Kapverdy - kultúra a história

Kapverdy

História v kocke

Kapverdy boli neobývané, kým ich v 15. storočí neosídlili Portugalci. Najskôr slúžili ako zastávka pre prieskumné výpravy a neskôr ako miesto na pestovanie cukrovej trstiny. V 16. až 18. storočí sa stali najmä prekladiskom otrokov smerujúcich z Afriky do Severnej Ameriky. Portugalská revolúcia v roku 1974 viedla k oslabeniu existujúceho režimu a umožnila kolóniám vyhlásiť nezávislosť. Kapverdy sa stali nezávislou republikou v roku 1975. V súčasnosti je hlavným hospodárskym odvetvím okrem poľnohospodárstva cestovný ruch.

Ľudia

Keďže na Kapverdských ostrovoch žili dlho len Portugalci, stále to určuje zloženie obyvateľstva. Žijú tu potomkovia afrických otrokov a kolonizátorov z Portugalska, Talianska a Holandska. V poslednom čase sa na ostrovoch zvýšil počet utečencov z rovníkovej Afriky, najmä zo Senegalu. Od pôvodných obyvateľov ich možno ľahko rozoznať podľa oveľa tmavšej farby pleti. Celkový počet obyvateľov ostrovov je len 400 000.

Národným mottom je "žiadny stres" a v tomto duchu sa nesie aj život miestnych obyvateľov.

Dovolenka

Kapverdy sú kresťanská krajina, takže hlavné sviatky, ako sú Veľká noc, Vianoce a Nový rok, sú rovnaké ako v Európe. Nenájdete tu žiadne iné významné udalosti, ktoré by výrazne ovplyvňovali chod krajiny.

Kultúra

Kultúra na Kapverdách je zmesou európskych a afrických predkov. Na ostrove Sao Vicente sa každoročne koná pompézny karneval (na Popolcovú stredu) a je veľmi podobný karnevalu v Riu de Janeiro. Ďalšími zaujímavými podujatiami sú hudobný festival Baia das Gatas v auguste a medzinárodný divadelný festival, ktorý sa koná v septembri.

Čo sa týka umenia, obyvatelia často vyrábajú sochy a šperky z kokosových orechov. Tie sa potom stávajú jedným z najobľúbenejších suvenírov. Hudba je zmesou kreolčiny a portugalčiny v sprievode folklórnych nástrojov.

Jazyk

Úradným jazykom je portugalčina, hoci väčšina obyvateľov hovorí kreolsky. Súčasní predstavitelia krajiny sa snažia, aby sa stala úradným jazykom. Bežní ľudia na turistických ostrovoch zvyčajne hovoria aj po anglicky, hoci oveľa lepšie ovládajú portugalčinu.

Cestovný ruch

Cestovný ruch na Kapverdských ostrovoch je stále v plienkach. Vzhľadom na ich vzdialenosť od Európy nie sú také populárne ako iné exotické destinácie. Kvôli malej rozlohe a čiastočne aj kvôli ochrane prírody je ubytovanie obmedzené a na pobreží je v podstate len niekoľko hotelových rezortov. Tie často vlastnia európske spoločnosti, takže úroveň poskytovaných služieb zostáva vysoká.

Vzhľadom na stále veterné podnebie sa Kapverdy navštevujú najmä kvôli vodným športom na vlnách Atlantického oceánu. Tí, ktorí nesurfujú, si môžu užívať (často úplne osamotené) slnečné počasie na nekonečných plážach s jemným pieskom, ktoré sa tiahnu na kilometre pozdĺž pobrežia. Rozhodne tu nečakajte žiadne úžasné pamiatky.

Najlepším suvenírom je konzerva lahodného miestneho tuniaka, kokosový šperk alebo suvenír spojený s národným zvieraťom - morskou korytnačkou.

Geografia

Kapverdy sa skladajú z 10 veľkých a 5 menších ostrovov. Všetky vznikli sopečnou činnosťou, ktorá dodnes určuje ich charakter. Ostrovy sú suché a bez veľkej vegetácie. Najčastejším povrchom je púšť alebo tmavé lávové skaly a na ostrovoch takmer nenájdete rieku, les alebo jazero.

Časový rozdiel s Českou republikou je v zime -2 hodiny a v lete -3 hodiny. Ostrovy sú pomerne malé, nie dlhšie ako 40 km, a často majú len jednu hlavnú cestu spájajúcu sever s juhom alebo východ so západom. Väčšina ostrovov má vlastné letiská a sú spojené trajektmi.

Najnavštevovanejšie ostrovy sú Sal a Boa Vista, kde sa nachádzajú najkrajšie pláže a kde je možné nájsť najviac ubytovacích zariadení. Na tieto ostrovy sa najčastejšie lieta v rámci organizovaných zájazdov, preto tu nájdete aj väčšinu turistov, ktorí objavujú vyprahnuté vnútrozemie ostrova na prenajatých štvorkolkách alebo terénnych vozidlách.

Ostrovy Santiago, Santo Antão a Sao Vincente ponúkajú pamiatky aj zelenú prírodu. Tu leží najúrodnejšia pôda na ostrovoch a môžeme tu pozorovať zarastené svahy sopiek. Návšteva každého z nich však nezaberie viac ako dva dni.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.