo Kowloonu stoja v priemere od 12 hkd do 20 hkd. Kratšie cesty stoja od 5 hkd do 10 hkd a cesta expresným vlakom na letisko alebo z letiska stojí 100 hkd.

Ak budete počas dňa veľa cestovať trajektom a navyše absolvujete 4-5 stredne dlhých alebo krátkych ciest po Hongkongu, karta Octopus sa vám určite oplatí.

Ak plánujete cestovať metrom alebo autobusmi na dlhé vzdialenosti počas jedného dňa, zvážte kúpu celodenného turistického lístka za 65 hkd.

Kde si môžem kartu dobiť?

Kartu Octopus si môžete dobiť toľkokrát, koľkokrát chcete.

Kartu si môžete dobiť v automatoch na staniciach metra alebo v predajniach 7-Eleven alebo Circle K, prípadne Starbucks a McDonald's.

Za dobitie karty môžete vždy platiť len v hotovosti.

Na dobíjanie karty môžete použiť aj aplikáciu Octopus, ale zaregistrovať sa môžete len s hongkonským telefónnym číslom.

Hongkonské metro MTR

Základom hongkonského systému verejnej dopravy je metro, ktoré vás rýchlo prepraví na väčšie vzdialenosti.

V Hongkongu je 9 liniek metra, ktoré obsluhujú všetky hlavné oblasti.

Vzhľadom na rozsiahlosť systému a informácií si podrobnosti môžete prečítať v samostatnej kapitole Hongkonské metro.

Tramvaje v Hongkongu

Ikonické dvojposchodové električky, ktoré miestni obyvatelia pre ich neustále cinkanie prezývajú "Ding Ding", sú nielen turistickou atrakciou, ale aj užitočným dopravným prostriedkom na kratšie cesty v rámci centra Hongkongu.

Kde sa môžete odviezť dvojposchodovými električkami? Koľko zaplatíte za lístok a kde si ho kúpite?

Kde a ako často premávajú električky?

Dvojposchodové električky premávajú len v centre ostrova Hongkong a môžete sa nimi previezť prakticky po celej dĺžke severného pobrežia ostrova pozdĺž prístavu Victoria Harbour.

Moderné električky premávajú aj na severovýchode Hongkongu v Tuen Mun, ale tie nemajú nič spoločné s ikonickými hongkonskými električkami.

Interaktívnu mapu siete nájdete na oficiálnej webovej stránke: hktramways.com/interactive-map.

Tramvaje premávajú na viacerých linkách, ale v podstate ide o jednu jedinú trasu, pričom niektoré spoje končia pred konečnou stanicou a niektoré spoje premávajú do oblasti Happy Valley.

Presný cestovný poriadok nikde nenájdete, ale nie je to ani potrebné. Tramvaje premávajú v priemere raz za 3-6 minút približne od 6:00 do polnoci.

Tramvaje nie sú označené číslom linky, len názvom konečnej stanice.

Koľko stojí lístok a ako sa platí?

Cena cestovného je rovnaká pre všetky linky bez ohľadu na to, ako ďaleko cestujete.

 • 3 hkd - Dospelí
 • 1,50 hkd - Deti do 12 rokov
 • 1,30 hkd - Seniori nad 65 rokov

Cestovné môžete zaplatiť niekoľkými spôsobmi.

 • Karta Octopus
 • Bežná karta Visa alebo Mastercard
 • QR kód cez mobilné aplikácie Alipay alebo UnionPay
 • Presnou hotovosťou

Hotovosť sa vkladá do pokladnice u vodiča a neexistuje možnosť vrátenia peňazí, ak zaplatíte viac, ako je cena cestovného.

Platba sa uskutočňuje vždy pri výstupe.

Nastupovanie a vystupovanie

Do električky sa vždy musí nastupovať len zadnými dverami. Prejdite do vozňa alebo na druhé poschodie a sadnite si.

Tramvaj zastavuje na všetkých zastávkach, preto nie je potrebné dávať žiadne znamenie na nástup alebo výstup.

Na druhej strane, z električky môžete vždy vystúpiť len prednými dverami, kde zaplatíte cestovné u vodiča. Buď priložením karty k čítačke, alebo vhodením presnej sumy peňazí do pokladničky.

Mestské autobusy

Autobusová sieť v Hongkongu zahŕňa stovky liniek od niekoľkých rôznych dopravcov. Rozlišovanie medzi jednotlivými spoločnosťami počas jazdy nie je veľmi dôležité. Všade platia rovnaké pravidlá a možnosti platby cestovného.

Existuje jediný vyhľadávač dopravy , hkemobility.gov.hk, ktorý však nefunguje veľmi dobre. Presnejšie informácie poskytne napríklad služba Google Maps.

Cestovné poriadky a trasy

Ak hľadáte cestovné poriadky a mapy trás jednotlivých liniek, musíte navštíviť webové stránky jednotlivých dopravcov.

 • Citybus (mobile.citybus.com.hk) - trasy na ostrove Hongkong (centrum mesta) a v Tseung Kwan O, s dopravou najmä do Kowloonu, ale aj do Sha Tin alebo ďalej
  • Mapy Google zobrazujú linky Citybus žltou farbou
 • KMB (search.kmb.hk) - premávajú najmä v oblasti Kowloonu a Nových území (Tuen Mun, Sha Tin, Sai Kung a ďalšie) s presahom do centra Hongkongu alebo na ostrov Lantau
  • Mapy Google zobrazujú linky KMB červenou farbou
 • New Lantao Bus (nlb.com.hk) - linky na ostrove Lantau
  • Mapy Google zobrazujú linky KMB bielou farbou

Žiaľ, neexistujú mapy všetkých autobusov v Hongkongu.

Ceny lístkov a systém cestovného

Systém cestovného v Hongkongu je pre turistov a dokonca aj pre miestnych obyvateľov dosť mätúci.

Každá jedna linka má svoju vlastnú tabuľku cestovného a najmä v centre mesta, kde spolu premávajú desiatky rôznych liniek, sa môže stať, že za rovnakú vzdialenosť zaplatíte na jednej linke 5 hkd a na inej 20 hkd.

Na autobusovej zastávke vždy nájdete schému danej linky s cenou cestovného, ktorú zaplatíte z danej zastávky.

Toto sa nazýva úsekové autobusové cestovné.

Najnižšie cestovné sa pohybuje od 3,50 hkd do 6 hkd, najvyššie cestovné na linkách po celom Hongkongu dosahuje 25 hkd a na letiskových linkách až 49 hkd.

Ako sa platí úsekové cestovné?

Najjednoduchší spôsob, ako zaplatiť za lístky, je prostredníctvom karty Octopus. Stačí ju priložiť k čítačke pri nastupovaní a nemusíte sa o nič starať.

Prípadne môžete platiť v hotovosti v pokladni u vodiča. Vodič nemá možnosť vydávať drobné, preto ideálne plaťte presnou sumou. Cenu, ktorú máte zaplatiť, vždy vidíte na displeji nad čítačkou kariet Octopus.

Platiť môžete aj pomocou QR kódov z čínskych aplikácií Alipay, UnionPay alebo WeChat. Niektoré autobusy umožňujú aj platbu medzinárodnou kartou Visa alebo Mastercard, ale táto možnosť veľmi často nefunguje.

Cestovné sa vždy platí až pri nástupe, t. j. tap-on only.

Hoci sa na rôznych webových stránkach môžete dočítať, že úsekové cestovné sa platí na diaľku priložením karty Octopus Card k čítačke pri výstupe, táto informácia nie je aktuálna.

Pri výstupe neprikladáte k čítačke kartu Octopus Card, QR kódy ani hotovosť.

Vždy zaplatíte sumu uvedenú v cestovnom poriadku pre príslušnú zastávku. Nezáleží na tom, či vystúpite na ďalšej zastávke alebo sa dostanete na konečnú stanicu na druhej strane Hongkongu.

Jednoducho povedané, úsekové cestovné možno nazvať aj poplatkom za nástup z príslušnej zastávky.

Tabuľky cestovného sú zvyčajne zostavené najmä pre dlhšie dochádzanie, takže existujú aj situácie, keď za veľmi krátku jazdu na dlhej autobusovej linke môžete zaplatiť násobne vyššiu cenu ako za rovnako dlhú jazdu na krátkej autobusovej linke.

Uveďme si ilustratívny príklad cesty z oblasti Sheung Wan v centre Hongkongu do centrálnych prístavov, čo je približne 10 minút cesty.

 • Linka 1 - za celú trasu zaplatíte 4,40 hkd. Ide o krátku trasu premávajúcu len v rámci centra bez úsekového cestovného.
 • Linka 113 - zaplatíte 11,40 hkd, keďže ide o dlhšiu trasu premávajúcu až do Kowloonu, hlavne na dlhšie cesty.

Zastávky na znamenie

Na rozdiel od električiek sú všetky autobusové zastávky na znamenie.

Ak chcete nastúpiť, musíte na príslušný autobus vždy zamávať. Červené tlačidlo Stop musíte stlačiť v dostatočnom predstihu pred vystúpením (ideálne v momente, keď sa na elektronickej tabuli objaví názov nasledujúcej zastávky).

Minibusy

Okrem autobusov brázdia ulice Hongkongu stovky malých béžových a zelených minibusov.

Zoznam liniek ani cestovné poriadky nikde na internete nenájdete. Trasy a časy minibusov sa však objavujú vo vyhľadávači odkazov hkemobility.gov.hk alebo na Mapách Google.

Systém cestovného je rovnaký ako v prípade autobusov. Po nástupe priložíte kartu Octopus Card k čítačke alebo zaplatíte v hotovosti do pokladničky sumu, ktorá sa rozsvieti na displeji. Keď vystúpite, kartu už neprikladáte.

Trajekty v Hongkongu

Mesto sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch a polostrovoch, a preto sú lode neoddeliteľnou súčasťou systému verejnej dopravy.

Trajekty v Hongkongu prevádzkuje mnoho rôznych spoločností s rôznymi tarifami. Neexistuje jednotný vyhľadávač lodí, preto sme vytvorili jednoduchú mapu všetkých verejných trajektov v rámci mesta.

Najlepšie hotely s výhľadom na prístav Victoria

Podrobnosti o medzištátnych trajektoch do Macaa a pevninskej Číny opisujeme v samostatnej časti Trajekty.

Mapa lodnej dopravy v Hongkongu

Keďže neexistujú oficiálne mapy všetkých verejných trajektov, vytvorili sme našu kompletnú mapu všetkých trajektových trás v rámci Hongkongu.

Star Ferry

Turisti najčastejšie využívajú trajektovú službu Star Ferry, ktorá pendluje medzi centrom Hongkongu a promenádou Tsim Sha Tsui v Kowloone.

Môžete si vychutnať panoramatickú plavbu cez úžinu Victoria Harbour s výhľadom na mrakodrapy. Na trase premávajú historické lode, ale ceny cestovného sú veľmi nízke a trajekt slúži aj ako bežný dopravný prostriedok pre miestnych obyvateľov.

Trajekt Star Ferry premáva z Tsim Sha Tsui na dvoch trasách.

 • Centrálne mólo (mólo 7)
 • Wan Chai

Cestovné na oboch trasách je rovnaké a stojí 5 hkd v pracovných dňoch a 6,50 hkd počas víkendov a sviatkov.

Lode premávajú každých 6 až 15 minút od 6:30 do približne 23:30 a podrobné informácie nájdete na webovej stránke: starferry.com.hk.

Plavba trvá približne 10 minút.

Pred nalodením si ešte musíte v prístave vybrať, či chcete prejsť chodbou na hornú alebo dolnú palubu.

 • Na hornej palube sú lavičky až po okná, takže miest s výhľadom je menej.
 • Dolná paluba nemá okná a sú tu sedadlá až na okraji paluby, takže tu máte väčšiu šancu na pekný výhľad.

Trajekty z centrálneho prístavu

Najväčší lodný uzol sa nazýva "Central Piers" a nachádza sa priamo uprostred Hongkongu.

Okrem slávneho "Star Ferry" opísaného vyššie môžete využiť aj mnoho ďalších liniek.

Čas plavby trajektom sa pohybuje od 25 do 35 minút.

 • Ostrov Lamma - službu prevádzkuje spoločnosť HKKF a premáva na dvoch trasách. Trajekty do oboch destinácií odchádzajú z móla 4.
  • Yung Shue Wan (severná časť ostrova)
   • Frekvencia - 40 minút
   • Cena v pracovných dňoch - 22,10 hkd
   • Cena cez víkendy a sviatky - 30,80 hkd
  • Sok Kwu Wan (centrálna časť ostrova)
   • Frekvencia - 80 až 150 minút
   • Cena vo všedný deň - 27,50 hkd
   • Cena cez víkendy a sviatky - 38,70 hkd
  • Cestovný poriadok: hkkf.com.hk
 • Prepravu zabezpečuje trajekt Fortune Ferry. Lode odchádzajú z móla 8.
 • Discovery Bay - Prepravu zabezpečuje spoločnosť Discovery Bay Transport. Lode odchádzajú z móla 3.
  • Frekvencia - 20 až 30 minút
  • Cena - 46 hkd
  • Časový rozvrh: dbcommunity.hk
 • Dopravu zabezpečuje spoločnosť Park Island Transport. Lode odchádzajú z móla 2.
  • Frekvencia - 20 až 30 minút
  • Cena - 36 hkd
  • Časový rozvrh: pitcl.com.hk
 • Mui Wo - dopravu zabezpečuje Sun Ferry. Lode odchádzajú z móla 6.
  • Frekvencia - 30 až 40 minút
  • Cena - 17,20 hkd (pomalá loď), 34,10 hkd (rýchla loď)
  • Cestovný poriadok: sunferry.com.hk
 • Cheung Chau Island - dopravu zabezpečuje Sun Ferry. Lode odchádzajú z móla 5.
  • Frekvencia - 45 minút
  • Cena - 14,80 hkd (pomalá loď), 29,20 hkd (rýchla loď)
  • Cestovný poriadok: sunferry.com.hk
 • Peng Chau Island - dopravu zabezpečuje Sun Ferry. Lode odchádzajú z móla 6.
  • Frekvencia - 45 minút
  • Cena v pracovné dni - 19,80 hkd
  • Cena cez víkendy a sviatky - 28,40 hkd
  • Cestovný poriadok: hkkf.com.hk

Ďalšie trajekty v prístave Victoria

V centre Hongkongu sa nachádza niekoľko ďalších trajektov mimo hlavného centrálneho prístavu.

 • North Point <-> Hung Hom - trasu obsluhuje trajekt Sun Ferry
 • North Point <-> Kowloon City
 • North Point <-> Kwun Tong <-> Kai Tak - CKS Fortune Ferry premáva na trase
  • Frekvencia - 30 minút
  • Cena - 10 hkd
  • Úsek Kwun Tong - Kai Tak premáva len cez víkendy a sviatky
  • Cestovný poriadok: fortuneferry.com.hk
 • Sai Wan Ho <-> Kwun Tong - trasu prevádzkuje spoločnosť Coral Sea Ferry
 • Sai Wan Ho <-> Sam Ka Tsuen - na trase premáva trajekt Coral Sea Ferry

Ďalšie trasy z ostrova Hongkong

Menšie spoje premávajú aj z južného a východného pobrežia ostrova Hongkong na iné ostrovy.

 • Aberdeen <-> Ostrov Lamma (Yung Shue Wan)
  • Frekvencia - 40 až 90 minút
  • Cena - 19 hkd
  • Cestovný poriadok: traway.com.hk
 • Aberdeen <-> Lamma Island (Sok Kwu Wan + Mo Tat)
  • Frekvencia - 40 až 90 minút
  • Cena vo všedný deň - 12,50 hkd
  • Cena cez víkendy a sviatky - 18,70 hkd
  • Cestovný poriadok: ferry.com.hk
 • Sai Wan Ho <-> Tung Lung Chau
  • Frekvencia - 45 minút (plavba len cez víkendy a sviatky)
  • Cena - 55 hkd
  • Cestovný poriadok: td.gov.hk/en
 • Stanley <-> Ostrov Po Toi
  • Frekvencia - 2 denne v sobotu, 4 denne v nedeľu a počas sviatkov
  • Cena - 25 hkd
  • Cestovný poriadok: td.gov.hk/en

Trasy po ostrove Lantau

Využite aj trajekty na ostrove Lantau a menších ostrovoch v jeho okolí.

Trasy v okolí Sai Kung

Veľký počet lodných spojení premáva aj v členitej oblasti severovýchodného Hongkongu.

Väčšina trajektov premáva len počas víkendov a sviatkov.

Lode premávajú denne v odľahlej vidieckej oblasti pri hraniciach s Čínou.

Taxi, Uber a iné aplikácie

Možno vás prekvapí obrovské množstvo taxíkov, ktoré sa nachádzajú v uliciach celého Hongkongu.

Taxíky nájdete nielen v centre mesta, ale aj v najodľahlejších vidieckych oblastiach Lantau a Sai Kung.

10 najluxusnejších hotelov v Hongkongu

Taxík ľahko nájdete v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Auto môžete zastaviť jednoduchým mávnutím kdekoľvek na ulici.

Aké sú ceny taxíkov v Hongkongu?

V Hongkongu pôsobia tri rôzne typy taxíkov s mierne odlišnými cenami.

"Čakaním" sa rozumie napríklad státie v rade alebo na semafore.

Červené taxíky (Uran Taxi)

Tieto vozidlá premávajú v centre Hongkongu a v Kowloone.

Počiatočná sadzba 27 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania 1,90 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania
Po dosiahnutí 93,50 HKD
1,30 hkd

Zelené taxíky (Nové územia)

So zelenými vozidlami sa stretnete všade v Nových územiach, ktoré zahŕňajú všetky oblasti od Kowloonu po čínske hranice (napríklad Sha Tin a Tuen Mun).

Počiatočná sadzba 23,50 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania 1,70 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania
po dosiahnutí 74,50 HKD
1,30 hkd

Modré taxíky

Modré taxíky premávajú na ostrove Lantau a v okolí letiska.

Počiatočná sadzba 22 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania 1,70 hkd
Každých 200 metrov / 1 minúta čakania
Po dosiahnutí 175 HK$
1,50 hkd

K základným sadzbám za taxík je však potrebné pripočítať množstvo príplatkov a poplatkov.

 • 1 kus batožiny - 6 hkd
 • Poplatok za prejazd tunelmi pod Victoria Harbour - 25 hkd
 • Poplatok za prejazd tunelom Aberdeen - 5 hkd
 • Poplatok za tunel Taite's Cairn - 20 hkd
 • poplatok za tunel Tai Lam - 55 hkd
 • Mýto za tunel Lion Rock - 8 hkd

Ako môžem zaplatiť za taxík?

Väčšina taxíkov prijíma len hotovosť a len menšia časť umožňuje platiť kartou Octopus Card alebo aplikáciami, ako je Alipay.

Sú taxíky v Hongkongu bezpečné?

Áno. Podvody alebo iné nekalé správanie taxikárov sú v Hongkongu veľmi zriedkavé.

Vždy jazdia podľa taxametra, takže sa vôbec nemusíte dohadovať o cene.

Fungujú v Hongkongu mobilné taxi aplikácie?

Medzinárodné aplikácie ako Lyft, Grab, Bolt, Careem a Uber sú oficiálne nezákonné.

Zo známych aplikácií tu funguje Uber, ale môžete si privolať len obyčajný taxík. Tento spôsob je však pohodlný, ak chcete platiť kartou uloženou na účte Uber.

Jedinou oficiálne legálnou aplikáciou na taxislužbu je HKTaxi, ale funguje len s hongkonským telefónnym číslom.

Central–Mid-Levels escalator

Pôvodný dopravný prostriedok môžete použiť pri cestovaní z centra Hongkongu do takzvaných "Mid-Levels", oblasti vysoko nad centrom smerom k Victoria Peak.

Systém niekoľkých krytých pohyblivých schodov s dĺžkou viac ako 800 metrov je najdlhší svojho druhu na svete a výrazne uľahčí chôdzu do strmého kopca.

Na svojej dĺžke eskalátory prekonávajú prevýšenie 135 metrov.

Jazda na eskalátore je bezplatná.

 • Eskalátor jazdí z kopca - od 6:00 do 10:00 hod.
 • Eskalátor idúci do kopca - od 10:00 do 0:00 hod.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.