Kapverdy - mena a ceny

Kapverdy

Kapverdské escudo

Kapverdská mena je escudo, označované ako CVE. Jedno escudo sa ďalej delí na 100 centáv.

Pri platení sa používajú mince s nominálnou hodnotou 1, 5, 10, 20, 50 a 100 escudo a bankovky s nominálnou hodnotou 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 escudo.

Kapverdské escudo má pevný výmenný kurz voči euru:

  • 1 eur je vždy 110 cve

Ak na Kapverdách platíte eurom, bude vám vrátené v mierne nevýhodnom výmennom kurze 100 cve za 1 eur.

Zmenáreň a platba kartou

Kapverdské escudo nie je v Českej republike bežne zameniteľné. Zmenární a bánk je na Kapverdských ostrovoch málo a popoludní sú zvyčajne zatvorené, preto je lepšie vymeniť si zakaždým väčšiu sumu, prípadne si ju vymeniť na recepcii hotela.

  • Dovolenka do Salu
  • Dovolenka do Boa Vista

Pri výmene 500 cve je potrebné predložiť pas a zaplatiť poplatok za výmenu.

Vzhľadom na všade dodržiavaný pevný výmenný kurz je možné a dokonca často aj potrebné platiť v eurách. Pozor pri vrátení peňazí v escudo, pozri vyššie.

Koľko čo stojí

Ceny na Kapverdách sú o niečo vyššie ako v Českej republike, pretože väčšina výrobkov sa dováža. Z čoho nie sme obzvlášť nadšení, je cena miestneho piva.

Príklady cien:

  • Malé jedlo (kozí syr) v reštaurácii - 5 eur
  • Prenájom najlacnejšieho auta na deň - 46 eur
  • Malé pivo Strela 0,33 l - 1 eur
  • Lístok na miestnu dopravu - 0,4 eur
  • Taxík hotel - Santa Maria - 4 eur
  • Benzín - 135 cve
  • Cigarety - 4 eur

Tipy a vyjednávanie

Na Kapverdách môžete zjednávať len u predavačov suvenírov na pláži alebo v malých obchodoch. V závislosti od toho, koľko položiek si chcete kúpiť, môže byť konečná cena podľa toho veľmi výhodne upravená.

Spropitné je na ostrovoch celkom bežné a považuje sa za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb (odvoz batožiny alebo upratovanie hotelovej izby). Výška prepitného sa pohybuje okolo 10 % z účtu.

Ako ušetriť

Hoci to mnohých cestovateľov nepoteší, najlepším spôsobom, ako ušetriť, je vycestovať na Kapverdy s cestovnou kanceláriou. Cena letenky z Prahy je zvyčajne vyššia ako cena celého zájazdu, a ak chcete cestovať na viac ako jeden ostrov, náklady sa príliš rýchlo spočítajú. Okrem toho z letísk často premávajú len taxíky.

Rovnaká situácia platí aj pre ubytovanie a stravovanie - jediný spôsob, ako ušetriť, je rezervovať si ubytovanie s vlastným stravovaním - reštaurácie sú neúnosne drahé, ale aj tak budete pravdepodobne na rovnakej cene ako cestovné kancelárie.

Na prehliadku ostrova si môžete prenajať auto alebo štvorkolku (prípadne bicykel) len na jeden deň, väčšina atrakcií je v okruhu niekoľkých kilometrov.

Denný rozpočet

Ak si spočítame, že najlacnejší spôsob, ako preskúmať Kapverdy, je ísť s cestovnou kanceláriou, môžeme sa dostať na približne 1 eur - 623 eur za týždenný pobyt all inclusive. Koniec koncov, české cestovné kancelárie neponúkajú žiadne iné stravovanie. Ak pripočítame prenájom auta za 60 eur na deň, máme celkové náklady 1 eur - 696 eur, čo zodpovedá približne 73 eur na osobu a deň, samozrejme vrátane letov. Táto cena zodpovedá vyššiemu štandardu v hotelovom rezorte 4* alebo 5*.

Ak si spočítame najlacnejšiu možnosť, ak by sme išli na vlastnú päsť, ubytovanie by sme mohli získať za 44 eur na noc s raňajkami. Na Kapverdách nenájdete veľa lacnejších stánkov s jedlom, takže počítajte s tým, že každé jedlo v reštaurácii bude stáť aspoň 10 eur. Najnižšie náklady na osobu a deň sú teda 48 eur, ale musíme pripočítať náklady na prenájom auta a letenky.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.