Kapverdy - počasie a najlepší čas na cestu

Kapverdy

Či už uvažujete o dovolenke na Kapverdských ostrovoch, alebo ste si zakúpili zájazd, informácie o počasí, teplote, zrážkach a sile vetra sa vám budú hodiť. Internet je plný rôznych informácií, ktoré sa líšia a dokonca si protirečia, pokiaľ ide o počasie na Kapverdách. Tu nájdete najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie o tom, kedy sa na Kapverdách vybrať k moru.

  • Dovolenka do Salu
  • Dovolenka do Boa Vista

Podnebie a poveternostné podmienky sa odvíjajú od polohy ostrovov. Kapverdy spadajú do tropického klimatického pásma s púštnym charakterom vďaka svojej vzdialenosti len 500 km od Sahary. Toto klimatické pásmo sa často označuje ako Sahel.

Na Kapverdách je teplo po celý rok. Priemerné denné teploty sa počas celého roka pohybujú medzi 25 a 30 °C v tieni. Ani menej, ani viac.

Na Kapverdách vždy svieti slnko. Môžete tu napočítať 300 slnečných dní v roku. Za zvyšok sa považujú dni, keď môže byť obloha čiastočne zamračená s mrakmi, ktoré nenarušia vašu dovolenku. Slnko tu zvyčajne svieti od 7:00 do 18:00, pričom opaľovanie sa začína už od 8:00.

Kapverdy sú často veterné. Z jednej strany vanú pasáty a pasátové vetry z Afriky a z druhej strany vanú atlantické monzúny z oceánu. Vetry zvyčajne neobťažujú a len zmierňujú horúce a vyprahnuté dni. V zime, keď sú vetry najsilnejšie, ich vítajú milovníci vodných športov. Najsilnejšie vetry tu fúkajú od decembra do apríla. Po zvyšok roka fúka len sporadicky a je to skôr príjemný vánok.

Na Kapverdách neprší. Ak ste niekde čítali, že na Kapverdách je obdobie dažďov, zabudnite na to. Kapverďania bojujú s nedostatkom vody, ktorú musia získavať len z vlhkosti vzduchu a hmly nad oceánom. Je pravda, že mesiace august a september sú daždivé, ale prší len lokálne v horách a na kopcoch západných ostrovov. Prázdninové ostrovy Sal a Boa Vista sú suché, bez dažďa po celý rok. Viac informácií nájdete na stránke o počasí na ostrove Sal.

Teploty počas roka

Takto vyzerá počasie na Kapverdách konkrétne pre jednotlivé mesiace v roku.

Počasie v januári

Január je najchladnejší mesiac v roku. Pokiaľ však ide o teploty, v januári očakávajte aspoň 25 °C v tieni. Teplota mora je krásnych 24 °C. Treba však očakávať silnejší vietor a v dôsledku toho aj väčšie vlny a silnejšie vodné prúdy.

Počasie vo februári

Február je ešte stále typickým mesiacom, keď kapverdské pobrežie okupujú športovci a na pláži môžete vidieť lietať windsurfistov a kitesurfistov. Teploty sú podobné ako v okolitých mesiacoch, t. j. štandardných 25 °C cez deň a okolo 20 °C v noci. More má stále stabilnú teplotu 24 °C a bude viac rozbúrené s až metrovými vlnami.

Počasie v marci

Marec ponúkne okrem stále pretrvávajúceho vetra aj oteplenie o jeden stupeň Celzia. V marci je na Kapverdských ostrovoch cez deň približne 26 °C a v noci 21 °C. Teplota vody v bazéne a na pobreží v mori bude 24 °C.

Počasie v apríli

Apríl je na Kapverdách prelomovým mesiacom, keď prestáva fúkať vietor a mení sa na vánok. Teploty v apríli sa pohybujú okolo 26 °C a more má stále príjemných 24 °C.

Počasie v máji

Máj ponúka opäť vyššie teploty. Počasie bude slnečné s dennými teplotami okolo 27 °C a bezoblačnou oblohou. Vánok spríjemní horúce popoludnia a počasie bude úplne idylické. More sa začína mierne otepľovať, ale oteplenie bude citeľné až v nasledujúcich mesiacoch. Voda má stále 24 °C.

Počasie v júni

Jún znamená príchod horúceho leta. Denné teploty ľahko prekročia 27 °C a celodenné slnko začína zohrievať aj okolité more a oceán. V júni má more už 25 °C a koncom mesiaca dokonca 26 °C.

Počasie v júli

Júl ako prvý prázdninový mesiac ponúka krásne slnečné dni a počasie s teplotami nad 28 °C. More sa citeľne oteplí a voda v hotelových bazénoch bude mať 27 °C.

Počasie v auguste

August je najteplejším mesiacom v roku. Priemerná teplota na Kapverdách počas tohto dovolenkového mesiaca je 30 °C a v noci 24 °C. More sa zohreje na maximálnu ročnú teplotu 28 °C. Stále pretrvávajúci vánok vám poskytne pocit úplne ideálneho počasia na dovolenku pri mori.

Počasie v septembri

September je stále veľmi teplý a priemerné denné teploty tiež dosahujú 30 °C. Na oblohe sa však môžu vyskytnúť mraky, a to hlavne na západe nad ostatnými ostrovmi, kde sa v okolí kopcov a hôr budú tvoriť prehánky. Na ostrovoch Sal a Boa Vista vás prehánky neovplyvnia a budete si užívať slnečné počasie. More bude mať chladných 28 °C.

Počasie v októbri

Október sa často považuje za najlepší mesiac v roku na dovolenku na Kapverdách. Prečo je to tak, neviem. Teploty sú stále skvelé ako po zvyšok roka. More má 27 °C a vzduch chladných 29 °C. Ku koncu mesiaca sa začína dvíhať vietor.

Počasie v novembri

November je prvý mesiac, ktorý by sme mohli zaradiť do veterného obdobia. Vietor síce zosilnie, ale to neznamená, že by vám mal akokoľvek pokaziť dovolenku. Práve naopak. Pri denných teplotách 28 °C budete radi, že vzduch nie je stagnujúci. More má 26 °C.

Počasie v decembri

December zvyčajne láka na dovolenku pri mori počas Vianoc a Nového roka. Kapverdy budú na takýto pobyt ideálne. More má cez deň 26 °C a vzduch 26 °C alebo viac

Tabuľka teplôt počas roka

Kapverdy - Celé súostrovie leží v jednom páse

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
veterné
25 °C
február
veterné
25 °C
marec
veterné
26 °C
apríl
slnko
26 °C
máj
slnko
27 °C
jún
slnko
27 °C
júl
slnko
28 °C
august
slnečné
30 °C
september
slnečné
30 °C
október
slnko
29 °C
november
veterné
29 °C
december
veterné
27 °C

Kedy prejsť na Kapverdy

Ak hľadáte odpoveď na otázku, kedy necestovať na Kapverdy, pravdepodobne ju nenájdete. Kapverdy sú celoročnou destináciou a je len na vás, či dáte prednosť zimným radovánkam vo vlnách alebo letnej idylke na nekonečných plážach.

Kedy ísť na dovolenku na Kapverdy? Za športom od novembra do marca. Za morom a plážami kedykoľvek počas roka.

Ak Kapverdy porovnáme s najvyhľadávanejšou domácou exotikou, Egyptom, tak najmä v zime sú Kapverdy oveľa lepšou voľbou. V porovnaní s počasím v Egypte je tu vzduch v priemere o viac ako 5 °C teplejší a voda o 4 °C teplejšia.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.